Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Znamy kolejne szczegóły tarczy antykryzysowej 3.0. Będzie nowy podatek w Polsce

Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
Trzecia ustawa dotyczącą walki z ekonomicznymi skutkami pandemii koronawirusa została przyjęta przez Sejm. Posłowie zaakceptowali 47 z 87 poprawek Senatu. Posłowie - jak bywało to już wcześniej - na wniosek wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, poprawki Senatu głosowali blokami. Razem te, których przyjęcie rekomendowała komisja, a w kolejnym głosowaniu te, które rekomendowała odrzucić. Opozycja skrytykowała taki sposób prac nad ustawą.
Trzecia ustawa dotyczącą walki z ekonomicznymi skutkami pandemii koronawirusa została przyjęta przez Sejm. Posłowie zaakceptowali 47 z 87 poprawek Senatu. Posłowie - jak bywało to już wcześniej - na wniosek wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, poprawki Senatu głosowali blokami. Razem te, których przyjęcie rekomendowała komisja, a w kolejnym głosowaniu te, które rekomendowała odrzucić. Opozycja skrytykowała taki sposób prac nad ustawą. x-news
Podczas czwartkowego (14 maja) posiedzenia Sejmu posłowie głosowali nad poprawkami Senatu dotyczącymi tarczy antykryzysowej 3.0. Przyjęto m.in. nowy podatek od platform wideostreamingowych. Znalazły się też kolejne zapisy dotyczące zwolnienia z obowiązku składek na ZUS. Rozszerzono katalog podmiotów uprawnionych do skorzystania z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników. Ale to jeszcze nie wszystko.

Tarcza antykryzysowa 3.0. Podatek od Netflixa, Playera, CDA

Podczas czwartkowego głosowania w Sejmie posłowie odrzucili 47 z 87 poprawek Senatu. Przegłosowano m.in. wprowadzenie nowego podatku od platform streamingowych takich jak m.in. Netflix, Player czy CDA, w wysokości 1,5 proc. przychodów. Pieniądze uzyskane z tego tytułu mają zostać przekazane na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Zasiłek dla bezrobotnych nie wzrośnie a pracownicy sezonowi nie dostaną wsparcia

Posłowie odrzucili też poprawę Senatu, która miała zakładała zwiększenie zasiłku dla bezrobotnych do 1.800 zł. Jak informuje Business Insider Polska, nie zaakceptowano też poprawki o dodatkowych zasiłkach opiekuńczych.

Powodów do zadowolenia nie będą mieli też pracownicy sezonowi w branży turystycznej. Oni nie zostaną objęci wsparciem w ramach tarczy antykryzysowej 3.0.

Natomiast nowelizacja tarczy antykryzysowej, aby zmniejszyć koszty funkcjonowania sektora turystycznego, wprowadza zwolnienie z opłat za korzystanie ze śródlądowych dróg wodnych i ich odcinków oraz urządzeń wodnych należących do Skarbu Państwa.

Zobacz też: Koronawirus zabija biznes turystyczny. „Nie mamy z czego żyć!”

Jednoosobowe firmy zwolnione z obowiązku składek na ZUS

Posłowie zdecydowali w ramach tarczy antykryzysowej 3.0, że jednoosobowe firmy będą mogły zostać zwolnione z obowiązku składek na ZUS za miesiące kwiecień i maj, nawet jeśli zostały już opłacone.

Ponadto, jak podaje Biznesinfo.pl, luty 2020 r. zostanie wykreślony jako miesiąc odniesienia przy ustalaniu zgody na ulgę w opłacaniu składek na ZUS przez samozatrudnionych - zgodnie z nowymi przepisami dochody nie mogą przekraczać 7 tys. zł w „pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek”.

Kto jeszcze skorzysta z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników?

Sejm zdecydował też o rozszerzeniu katalogu podmiotów uprawnionych do skorzystania z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników. O takie wsparcie będą mogły ubiegać się instytucje, które posiadają tytuł prawny do zabytku o statusie pomnika historii lub zabytku wpisanego na Listę dziedzictwa światowego.

900 mln zł – taką kwotą zostanie dokapitalizowana Agencja Rozwoju Przemysłu. Pieniądze te mają zsotać przeznaczone na dodatkowe wsparcie dla przedsiębiorców.

Koniec z lichwą i wygórowanymi odsetkami dla kredytobiorców i pożyczkobiorców

Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu posłowie głosowali też nad przepisami antylichwiarskimi. Nowe prawo ma ukrócić oszustwa i wesprzeć kredytobiorców oraz pożyczkobiorców przed wygórowanymi odsetkami.

Wszystkie poprawki Sejmu czekają teraz na podpis prezydenta RP.

Koronawirus. Co powinieneś wiedzieć o kwarantannie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska