Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy koncepcję rozbudowy urzędu marszałkowskiego

Alicja Bogiel
A oto zwycięska koncepcja zielonogórskiej pracowni Projekt
A oto zwycięska koncepcja zielonogórskiej pracowni Projekt
Nowy budynek urzędu marszałkowskiego będzie przed istniejącą siedzibą, a nie na jej tyłach. Taki jest pomysł pracowni Projekt, która wygrała konkurs na koncepcję rozbudowy urzędu.

Od jutra, od 12.00, w urzędzie marszałkowskim można zobaczyć, jak architekci widzą możliwość przebudowy siedziby samorządu. - Są to prace zgłoszone do konkursu na koncepcję rozbudowy urzędu - mówi Jolanta Panz-Burkiewicz ze Stowarzyszenia Architektów Polskich. - Samorząd województwa zaufał nam i specjalistom powierzył wybór najlepszego projektu. Dzięki temu powstały naprawdę ciekawe koncepcje, warto zobaczyć te nagrodzone i wyróżnione.

Zwycięska praca jest z Zielonej Góry. Z pracowni Projekt. A jej autorem jest zespół: Jerzy Gołębiowski, Paweł Gołębiowski, Daniel Leśniański, Witold Godziszewski, Agata Kwiatkowska (architekci) oraz Grzegorz Wujczak (konstruktor).

Socrealistyczny pałac zostaje

- Główny zamysł był taki, by wkomponować nowy budynek w Winne Wzgórza, nie niszczyć ich inwestycją - opowiada J. Gołębiowski. - Dlatego też umieściliśmy nowy gmach przed istniejącym. I wkomponowaliśmy w plac.

Ważne też było, by nowa budowla była dostępna dla niepełnosprawnych, wygodna i użyteczna. To przez nią więc wchodzić się będzie do urzędu, a pod nią mieścić się będą podziemne parkingi. Jednocześnie jednak stary socrealistyczny "pałac” zostanie na swoim miejscu. Jakim cudem? - Po wejściu do nowego budynku zobaczymy portal tego starego, razem ze schodami - zapowiada P. Gołębiowski.

Nowy budynek urzędu będzie podzielony na dwie strefy - cichą i ogólnodostępną. W tej drugiej będzie sala obsługi petentów, sale konferencyjne, hol, bar... W tej pierwszej pracować będą urzędnicy. Wygodnie pracować. - Zaplanowaliśmy np. małe balkony na piętrach urzędu, by pracownicy mieli kontakt z naturą, a nie tylko klimatyzowanymi pomieszczeniami - mówią architekci.

Budynek ma być energooszczędny, z nowoczesnymi technologiami (czyli będą tam i baterie słoneczne, i pompy ciepła, i szkło pochłaniające promienie UV...). Elewacja ma być z betonu, kamienia naturalnego oraz szkła - czyli "materiałów szlachetnych”, jak mówią projektanci.

Pomysł przekuć w projekt

Wraz z budową nowej siedziby urzędu, modernizowana będzie stara. - Wzięliśmy przy tym pod uwagę prowadzone teraz remonty, np. sali kolumnowej - mówi J. Gołębiowski. Całość ma kosztować 65 mln zł. I cenę tę brali pod uwagę architekci przy opracowaniu koncepcji.

Kiedy nowy urząd stanie przy ul. Podgórnej? Na początek trzeba wykonać jego projekt techniczny, a to potrwać może nawet dwa lata. Potem może ruszyć budowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska