Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znani artyści, politycy i sportowcy, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12 miesięcy

red
Dziś wspominamy znane osobistości ze świata kultury, polityki i sportu, które odeszły od nas w ciągu minionych 12 miesięcy.
Dziś wspominamy znane osobistości ze świata kultury, polityki i sportu, które odeszły od nas w ciągu minionych 12 miesięcy.
Dziś wspominamy znane osobistości ze świata kultury, polityki i sportu, które odeszły od nas w ciągu minionych 12 miesięcy.

Znani ludzie, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12 miesięcy

Leonard Cohen 21.09.1934 – 7.11.2016

Miał głęboki, kojący głos i teksty utworów, które porażały życiową mądrością, wrażliwością i dosadnością. Nie ma chyba dziś na świecie osoby, która nie zna słynnego „Hallelujah”, przez wielu uznawanego za jedną z najgenialniejszych piosenek, jakie kiedykolwiek powstały. Cohen, kanadyjski pieśniarz, napisał utwór w 1984 r., a od tego czasu powstało już ponad 300 wersji „Hallelujah” (w tym najsłynniejsza, Jeffa Buckleya, oraz znana z filmu „Shrek”, wykonana przez Rufusa Wainwrighta). Cohen był gwiazdą nie tylko na kanadyjskiej scenie muzycznej, ale również na całym świecie. Był uznawany za artystyczny autorytet i wszechstronny talent: oprócz pisania tekstów i muzyki, również malował, pisał powieści i wiersze. W ostatnich latach życia zmagał się z rakiem.

Fidel Castro 13.08.1926 – 25.11.2016

Rewolucjonista, charyzmatyczny polityk, przywódca Kuby przez 49 lat (przeszedł drogę od premiera przez pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Kuby po przewodniczącego Rady Państwa Republiki Kuby). Castro

dzielił ludzi: był bezwzględnym dyktatorem, którego polityka socjalistycznej gospodarki przyczyniła się do nędzy milionów obywateli, wielu jednak uważało go za ojca narodu i bohatera. Reakcje na jego śmierć były różne w zależności od miejsca na świecie. Władze w Hawanie ogłosiły 9-dniową żałobę narodową, podczas gdy kubańscy emigranci na Florydzie świętowali koniec ery Castro na ulicach Miami. Światowi liderzy składali umiarkowane kondolencje. Papież Franciszek, który spotkał się wcześniej z Fidelem i jego bratem Raulem (który zastąpił Castro jako lidera w 2008 r.), złożył rodzinie przywódcy kondolencje, prezydent elekt USA Donald Trump podkreślił, że to początek drogi wolności dla Kubańczyków, a premierowi Kanady Justinowi Trudeau ostro dostało się za nazwanie go „legendarnym” przywódcą. Bez wątpienia Fidel Castro jest jedną z najważniejszych postaci we współczesnej historii. Jego wizerunek w mundurze i z brodą oraz płomienne, wielogodzinne przemówienia zostaną w masowej pamięci.

Zsa Zsa Gabor 6.02.1917 – 18.12.2016

Hollywoodzka aktorka i celebrytka znana z ekstrawaganckiego i pełnego przepychu stylu życia. Zsa Zsa Gabor miała dziewięciu mężów („Mężczyźni mnie lubią, a ja lubię ich” – mawiała) i słynęła z urody oraz szyku, które przyciągały ludzi zarówno w życiu, jak i na ekranie (w 1936 r. została wybrana Miss Węgier). Zsa Zsa Gabor zaczynała na deskach teatrów w Budapeszcie, ale w 1941 r. wyemigrowała do Los Angeles w nadziei, że jej amerykański sen się ziści. Tak też się stało. W latach 50. była jedną z najpopularniejszych aktorek w Hollywood, zagrała m.in. u boku Marilyn Monroe i Ginger Rogers w „Uprzejmie informujemy, że nie są państwo małżeństwem” i „Moulin Rouge” z 1952 r. Łącznie zagrała w 62 filmach i dożyła imponującego wieku – 99 lat.

George Michael 25.06.1963 - 25.12.2016

„Careless Whisper”, „Last Christmas”, „Faith” czy „Wake Me Up Before You Go-Go” - to najsłynniejsze przeboje brytyjskiego wokalisty George’a Michaela, które powstały zarówno podczas jego działalności w grupie Wham!, jak i kariery solowej. Był jednym z najważniejszych nazwisk w historii muzyki rozrywkowej, artystą, którego płyty zawsze świetnie się sprzedawały, muzycznym eksperymentatorem i sceniczną osobowością o charakterystycznym głosie. Nie bał się zmian, często szokował. Po latach promowania go jako pięknego, romantycznego chłopca postanowił przez jakiś czas przestać eksponować swoją twarz, co w przypadku wielu karier oznaczałoby ich koniec. George Michael był jednak marką i ikoną, a jego śmierć była ciosem dla świata muzyki.

Carrie Fisher 21.10.1956 - 27.12.2016

Dla milionów ludzi na całym świecie na zawsze pozostanie księżniczką Leią, bohaterką kultowej sagi „Gwiezdne Wojny”. Jej słynna fryzura czy bikini z „Powrotu Jedi” stały się już popkulturowymi symbolami, których trudno nie zobaczyć na fanowskich konwentach czy kostiumowych balach. Fisher powróciła do swojej najsłynniejszej roli po 32 latach w „Przebudzeniu Mocy”, co wśród fanów wzbudziło ekscytację. Fisher nie była jednak tylko Leią. Zagrała także m.in. w „Blues Brothers” i „Kiedy Harry poznał Sally”, była pisarką i scenarzystką. Słynęła z ciętego języka, błyskotliwego humoru i odwagi w mówieniu o zmaganiach z uzależnieniem od narkotyków czy załamaniach nerwowych. W grudniu zobaczymy ją raz jeszcze w roli Lei, w nakręconym przed jej śmiercią „Ostatnim Jedi”.

Claude Gensac 1.03.1927 - 27.12.2016

Niezapomniana żona tytułowego „Żandarma” w serii francuskich filmów z Louisem de Funesem. Blondwłosa Gensac pojawiła się u boku słynnego komika aż w dziesięciu filmach. To jednak tylko fragment jej imponującej filmografii, która składa się z ponad 100 tytułów. Była jedną z najpopularniejszych aktorek we Francji w latach 60. i 70.

Debbie Reynolds 1.04.1932 - 28.12.2016

Aktorka, piosenkarka i tancerka, jedna z ikon starego Hollywood’u, gwiazda kultowego musicalu „Deszczowa piosenka”, nominowana do Oscara za „Niezatapialną Molly Brown” z 1964 r. Prywatnie matka aktorki Carrie Fisher. Zmarła w wyniku udaru zaledwie dzień po córce. Jej syn Todd wyjawił, że jej ostatnimi słowami były: „Chcę być z Carrie”.

John Hurt 22.01.1940 – 25.01.2017

Kariera aktorska Johna Hurta trwała aż sześć dekad. Brytyjczyk bardzo zasłużył się dla swojego rodzimego kina, nie stronił jednak także od Hollywood. Zasłynął m.in. tytułową rolą w „Człowieku słoniu” i „Obcym - 8. pasażerze Nostromo”, grał też w „Harrym Potterze” czy „Doktorze Who”. Elżbieta II uhonorowała go tytułem szlacheckim.

Roger Walkowiak 2.03.1927 – 6.02.2017

W powiedzeniu, że to jedyny Polak, który wygrał Tour de France, jest trochę przesady. Ale faktycznie jego ojciec był Polakiem, a mama Francuzką. Walkowiak triumfował w Wielkiej Pętli dzięki ucieczce, w której zyskał nad rywalami. Nie wygrał żadnego etapu, ale nikomu nie udało się odrobić straty. To był największy sukces w jego karierze.

Tzvetan Todorov 1.03.1939 – 7.02.2017

Wybitny filozof, który zajmował się krytyką literacką i teorią kultury. Zajmował się głównie dekonstrukcjonizmem. Pochodził z Bułgarii, od lat sześćdziesiątych żył i pracował jednak we Francji. Wykładał także w Stanach Zjednoczonych, na tak prestiżowych uczelniach jak Yale, Harvard czy Columbia. Był autorem m.in. „Poetyki prozy” i „Podboju Ameryki”.

Raymond Kopa 13.10.1931 – 3.03.2017

Właściwie Raymond Kopaszewski, bo jego rodzice byli polskimi imigrantami. Matka – tak jak on – urodziła się we Francji, a rodzice ojca przyjechali do tego kraju w 1919 roku. Jeden z najwybitniejszych francuskich piłkarzy w historii, w 1958 roku zajął z nią trzecie miejsce na mistrzostwach świata. W tym samym roku został również laureatem Złotej Piłki magazynu „France Football” dla najlepszego piłkarza roku (w tamtym czasie nominowani mogli być tylko Europejczycy). W latach 1956–1959 grał w Realu Madryt i wywalczył z nim trzy Puchary Europy (obecnie Liga Mistrzów). W 1970 roku został odznaczony Legią Honorową (najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie), a w marcu 2004 roku znalazł się wśród najlepszych stu piłkarzy w historii, wybranych z okazji stulecia FIFA.

Chuck Berry 18.10.1926 – 18.03.2017

Legenda rock and rolla. Według prestiżowego magazynu muzycznego „Rolling Stone” jeden z najwybitniejszych gitarzystów wszech czasów (zajął szóstą pozycję na liście 100 muzyków opublikowanej w 2003 r.). Chuck Berry wychował się w czarnoskórej rodzinie należącej do klasy średniej, jednak zawsze marzył o czymś więcej. W młodości był skazany za napad z bronią, potem jednak się ustatkował: ożenił i znalazł pracę. Przygodę z muzyką zaczął w latach 50. i wtedy wszystko się zmieniło. Berry, który wspiął się na szczyt dzięki pomocy gwiazdy bluesa Muddy’ego Watersa, szybko stał się jednym z najważniejszych nazwisk amerykańskiej muzyki rozrywkowej. Jest autorem takich hitów, jak: „Maybellene”, „Roll Over Beethoven”, „Rock and Roll Music” i „Johnny B. Goode”.

David Rockefeller 12.06.1915 – 20.03.2017

Do 2017 r. był najstarszym członkiem słynnej amerykańskiej rodziny Rockefellerów. Był zwany „królem nafty” (miał bowiem udziały w koncernach naftowych Chevron i ExxonMobil), był również jedną z osób, które postanowiły wybudować w Nowym Jorku World Trade Center. W momencie śmierci jego fortuna wynosiła 3,3 miliardy dolarów.

Michele Scarponi 25.09.1979 – 22.04.2017

Jego tragiczna śmierć wstrząsnęła kolarskim peletonem. 17 kwietnia wygrał górski etap, a kilka dni później już nie żył:_podczas treningu w rodzinnym włoskim miasteczku Filottrano potrącił go samochód dostawczy. Po śmierci wielu kolarzy dedykowało mu swoje zwycięstwa, bo był bardzo lubiany,_skromny i wesoły.

Jonathan Demme 22.02.1944 – 26.04.2017

Demme wszedł do kanonu kina dzięki słynnemu „Milczeniu owiec” - thrillerowi z 1991 r. o Hannibalu Lecterze, w którym w głównych rolach pojawili się Anthony Hopkins i Jodie Foster. Film wszedł do klasyki kina i dostał naręcze Oscarów, w tym za najlepszą reżyserię. Jonathan Demme wyreżyserował także m.in. „Filadelfię” z Tomem Hanksem.

Chris Cornell 20.07.1964 – 18.05.2017

Obdarzony charakterystycznym, zachrypniętym głosem, którego nie można było pomylić z nikim innym. Najbardziej znany był jako wokalista i gitarzysta grupy Soundgarden, która utorowała drogę wielu wykonawcom muzyki grunge, w tym Nirvanie i Pearl Jam. Po rozpadzie zespołu działał solowo i w zespołach Audioslave oraz Temple of the Dog, niezmiennie zachwycając fanów barwą swojego głosu. Jego niespodziewana śmierć nastąpiła podczas trasy koncertowej Soundgarden, zespół wznowił bowiem działalność w 2010 r. Ciało 52-letniego muzyka, który popełnił samobójstwo, znaleziono w hotelu po koncercie w Detroit, a jego śmierć zszokowała zarówno świat muzyki, jak i fanów. Po jego odejściu zaczęto publicznie rozmawiać o chorobie, jaką jest depresja.

Roger Moore 14.10.1927 – 23.05.2017

Sir Roger Moore na zawsze pozostanie żywy dzięki Jamesowi Bondowi. Brytyjczyk wcielił się w rolę słynnego Agenta 007 w aż siedmiu filmach z serii („Żyj i pozwól umrzeć”, „Człowiek ze złotym pistoletem”, „Szpieg, który mnie kochał”, „Moonraker”, „Tylko dla twoich oczu”, „Ośmiorniczka” i „Zabójczy widok”). Tym samym jest aktorem, który jak dotąd wcielił się w rolę Bonda największą ilość razy, a zdaniem wielu fanów to właśnie on jest najlepszym wcieleniem słynnego agenta Jej Królewskiej Mości. Moore, który słynął z urody godnej filmowego amanta i doskonałego brytyjskiego akcentu, zdobył także popularność dzięki brytyjskiemu serialowi „Święty” emitowanemu w telewizji od 1962 do 1969 r. Zagrał z nim złodzieja, lecz – jak na niego przystało – z klasą.

Helmut Kohl 3.04.1930 – 16.06.2017

Był najdłużej rządzącym kanclerzem Niemiec w XX wieku. Stał na czele niemieckiego rządu od 1982 do 1998 roku (łącznie aż szesnaście lat). Uważano go za twórcę zjednoczenia Niemiec i jednego z architektów europejskiej integracji. Razem z prezydentem Francji Francois Mitterrandem był odpowiedzialny za wprowadzenie do obiegu euro. Za jego rządów zawarto też układ z Schengen (w 1985 roku), który pozwala nam swobodnie podróżować po Europie. Również za jego rządów doszło do podpisania traktatu polsko-niemieckiego o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Jego ekipa w 1990 roku podpisała polsko-niemiecki traktat potwierdzający granicę na Odrze i Nysie. Helmut Kohl urodził się 3 kwietnia 1930 roku w konserwatywnej, katolickiej rodzinie. Podczas II wojny światowej jako kilkunastoletni chłopak pomagał wydobywać rannych i ciała ofiar alianckich bombardowań w swoim mieście Ludwigshafen, w którym było wiele zakładów chemicznych. Wycofał się z polityki w 2002 roku. Potem wybuchł skandal związany z darowiznami na rzecz jego partii CDU. W 2008 roku w wyniku ciężkiego wypadku doznał niemal całkowitego paraliżu, poruszał się tylko na wózku.

Simone Veil 13.07.1927 – 30.06.2017

Minister zdrowia Francji w latach 1974–1979 i 1993–1995. Od 1979 do 1982 r. była przewodniczącą Parlamentu Europejskiego. Sprawowała tę funkcję jako pierwsza kobieta w historii Unii Europejskiej. Ocalała z Holocaustu, była w nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Była również ikoną francuskiego feminizmu, walczyła o prawa kobiet.

Chester Bennington 20.03.1976 – 20.07.2017

Był liderem popularnego amerykańskiego zespołu Linkin Park, z którym nagrał takie hity, jak „In the End” i „Numb”. Był uwielbiany przez fanów za oddanie muzyce i świetny głos. Jego śmierć wstrząsnęła światem muzyki. Chester popełnił samobójstwo w dzień urodzin swojego przyjaciela, zmarłego dwa miesiące wcześniej muzyka Chrisa Cornella.

Hugh Hefner 9.04.1926 – 27.09.2017

Jedna z amerykańskich ikon, a tym samym człowiek, który wzbudzał kontrowersje. Niektórzy go podziwiali i uważali, że to on rozpoczął rewolucję seksualną, inni uważali go za „zboczeńca” i krytykowali go za nieprzyzwoitość. Wszystko z powodu „Playboya”, gazety dla panów, którą Hugh Hefner, dziennikarz, założył w swojej kuchni w 1953 r. „Playboy” szybko stał się jednym z najpopularniejszych takich magazynów na świecie. Sam Hefner był bardzo charakterystyczną postacią. Był milionerem, posiadał kluby nocne i kasyna, słynął z hedonistycznego trybu życia. W swoich posiadłościach w Chicago i Los Angeles urządzał olbrzymie przyjęcia, na których gości zabawiały skąpo ubrane „króliczki Playboya”. Twierdził, że miał ponad tysiąc kochanek, szczególnie uwielbiał młode blondynki.

Tom Petty 20.10.1950 - 2.10.2017

Amerykański muzyk, jeden z najpopularniejszych artystów rockowych w latach 80. Był innowatorem - łączył muzykę folkową z nową falą. Był solistą grupy The Heartbreakers. Stworzył przeboje, takie jak „Free Fallin”, „Learning to Fly” czy „Breakdown”. Był zarówno wokalistą, jak i gitarzystą oraz autorem tekstów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska