Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy spis darmowych leków dla seniorów [LISTA]

Teresa Semik
Rząd opracował listę leków, które dla seniorów będą dostępne za darmo.
Rząd opracował listę leków, które dla seniorów będą dostępne za darmo. Pixabay
Rządowy projekt 75+ powinien w sposób istotny pomóc starszym pacjentom realizować wszystkie zalecenia lekarza - mówi Jacek Kozakiewicz, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach

Polscy seniorzy nie kupują leków z biedy. Najniższa emerytura wynosi 882 zł brutto. Zgodnie z obietnicą wyborczą, rząd chce ulżyć najstarszym, dając im za darmo niektóre leki na niektóre schorzenia. Skorzystać może na tym 2,7 mln Polaków, powyżej 75. roku życia, bez względu na sytuację majątkową i wysokość emerytury. Trzeba przyznać, że PiS ma gest, plan jest ambitny i kosztowny. Lekarze i aptekarze chwalą przygotowaną listę refundacyjną, ale też wskazują na jej słabe strony. Bo lista jest długa, ale dziurawa.

- Rozbudowany jest wykaz darmowych leków astmatycznych, chorób płuc i krążenia, leków przeciwzakrzepowych, łącznie z lekami najnowszej generacji, drogimi. Szeroko uwzględniono otępienie starcze - wylicza Andrzej Bednarz, wiceprezes Śląskiej Izby Aptekarskiej. - Oszczędnie natomiast potraktowano dobór leków dla chorych na cukrzycę, a także antydepresantów, proponując te z najtańszej grupy. Prawie w ogóle nie ma leków uspokajających i tonizujących.

Leki tanie i z „górnej półki”

Projekt listy leków, które mają być darmowe, listy „S”, jak ją nazwano, został opublikowany na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia. Znajduje się na niej 1129 różnych medykamentów, przypisanych do starości i stosowanych w chorobach przewlekłych, m.in. nadciśnieniu tętniczym, niewydolności serca, zakrzepicy, miażdżycy, astmie.

W spisie medykamentów, które od 1 września mają być darmowe, są wyłącznie leki na receptę, które - zgodnie z jednostką chorobową - już teraz można kupić za odpłatnością ryczałtową, głównie 30- lub też 50-procentową. - W tej sytuacji wyłączono m.in. grupę chorych z migotaniem przedsionków, którzy mogliby być leczeni nowymi lekami przeciwkrzepliwymi, obecnymi na liście, lecz niepodlegającymi refundacji - tłumaczy lekarz kardiolog Janusz Milejski.

POD TYM MATERIAŁEM PREZENTUJEMY LISTĘ LEKÓW, KTÓRE BĘDĄ DOSTĘPNE DLA SENIORÓW ZA DARMO. TO PIERWSZA CZĘŚĆ LISTY, KOLEJNĄ CZĘŚĆ OPUBLIKUJEMY JUTRO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska