Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy już oficjalne wyniki wyborów do europarlamentu

(mich)
fot. Archiwum
Sławomir Nitras i Artur Zasada z PO, Bogusław Liberadzki z SLD i Marek Gróbarczyk z PiS - to nowi europosłowie z lubusko-zachodniopomorskiego okręgu wyborczego. Ostateczne wyniki ogłosiła właśnie Państwowa Komisja Wyborcza.

Wyścig spekulacji i wielka nerwówka - taki był dzisiejszy dzień dla wielu kandydatów do europarlamentu. Także dla zielonogórzanina z PO Artura Zasady i szczecińskiego kandydata PiS Marka Gróbarczyka, którzy ostatecznie zostali europosłami. Razem ze Sławomirem Nitrasem z PO i Bogusławem Liberadzkim z SLD, nasz okręg ma więc czterech europosłów. Choć jeszcze rano nic na to nie wskazywało.

Wszystko przez skomplikowaną procedurę przeliczania głosów na mandaty w okręgach. Państwowa Komisja Wyborcza przez cały dzień zbierała wyniki z kolejnych obwodów głosowania. Już rano pewniakami w naszym okręgu byli Nitras i Liberadzki. Cały dzień zbierali gratulacje. Najpierw wyglądało na to, że PO dostanie 24 mandaty w skali kraju, potem okazało się, że zyska jeden więcej, kosztem PSL. Ludowcy musieli zadowolić się trzema mandatami. To otworzyło furtkę Zasadzie.

Ponieważ w grę wchodziła także frekwencja wyborcza w kraju i w poszczególnych okręgach, do późnych godzin wieczornych trwało liczenie. Tuż przed 22.00 PKW ogłosiła, że mandaty przypadły także Zasadzie i Gróbarczykowi - "jedynce" z listy PiS. Gróbarczyk to szczecinianin, były minister gospodarki morskiej w rządzie PiS. Zasada w niedzielę awansował więc z radnego Zielonej Góry na europosła. Wieczór wyborczy spędzał w zielonogórskim pubie Jefferson, świętując jednocześnie 40 urodziny.

Frekwencja w poszczególnych powiatach

* gorzowski - frekwencja 16,28 proc.
PO - 41,63 proc.
PiS - 22,25 proc.
SLD-UP - 20,92 proc.
PSL - 7,08 proc.

* Gorzów Wlkp. - frekwencja 23,89 proc.
PO - 41,32 proc.
PiS - 23,64 proc.
SLD-UP - 27,15 proc.
PSL - 2,32 proc.

* miedzyrzecki - frekwencja 18,05 proc.

PO - 42,14 proc.
PiS - 18,47 proc.
SLD-UP - 23,99 proc.
PSL - 6,65 proc.

* nowosolski - frekwencja 18,51 proc.

PO - 43,91 proc.
PiS - 22.87 proc.
SLD-UP - 17 proc.
PSL - 7,27 proc.

* słubicki - frekwencja 17,4 proc.

PO - 46,48 proc.
PiS - 19,76 proc.
SLD-UP - 18,63 proc.
PSL - 6,67 proc.

* krośnieński - frekwencja 16,29 proc.

PO - 48,11 proc.
PiS - 16,49 proc.
SLD-UP - 21,18 proc.
PSL - 5,67 proc.

* strzelecko-drezdenecki - frekwencja 14,5 proc.

PO - 42,8 proc.
PiS - 20,26 proc.
SLD-UP - 19,35 proc.
PSL - 8,22 proc.

* sulęciński - frekwencja 16,02 proc.

PO - 39,19 proc.
PiS - 21,42 proc.
SLD-UP - 19,85 proc.
PSL - 10,31 proc.

* świebodziński - frekwencja 17,6 proc.

PO - 45,21 proc.
PiS - 20,49 proc.
SLD-UP - 18,73 proc.
PSL - 6,13 proc.

* wschowski - frekwencja 17,36 proc.

PO - 41,08 proc.
PiS - 34,39 proc.
SLD-UP - 10,96 proc.
PSL - 5,74

* Zielona Góra - frekwencja 31,45 proc.

PO - 52,7 proc.
PiS - 18,57 proc.
SLD-UP - 22,58 proc.
PSL - 1,52 proc.

* zielonogórski - frekwencja 19,51 proc.

PO - 49,17 proc.
PiS - 17,34 proc.
SLD-UP - 19,21 proc.
PSL - 6,84 proc.

* żagański - frekwencja 16,58 proc.

PO - 41,39 proc.
PiS - 19,08 proc.
SLD-UP - 17,08 proc.
PSL - 13,01 proc.

* żarski - frekwencja 17,14 proc.

PO - 47,33 proc.
PiS - 21,38 proc.
SLD-UP - 18,46 proc.
PSL - 4,33 proc.

Co chcą zrobić w europarlamencie?

SŁAWOMIR NITRAS, poseł PO ze Szczecina

- Jestem zainteresowany działaniami na rzecz gospodarki. Chodzi o to, żeby Unia Europejska była miejscem bez barier natury gospodarczej, żeby nie było przeszkód w handlu i działalności gospodarczej między Zieloną Górą a Lizboną czy jakimkolwiek innym miastem. Zależy mi na zlikwidowaniu absurdów, które utrudniają życie ludziom prowadzącym działalność. Żeby europejska gospodarka stała się konkurencyjna względem innych, amerykańskiej czy chińskiej. Drugim moim celem jest wypracowanie jak najkorzystniejszych funduszy na inwestycje infrastrukturalne dla Polski na kolejne siedem lat.

ARTUR ZASADA, radny Zielonej Góry z PO

- Moim celem jest przybliżenie Unii Europejskiej Lubuszanom. Pokazanie, że jesteśmy pełnoprawną częścią Europy. Żaby jak najskuteczniej pomóc Lubuszanom, chcę powołać biura konsultacyjne dotyczące funduszy europejskich, w których pracować będą eksperci. Po to, by każdy potrafił sięgać po te pieniądze. Przecież to wyjątkowa szansa rozwoju dla firm, stowarzyszeń i rozmaitych placówek. Poza tym chcę się też zająć promocją Lubuskiego. Mógłbym oczywiście mówić też o trasie S3, ale takie sprawy nie zawsze są w zasięgu możliwości jednego posła. A to, co jak proponuję jest w zasięgu moich możliwości i niech mnie wyborcy z tego rozliczają.

BOGUSŁAW LIBERADZKI

Dotychczasowy europoseł zorganizował wczoraj konferencję prasową w Zielonej Górze, na której ogłosił swoje najważniejsze zamierzenia w tej kadencji. Są to:
1. Doprowadzenie do końca budowy drogi S3, od Szczecina do granicy z Czechami,
2. Przyspieszenie modernizacji ,,odrzanki'' od Wrocławia do Szczecina,
3. Budowa w Jordanowie na skrzyżowaniu S3 i A2 bazy logistycznej,
4. Rozpoczęcie budowy S6 od Szczecina do Gdańska,
5. Wprowadzenie ułatwień w wykorzystywaniu środków unijnych. Tak, by inwestycje były rozpoczynane za pieniądze unijne.

Wyborcze pigułki

* Nasz lubusko-zachodniopomorski okręg zajął trzecie miejsce od końca w wynikach frekwencji. Głosowało u nas 20,85 proc. wyborców. Mniej poszło do urn tylko na Mazowszu i na Mazurach. Najwyższa frekwencja była w Warszawie - 38 proc. Na pociechę można dodać, że do warszawskiego rekordu zbliżyła się Zielona Góra z frekwencją 31 proc. (najwyższą w naszym okręgu).

* W naszym okręgu znalazł się jeden lokal wyborczy, w którym odnotowano 100-procentową frekwencję. To trzy statki, pływające na morzach, które podlegały komisji wyborczej w Szczecinie. Na 54 uprawnionych do głosowania marynarzy, zagłosowali wszyscy. Ach, gdyby tak Polacy wzięli z nich przykład!

* Jeśli mówić o "lokomotywach" list wyborczych, to na takie miano zasługują Jerzy Buzek na Śląsku, Zbigniew Ziobro w Małopolsce i Danuta Huebner w Warszawie. Bo to kandydaci z rekordowym indywidualnym poparciem w kraju. Każdy z nich zdobył grubo powyżej 300 tys. głosów, "ciągnąc" w górę wyniki całego swojego ugrupowania.

* Najwięcej nerwów kosztowały eurowybory Wojciecha Olejniczaka z SLD i Beatę Kempę z PiS, ale każde z nich z innego powodu. Najpierw wszystko wskazywało, że Olejniczak odpadł w Warszawie, a Kempa została europosłanką z Dolnego Śląska. Potem kolejne wyliczenia odwróciły sytuację. Olejniczak jednak się dostał a Kempa odpadła.

* Nerwówka zagościła też w szeregach PSL. Wczoraj rano wyniki z połowy obwodów głosowania wskazywały, że PO weźmie 24 mandaty, a PSL - cztery. W miarę napływania wyników z reszty kraju okazało się, że PSL straci jeden mandat na rzecz PO. Ostatecznie PO bierze 25, a PSL trzy mandaty.

* Wyniki eurowyborów wprowadzą spore przetasowanie w polskim Sejmie. Kilkunastu nowych europosłów to obecni parlamentarzyści krajowi, którzy zwolnią miejsca w poselskich ławach. Komu? Kandydatom z tej samej listy, którzy uzyskali kolejno największą liczbę głosów w swoim okręgu. Czyli dadzą szansę "wielkim przegranym" z wyborów do Sejmu w 2007 r.

* Być może eurowybory wprowadzą też przetasowania na scenie politycznej. Zbigniew Ziobro, który odniósł spektakularny sukces, powiedział wczoraj, że powinno się "rozliczyć odpowiedzialnych za kampanię PiS". W odpowiedzi Jarosław Kaczyński zasugerował, by Ziobro lepiej "uczył się języków obcych". Zdaniem Aleksandra Kwaśniewskiego celem Ziobry jest objęcie przywództwa w PiS.

* 25 polskich europosłów z PO i trzech z PSL wejdzie w skład największej, bo 263-osobowej frakcji chrześcijańskich demokratów (EPP-ED) w europarlamencie. Po Niemcach, Włochach i Francuzach, 28 Polaków będzie czwartą najliczniejszą grupą narodową w tej frakcji. To chadecy będą wystawiać kandydata na szefa europarlamentu. Jednym z kandydatów jest Jerzy Buzek.

* 15 europosłów PiS wstąpi do Unii na rzecz Europy Narodów (UEN) w europarlamencie i będą stanowić najliczniejszą grupę w tej 35-osobowej frakcji. Siedmiu polskich europosłów SLD zasili szeregi 163-osobowej grupy europejskich socjalistów (PES). Najliczniejszą grupę socjalistów (23) wprowadzili Niemcy.

Oto nasi wszyscy europoslowie:

PO

Borys Piotr
Buzek Jerzy
Gräfin von Thun und Hohenstein Róża
Handzlik Małgorzata
Hubner Jolanta
Huebner Danuta
Jazłowiecka Danuta
Jędrzejewska Sidonia Elżbieta
Kaczmarek Filip
Kolarska - Bobińska Lena
Lewandowski Janusz
Lisek Krzysztof
Łukacijewska Elżbieta
Marcinkiewicz Bogdan
Nitras Sławomir
Olbrych Jan
Protasiewicz Jacek
Saryusz -Wolski Jacek
Skrzydlewska Joanna
Sonik Bogusław
Trzaskowski Rafał
Wałęsa Jarosław
Zalewski Paweł
Zasada Artur
Zwiefka Tadeusz

PiS

Bielan Adam
Cymański Tadeusz
Czarnecki Ryszard
Gróbarczyk Marek
Kamiński Michał
Kowal Paweł
Kurski Jacek
Legutko Ryszard
Migalski Marek
Piotrowski Mirosław
Poręba Tomasz
Szymański Konrad
Włosowicz Jacek
Wojciechowski Janusz
Ziobro Zbigniew

SLD-UP

Geringer de Oedenberg Lidia
Gierek Adam
Liberadzki Bogusław
Olejniczak Wojciech
Senyszyn Joanna
Siwiec Marek
Zemke Janusz

PSL

Grzyb Andrzej
Kalinowski Jarosław
Siekierski Czesław

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska