Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znasz kogoś, kto zrobił coś ważnego dla innych?

(zeb)
Lubuszanie Roku 2012, ich współpracownicy i bliscy, oraz szefowie naszej gazety i wydawnictwa podczas wręczania nagród przed rokiem pozowali   do zdjęcia w czerwonych nosach, którymi małych pacjentów rozśmiesza w szpitalach jedna z laureatek - Grażyna Matuszak i jej współpracownicy z fundacji Dr Clown.
Lubuszanie Roku 2012, ich współpracownicy i bliscy, oraz szefowie naszej gazety i wydawnictwa podczas wręczania nagród przed rokiem pozowali do zdjęcia w czerwonych nosach, którymi małych pacjentów rozśmiesza w szpitalach jedna z laureatek - Grażyna Matuszak i jej współpracownicy z fundacji Dr Clown. Magda Weidner
Znasz kogoś, kto w zeszłym roku zrobił coś ważnego dla innych? Nasi Czytelnicy znają. Któż to taki?

- To Patryk Rudziński, prezes i inicjator stowarzyszenia Wsparcie w Rzepinie działającego na rzecz osób z niepełnosprawnością - napisała do nas Karolina Cieślak, która zgłosiła tego kandydata do naszego plebiscytu Lubuszanin Roku 2013. Aby na niego zagłosować, trzeba wysłać SMS-a o treści: lubuszanin.153 pod numer 72466.

- Jeśli "GL" pokazuje lokalnych bohaterów, to ja mam kandydata. To Jacek Mikulski, chirurg naczyniowy z zielonogórskiego szpitala. To nie tylko świetny specjalista, ale ciepły człowiek, który potrafi z pacjentami rozmawiać tak, że od razu się człowiek lepiej czuje - mówił nam przez telefon pan Eugeniusz, Czytelnik z Zielonej Góry. Dr Mikulski ma SMS: lubuszanin.155.

Czytelnik z Nowej Soli zgłosił nam Jarosława Hiczkiewicza, ordynator oddziału kardiologii w szpitalu w Nowej Soli (lubuszanin.156). Marcina Jelinka, społecznika z gminy Kożuchów (lubuszanin.159) nominował Czytelnik Marek. - Jest radnym gminy, angażuje się w sprawy lokalne, walczy o interesy mieszkańców, znajduje czas na pomoc innym - napisał. Nominacje Czytelników otrzymali też: * ks. Piotr Grabowski, proboszcz z Ośna (lubuszanin.160) * Joanna Kopczyńska, prezes Fundacji Dobro Kultury w Słubicach (lubuszanin.161) * Roland Semik - opiekun zabytków w powiecie słubickim (lubuszanin.162), * Grzegorz Ignatowicz, "człowiek, który ruszył gminę Santok" (lubuszanin.154). * Przemysław Karwowski z Zielonej Góry (lubuszanin.157) i zespołowo: koszykarze Stelmetu Zielona Góra (lubuszanin.158). Dwie ostatnie kandydatury zgłosiła Margareta Niewiedzial - za działalność charytatywną.

Masz swoich bohaterów? Zgłoś ich na [email protected] albo pod telefonem w każdej naszej redakcji. Przypominamy, że plebiscyt rozpoczęliśmy z listą 142 nominacji dziennikarskich. Poniżej przedstawiamy wszystkie dotychczasowe nominacje Czytelników.

Gorzów Wlkp.:
Aleksandra Franc, założycielka fundacji "Domek Marzeń". Aby zagłosować na tę kandydatkę, trzeba wysłać SMS-a o treści: lubuszanin.20 pod numer 72466.
Jako 25-letnia świeżo upieczona mama otworzyła w 2012 r. fundację Domek Marzeń. W ciągu roku pomogła trzem rodzinom, w tym samotnej mamie z czworgiem dzieci, rodzinie z chorym synkiem, który ma niedotlenienie mózgowe oraz rodzinie, której spaliło się mieszkanie. Aby zachęcić firmy remontujące do pomagania, namówiła lokalną telewizję do tworzenia programu Świeżo Malowane, w których dokumentowano remonty i ich skutki. Podstawowym celem fundacji jest przeprowadzanie remontów mieszkań ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej z przyczyn losowych. Fundacji zależy zwłaszcza na rodzinach z dziećmi. - Wiem, jak ważne dla dzieci jest móc mieszkać w domku czystym, ładnym i zadbanym, by móc nie wstydzić się zaprosić do domu kolegi czy koleżanki - powtarza Ola. W marcu 2013 r. postanowiła dodatkowo działać na rzecz mam - jest współorganizatorką klubu mam Mamuśki z Gorzowa. Pomaga organizować tematyczne spotkania dla mam i dzieci w wieku do czterech lat, zapraszając specjalistów, trenera skutecznego rodzica. A wszystko po to, by uświadomić mamy, jak skutecznie wychowywać dzieci, ale też jak dbać o siebie. (Tutaj stronka klubu i informacja o akcjach - http://www.mamywgorzowie.pl/) W ramach klubu organizuje kiermasze, na których każda mama może oddać, wymienić się lub sprzedać akcesoria dla dzieci. Zorganizowała akcję "Kalendarz mamywgorzowie.pl", by wspierać fundację. Organizuje zbiórki dla ośrodka adopcyjnego w Otwocku oraz wyprawki dla najbardziej potrzebujących mam z Gorzowa i okolic - takie zgłoszenie otrzymaliśmy od Czytelniczki z Gorzowa.

powiat gorzowski:
* Grzegorz Ignatowicz, działacz społeczny, wolontariusz Fundacji Mam Marzenie. Aby zagłosować na tego kandydata, trzeba wysłać SMS-a o treści: lubuszanin.154 pod numer 72466. - Człowiek, który ruszył gminę Santok. Wspólnie z mieszkańcami zorganizował już ponad sześć festynów rodzinnych. Zorganizował bezpłatne badania słuchu w Starym Polichnie, Lipkach Wielkich i Czechowie. Dzięki akcji zbierania nakrętek, której był organizatorem, zakupiono wózek inwalidzki dla chorego na stwardnienie rozsiane mieszkańca Wawrowa. Po wielu latach nieobecności ściągnął do Santoka gwiazdy polskiej sceny muzycznej, które bawiły uczestników podczas zeszłorocznej Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy. Zorganizował pierwsze Kino Letnie. Dochód z popcornu został przekazany na zakup zeszytów dla najbardziej potrzebujących uczniów z gminy Santok. To jedne z wielu rzeczy, jakie przez ostatnie półtora roku zorganizował. Twórca inicjatywy "I Love Gmina Santok" promującej gminę. Na co dzień mieszka w Starym Polichnie. Jest skromnym, pracowitym młodym człowiekiem. Kocha sport i dobrą książkę. W wolnych chwila spełnia marzenia ciężko chorych dzieci. Oddany mąż i przyszły ojciec. Zawsze powtarza, że niczego by nie osiągnął bez wsparcia i zaangażowania mieszkańców gminy - tak brzmi zgłoszenie, które otrzymaliśmy z gminy Santok.

powiat krośnieński:
* Anna Dziadek, prezes Stowarzyszenia "Nie dla kopalni odkrywkowej". Aby zagłosować na tego kandydata, trzeba wysłać SMS-a o treści: lubuszanin.163 pod numer 72466. Mimo oporu lokalnych władz konsekwentnie walczy przeciwko planom stworzenia kopalni odkrywkowej w Brodach, gmina Gubin. Ma też swój spory udział w planach odbudowy fary w Gubinie - napisała Czytelniczka Anna Świątkowska, która zgłosiła tę kandydaturę.

powiat nowosolski:
* Jarosław Hiczkiewicz, dr n. med., ordynator oddziału kardiologii w szpitalu w Nowej Soli. . Aby zagłosować na tego kandydata, trzeba wysłać SMS-a o treści: lubuszanin.156 pod numer 72466. Dr Hiczkiewicz ma 57 lat. Od dwóch dekad ordynator nowosolskiej kardiologii, choć pierwszy kontakt z tamtejszym szpitalem miał już w roku 1982, gdy jako absolwent wrocławskiej Akademii Medycznej zgłosił się na staż. Z jego inicjatywy szpital w Nowej Soli zyskał pierwszą w naszym województwie pracownię hemodynamiczną. W ubiegłym roku uhonorowany nagrodą "Odrzany", nazywaną "nowosolskim Oscarem", wręczaną osobom zasłużonym dla miasta. Zgłoszony przez Czytelnika "GL".
* Marcin Jelinek, społecznik z gminy Kożuchów. Aby zagłosować na tego kandydata, trzeba wysłać SMS-a o treści: lubuszanin.159 pod numer 72466.
- Chcę zgłosić do plebiscytu Marcina Jelinka, który moim zdaniem w ostatnim roku znacznie się w gminie Kożuchów wyróżniał. Jest samorządowcem i społecznikiem, mieszka w Książu Śląskim. Jest radnym gminy, angażuje się w sprawy lokalne, walczy o interesy mieszkańców. Podejmuje trudne tematy, nie unika ich, a przy tym znajduje jeszcze czas na pomoc innym, organizację różnych imprez i przedsięwzięć, a także by zorganizować wakacje dla dzieci. W zeszłym roku niejednokrotnie czytałem o jego zaangażowaniu i aktywności na łamach "GL" - napisał Czytelnik Marek.

powiat słubicki:
* Patryk Rudziński, prezes i inicjator powstania stowarzyszenia Wsparcie w Rzepinie działającego na rzecz osób z niepełnosprawnością. Aby zagłosować na tego kandydata, trzeba wysłać SMS-a o treści: lubuszanin.153 pod numer 72466. - Pracuje on także jako terapeuta w Powiatowym Ośrodku Wsparcia przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i chorych psychicznie - napisała do nas Karolina Cieślak, która zgłosiła tego kandydata.

* ks. Piotr Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba w Ośnie Lubuskim. Aby zagłosować na tego kandydata, trzeba wysłać SMS-a o treści: lubuszanin.160 pod numer 72466. - Zorganizował zakończoną sukcesem akcję ratunkową na rzecz zagrożonego runięciem średniowiecznego kościoła pw. św. Jakuba w Ośnie Lubuskim - napisał w uzasadnieniu nasz Czytelnik Łukasz Majewski, który zgłosił tę kandydaturę.

* Joanna Kopczyńska, prezes Fundacji Dobro Kultury w Słubicach. Aby zagłosować na tę kandydatkę, trzeba wysłać SMS-a o treści: lubuszanin.161 pod numer 72466. - Jest współautorką sukcesu Uniwersytetu Obywatelskiego dla Dzieci w Słubicach oraz projektu www.mlodeslubice.pl - napisał autor tego zgłoszenia, Łukasz Majewski.

* Roland Semik - regionalista i społeczny opiekun zabytków w powiecie słubickim. Aby zagłosować na tego kandydata, trzeba wysłać SMS-a o treści: lubuszanin.162 pod numer 72466. - Sukcesywnie i konsekwentnie opisuje ciekawą historię ziemi słubickiej oraz zabiega o lepszą ochronę lokalnego dziedzictwa kulturowego - tak brzmi uzasadnienie zgłoszenia, które nadesłał nam Łukasz Majewski.

Zielona Góra
* Jacek Mikulski, chirurg naczyniowy z zielonogórskiego szpitala. Aby zagłosować na tego kandydata, trzeba wysłać SMS-a o treści: lubuszanin.155 pod numer 72466. - Jeśli "Gazeta Lubuska" pokazuje lokalnych bohaterów, to ja mam znakomitego kandydata. To Jacek Mikulski, chirurg naczyniowy z zielonogórskiego szpitala - mówił nam przez telefon pan Eugeniusz, Czytelnik z Zielonej Góry. Opowiedział, że doktor Mikulski operował go 19 lat temu. Inni lekarze dawali wtedy panu Eugeniuszowi 10 lat chodzenia o własnych siłach. - A doktor Mikulski powiedział, żeby się tym nie przejmować, zrobimy operację i będzie dobrze. I rzeczywiście, do dziś mogę chodzić! - mówił pan Eugeniusz. I zaraz dodał: - Ale to nawet nie jest najważniejsze! U pana doktor Mikulskiego podziwiam, że to nie tylko świetny specjalista, ale ciepły człowiek, który potrafi z pacjentami rozmawiać tak, że od razu się człowiek lepiej czuje. Wciąż jestem pod jego opieką, byłem u niego ostatnio na wizycie w grudniu i kolejny raz się przekonałem, że inni pacjenci też uważają go za swojego bohatera. Takich ludzi nam potrzeba, i w służbie zdrowia, i w winnych dziedzinach.

* Przemysław Karwowski z Zielonej Góry. Aby zagłosować na tego kandydata, trzeba wysłać SMS-a o treści: lubuszanin.157 pod numer 72466.
- Człowiek o ogromnym złotym sercu, który pomaga bezinteresownie potrzebującym. To właśnie on sprawił, że podopieczni stowarzyszenia Mikołaj Dzieciom mogli się bawić na wspaniałym balu mikołajkowym w 2013 r. w hotelu Amadeus. To dzięki niemu również podopieczni stowarzyszenia Mikołaj Dzieciom mogą oglądać w hali CRS mecze koszykarzy Stelmetu Zielona Góra - napisała do nas Margareta Niewiedzial, która zgłosiła tę kandydaturę.

* Koszykarze Stelmetu Zielona Góra. Aby zagłosować na tego kandydata, trzeba wysłać SMS-a o treści: lubuszanin.158 pod numer 72466.
- Ludzie nie tylko wielcy wzrostem, ale również ogromni sercem. Pomagają potrzebującym dzieciom w domach dziecka, chętnie przyłączają się do rożnych zbiórek charytatywnych na rzecz potrzebujących. Jak mało którzy sportowcy potrafią podarować dzieciom uśmiech, na przykład przebierając się za Mikołajów i rozdając autografy oraz paczki. Nie mogę wybrać jednego czy dwóch graczy, gdyż tworzą zespół i to cały zespół pomaga potrzebującym - tak brzmi uzasadnienie zgłoszenia zespołowej kandydatury Stelmetu, które przysłała nam Margareta Niewiedzial.

* Barbara Bielinis-Kopeć, lubuski wojewódzki konserwator zabytków. Aby zagłosować na tego kandydata, trzeba wysłać SMS-a o treści: lubuszanin.164 pod numer 72466. Z dużym zaangażowaniem spiera lokalne inicjatywy na rzecz lepszej ochrony zabytków w całym województwie, zdecydowana w działaniu i odporna na naciski z zewnątrz - tak brzmi uzasadnienie nominacji, które przedstawiła nam Czytelniczka Anna Świątkowska.

* Joanna Liddane, prezes Zielonogórskiego Towarzystwa Upiększania Miasta. Aby zagłosować na tego kandydata, trzeba wysłać SMS-a o treści: lubuszanin.165 pod numer 72466. Konsekwentnie troszczy się o estetykę miejską, zabytki, ekologię i opiekę nad zwierzętami. Inicjatorka akcji ratowania wiekowych lip w Rokitnicy koło Świebodzina - czytamy w uzasadnieniu nominacji, które otrzymaliśmy od naszej Czytelniczki Anny Świątkowskiej.

powiat zielonogórski:
Krystyna Orwat, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sulechowie. Aby zagłosować na tego kandydata, trzeba wysłać SMS-a o treści: lubuszanin.166 pod numer 72466.
- Z racji skutecznej działalności na rzecz środowiska miasta i gminy Sulechów zostaje zgłoszona przez słuchaczy Uniwersytetu do plebiscytu Lubuszanin Roku 2013. Pani Krystyna Orwat (była nauczycielka matematyki, długoletnia dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego w Sulechowie) po przejściu na emeryturę zainicjowała powstanie w 2005 r. UTW w Sulechowie i od samego początku jest jego prezesem. Zachęciła do współpracy nie tylko bardzo wielu emerytów z różnych środowisk miasta i gminy, ale również ludzi aktywnych zawodowo. UTW w Sulechowie w roku akademickim 2013/2014 liczy 110 słuchaczy, a kolejnych 30-40 okazjonalnie uczestniczy tylko w niektórych formach działalności uniwersytetu. Dla realizacji założeń organizacyjnych UTW powołano różnorodne sekcje zainteresowań, które służą zarówno aktywizacji intelektualnej, jak i fizycznej seniorów. Słuchacze uniwersytetu w bieżącym roku rozwijają swoje zainteresowania, uczestnicząc w zajęciach sekcji historyczno -geograficznej, informatycznej, sekcji języków obcych (jęz. angielskiego, rosyjskiego, niemieckiego), sekcji rozrywek umysłowych (krzyżówki i sudoku). Sekcja literatury regularnie uczestniczy w spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki przy Bibliotece Gminnej w Sulechowie. Zdolności artystyczne seniorzy rozwijają w sekcji rękodzieła, plastycznej, wokalnej i kabaretowo - teatralnej. Dobrą sprawność fizyczną utrzymują dzięki zajęciom ruchowym: nordic walking, fitness, wycieczki rowerowe, zajęcia na basenie miejskim. Słuchacze UTW systematycznie uczestniczą w wyjazdach do teatru, opery, operetki (w październiku zorganizowano wyjazd do teatru do Poznania). Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki mieli okazję w kwietniu spotkać się z Krystyną Nepomucką, w grudniu obejrzeć film o Papuszy, a potem spotkać się z Januszem Koniuszem, znajomym cygańskiej poetki. Celem wspierania działań kulturalnych, edukacyjnych, prozdrowotnych prezes Krystyna Orwat w imieniu UTW zawarła porozumienie z PWSZ w Sulechowie, Wyższą Szkołą Zdrowia Publicznego w Zielonej Górze i tym samym zapewniono słuchaczom udział w profesjonalnych wykładach, konferencjach, sesjach popularnonaukowych i zajęciach warsztatowych. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się sesje popularnonaukowe, dotyczące zdrowego odżywiania się, które regularnie odbywają się w instytucie PWSZ w Kalsku. UTW w Sulechowie od samego początku bardzo owocnie współpracuje z UTW w Kargowej, Nowej Soli, Babimoście, Zielonej Górze. W grudniu 2013r. podpisano deklarację o współpracy z przedstawicielami lubuskich UTW. W ramach integracji lubuskich UTW co roku organizowany jest turniej sportowo - rekreacyjny, który dostarcza uczestnikom dużo emocji. Dzięki wysiłkom zarządu UTW, pod kierownictwem Krystyny Orwat, słuchacze UTW stają się aktywnymi uczestnikami lokalnych zdarzeń, np. biorą udział w dożynkach, w obchodach świąt państwowych i narodowych, co roku wspomagają sulechowski finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, systematycznie odwiedzają sulechowskie przedszkola w ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom". Panie z sekcji rękodzieła uczą dzieci z sulechowskich szkół podstawowych zanikających już tradycji tworzenia różnych ozdób świątecznych. Dorobek z takich warsztatów oraz własną twórczość artystyczną prezentują organizując okolicznościowe wystawy dla mieszkańców miasta i gminy. Działalność sulechowskiego UTW jest na bieżąco dokumentowana w kronikach, które są dostępne w siedzibie Sulechowskiego Domu Kultury, miejscu, w którym, dzięki dyrektorowi Tomaszowi Furtakowi, realizowana jest większość zajęć. Organizacja, ustalanie harmonogramu, koordynacja wszystkich działań, współpraca z władzami miasta, uczelni, w dużej mierze spada na barki pan Prezes, która potrafi zmobilizować cały sztab ludzi i dzięki temu już dziewiąty rok sulechowscy seniorzy mogą zadbać o swoją dobrą formę i zrobić coś dla innych. Pani Krystyna Orwat wszystko to, co robi, robi zupełnie bezinteresownie i bez wynagrodzenia. Poświęca dużo swojego czasu i taką postawą zdobyła sobie wdzięczność i uznanie sulechowskiego środowiska - tak w imieniu słuchaczy UTW w Sulechowie - napisały w zgłoszeniu tej kandydatury panie: Halina Szeląg i Mirosława Pęziak - Pobieda

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska