Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znasz niemiecki? Pracodawcy szukają takich kandydatów jak Ty

Events Media Promotion
Podaż pracowników z językiem niemieckim cały czas nie jest wysoka, a dla sektora usług biznesowych w Polsce taka umiejętność staje się coraz bardziej kluczowa.
Podaż pracowników z językiem niemieckim cały czas nie jest wysoka, a dla sektora usług biznesowych w Polsce taka umiejętność staje się coraz bardziej kluczowa. pixabay.com
Język angielski to na dzisiejszym rynku pracy w naszym kraju standard i minimum wymagane przez pracodawców. W ostatnich kilkunastu miesiącach jedną z najbardziej poszukiwanych umiejętności stała się znajomość języka niemieckiego. Kandydaci, którzy potrafią posługiwać się nim na poziomie B2 oraz wyższym mają znakomite możliwości i szansę na specjalne, wysokie dodatki do wynagrodzenia.

Podaż pracowników z językiem niemieckim cały czas nie jest wysoka, a dla sektora usług biznesowych w Polsce taka umiejętność staje się coraz bardziej kluczowa.

- Zapotrzebowanie na kandydatów z językiem niemieckim jest tak wysokie, że często w sektorze usług biznesowych tacy ludzi są poszukiwani tylko pod tym kątem. Dopiero potem są szkoleni w zakresie swojej nowej pracy. To sytuacja, z którą wcześniej nie mieliśmy do czynienia - wyjaśnia Anna Federowicz, Team Leader zespołu Business Services Warszawa w Grafton Recruitment. - Pracodawcy są tak zmotywowani, że szukają kandydatów nawet poza graniami swoich regionów funkcjonowania, także zagranicą. W ostatnich 12 miesiącach znaczna część przeprowadzanych przez nas projektów bezpośrednich inwestycji zagranicznych opierała się na poszukiwaniach takich właśnie osób – dodaje Agnieszka Kaczmarczyk, Regional Director Northern Poland.

Zobacz też: Lidl wywołał skandal w Niemczech. Usunął krzyże z wizerunków greckich świątyń na swoich produktach

Popyt na pracowników z językiem niemieckim cały czas rośnie. - O nowych ludzi na rynku pracy z taką umiejętnością jest naprawdę trudno. Cały czas odsetek kandydatów spełniających takie wymagania jest mały. Dzięki temu to daje większe szanse ludziom, którzy już pracują. Coraz częściej obserwujemy sytuacje, gdy firmy po prostu decydują się na przejmowanie najlepszych. To z kolei powoduje ciągły wzrost stawek osób ze znajomością tego języka. Osoby takie w porównaniu do osób z tymi samymi kwalifikacjami, ale bez znajomości tego języka mogą zarabiać nawet 25 proc. więcej od swoich kolegów – tłumaczy Justyna Gancorz, Division Manager Business Services & Corporate Katowice.

Z badań przeprowadzonych przez agencję Grafton Recruitment wynika, że w prawie 80 procentach centrów usług biznesowych w Polsce korzysta się z usług pracowników posługujących się językiem niemieckim. Dla 70 procent firm z tego sektora znajomość języka naszych zachodnich sąsiadów stanowi najbardziej pożądaną umiejętność. Osoby znające ten język i pracujące na stanowiskach specjalistycznych mogą liczyć na bonusy w wysokości od 500 do nawet 1000 złotych miesięcznie. Najwięcej firm korzystających z pracowników znających język niemiecki jest na Mazowszu oraz w województwach pomorskim, dolnośląskim oraz małopolskim. Tam również powstaje najwięcej nowych biznesów z potrzebą zatrudnienia ludzi z taką umiejętnością.

Zobacz też: Dlaczego uczniowie niechętnie wybierają język niemiecki?

Zobacz też: **

Zapisy do biegu Gazeta Lubuska Run

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska