Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy wyniki I Rankingu Gmin Województwa Lubuskiego. To pierwszy taki ranking w historii! Która gmina jest najlepsza?

Redakcja
I Ranking Gmin Województwa Lubuskiego. ZOBACZ WYNIKI >>>
I Ranking Gmin Województwa Lubuskiego. ZOBACZ WYNIKI >>>Grzegorz Walkowski
Ranking Gmin Województwa Lubuskiego to inicjatywa Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, która została zrealizowana wspólnie z Urzędem Statystycznym w Zielonej Górze. To pierwszy taki ranking w historii!

Jak zmierzyć jakość zarządzania gminami, miastami i powiatami? Czy da się ocenić aktywność zarządzających nimi samorządowców? Jakie wskaźniki wziąć pod uwagę, a jakie odrzucić? Takich i podobnych pytań pomysłodawcy Rankingu Gmin Województwa Lubuskiego 2021 mieli wiele. Dziś w Gazecie Lubuskiej prezentujemy wyniki prac Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz Głównego Urzędu Statystycznego, którzy na podstawie przyjętych wskaźników zrobili zestawienie, z którego wyłania się obraz województwa Lubuskiego A.D. 2021.

- Ranking realizowany jest na poziomie regionu. Wychodzimy bowiem z założenia, że trudno porównywać osiągnięcia realizowane w nieprzystających do siebie, różnych uwarunkowaniach – mówi Dr Cezary Trutkowski, prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego i argumentuje, że nie sposób porównywać np. gminy z województwa Pomorskiego z gminami ze Śląska. - Chcemy odnosić się do wspólnych warunków działania jednostek samorządowych - takich samych programów regionalnych, dostępnych dla wszystkich takich samych funduszy regionalnych oraz podobnych uwarunkowań historycznych, społecznych, czy środowiskowych – wyjaśnia.

Niepodważalną zaletą rankingu jest to, że został przygotowany na podstawie „twardych” danych pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego. To ważne w kontekście oceny wiarygodności zestawienia.

- Utworzony syntetyczny wskaźnik rankingowy ocenia siłę rozwojową gminy w sferze zarówno gospodarczej, jak i społecznej – mówi Roman Fedak, dyrektor Urząd Statystyczny w Zielonej Górze. Wyjaśnia przy tym, że w zestawieniu badano zarówno potencjał gospodarczy jak i społeczny, które razem składają się na taki, a nie inny wynik samorządów. - Czołówkę rankingu stanowią gminy, które sprawnie realizują swoje zadania własne i wykorzystują dane im potencjały rozwojowe – pisze w liście do samorządowców dyrektor GUS.

I Ranking Gmin Województwa Lubuskiego - WYNIKI:

I Ranking Gmin Województwa Lubuskiego. ZOBACZ WYNIKI >>>

Znamy wyniki I Rankingu Gmin Województwa Lubuskiego. To pier...

Jak oceniają ranking samorządowcy? Na szczegółową analizę przyjdzie nam jeszcze poczekać, ale pierwsze sygnały są pozytywne.

- Po przeanalizowaniu metodologii rankingu przeprowadzonego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej z przyjemnością stwierdziłem, że te wyniki mają obiektywne, rzetelne podstawy – mówi Marek Cebula, prezes Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego. W jego ocenie analiza wyników poszczególnych wskaźników, może doprowadzić do cennych wniosków - szczegółowe dane są doskonałym źródłem wiedzy i podstawą do analizy przez wójtów, burmistrzów, prezydentów. Dzięki stricte naukowemu podejściu zmienne diagnostyczne doprowadzono do porównywalności – zauważa Cebula.

Jak podkreślają inicjatorzy rankingu, zestawienie zawiera dane z ostatnich trzech lat. Wynik analizy jest zatem bardziej miarodajny. Ten rodzaj badania kondycji społeczno – gospodarczej samorządów ma być kontynuowany.

- Chcemy przygotowywać zestawienie w kolejnych latach. To pierwsze takie wydarzenie w naszym regionie, ale na pewno nie ostatnie, ponieważ jednym z naszych celów jest to, by pokazywać zmiany w czasie – deklaruje Iwona Szablewska, dyrektorka Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Zielonej Górze.

I Ranking Gmin Województwa Lubuskiego - WYNIKI

Ranking zapoczątkowała dziesięć lat temu Małopolska, która zorganizowała go w oparciu o metodologię FRDL im. Jerzego Regulskiego. Fundacja przygotowując zestawienie opiera się na twardych danych pochodzących z wielu różnych instytucji. Wskaźniki te są zróżnicowane i mają w swoim zamierzeniu pokazywać jakość życia w poszczególnych częściach regionu. Czołówkę rankingu stanowią te gminy, które sprawnie realizują swoje zadania własne i wykorzystują dane im potencjały rozwojowe. Pod uwagę brane są twarde dane za okres 3 ostatnich lat i dotyczą 16 wskaźników, m.in.:

  • dochodu
  • zadłużenia
  • pozyskiwania środków unijnych
  • demografii
  • przyrostu naturalnego
  • salda migracji
  • wyników z egzaminu ósmoklasisty

Ranking przyjął się tak dobrze, że po pewnym czasie zarząd fundacji postanowił realizować go w całym kraju. W województwie lubuskim jest to historyczny, pierwszy ranking gmin. Ocenie poddane zostały wszystkie gminy Lubuskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu: Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego.

Regionalność rankingu umożliwia wyróżnienie liderów w województwie oraz w powiatach dzięki czemu doceniamy i motywujemy większą ilość gmin. Kolejne atuty rankingu to: skumulowana i syntetyczna ocena gmin w różnych obszarach, promowanie najlepszych praktyk w regionie, integracja regionu na poziomie samorządowym i obywatelskim, promowanie naszego regionu w Polsce, cykliczność pozwalająca na uchwycenie dynamiki zmian (ranking w danym roku pokazuje „zdjęcie” gminy, dzięki rankingom w kolejnych latach uzyskamy dynamiczny obraz gmin czyli ich zmianę w czasie), ranking obejmuje wszystkie gminy naszego regionu - czytam na stronie fundacji.

Kto najlepszy?

Gminy nagradzamy w następujących kategoriach: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy miejskie, gminy liderzy powiatowi.

I Ranking Gmin Województwa Lubuskiego - WYNIKI:

I Ranking Gmin Województwa Lubuskiego. ZOBACZ WYNIKI >>>

Znamy wyniki I Rankingu Gmin Województwa Lubuskiego. To pier...

Od redakcji:
Fundacji dziękujemy za zaproszenie do objęcia patronatu nad rankingiem. Cieszymy się, że możemy zaprezentować dane, które pozwalają lepiej zrozumieć sytuację w naszym województwie oraz odpowiadać na pytanie co zrobić, by żyło się w nim lepiej. Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim samorządowcom życzymy wytrwałości w pracy na rzecz naszych lokalnych społeczności. Gazeta Lubuska, która w przyszłym roku świętuje swoje 70-lecie, jako medialny lider regionu, pozostaje otwarty na sprawy lubuskiego samorządu i deklaruje wsparcie dla Państwa cennych inicjatyw. Zapraszamy Państwa do współpracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska