Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Znika fabryka w Nowej Soli. To kolejny etap projektu Re Odra. Trwa burzenie ostatnich obiektów. Za kilka dni ruszy budowa wieży ciśnień

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Początek projektu Re Odra w Nowej Soli, 14 lutego 2020 r.
Początek projektu Re Odra w Nowej Soli, 14 lutego 2020 r. Eliza Gniewek-Juszczak
W piątek do dawnej fabryki nici znów wjechał ciężki sprzęt. Kolejne budynki znikają. To część projektu Re Odra, którego celem jest powstanie nowego atrakcyjnego miejsca w mieście. Wszelkie prace mają być skończone do końca przyszłego roku.

W piątek, 14 lutego zburzone zostały dwa obiekty byłych trafostacji. Do rozbiórki przeznaczone są jeszcze magazyn i mur dzielący teren fabryki z ul. Topolową.
– W najbliższym czasie prowadzone będą roboty ziemne, wodnokanalizacyjne, sieci energetyczne – wymienia Kamil Jurdziński z wydziału inwestycji w urzędzie miejskim w Nowej Soli.

Nowa wieża ma być taka jak poprzednia

W grudniu ubiegłego roku zburzona została charakterystyczna dla dawnej fabryki wieża. Przedstawiciele urzędu tłumaczyli, że była w złym stanie technicznym. Za kilka dni ruszy jej odbudowa. Plac wokół zostanie zagospodarowany. Powstanie droga łącząca teren pofabryczny z ul. Topolową.

Charakterystyczna wieża zniknęła z krajobrazu Nowej Soli. Dokładnie w sobotę, 30 listopada nad ranem rozpoczęło się jej wyburzanie  na terenie dawnej fabryki nici Odra. Wieża nie nadawała się do remontu.  Szczegółowa analiza budowlana wykazała bowiem, że  jest w stanie katastrofalnym. Dla wielu mieszkańców było to charakterystyczne miejsce.  – Wieża była przepiękna. Szkoda, że nie udało jej się odrestaurować - ubolewa internautka Jolanta. - To wizytówka Nowej Soli i tamtych rejonów miasta, z którymi jestem związana od dziecka - skomentowała Lena. Na miejscu, podczas wyburzania wieży był nasz Czytelnik Jarosław Werwicki z Fota z Drona. Zobaczcie, jak uchwycił tę historyczną chwilę>>>> Więcej zdjęć i filmów z Nowej Soli i nie tylko znajdziecie na oficjalnej stronie na FB: Fota z DronaWieża będzie odbudowanaWarto zauważyć, że niebawem ruszy jej odbudowa. Jak informuje urząd miasta, projekt Re Odra zakłada między innymi przebudowę głównych dróg na terenie byłego zakładu, odbudowę wieży, zagospodarowanie parku przed zakładem z budową muszli koncertowej. Całość ma zakończyć się w ciągu najbliższych dwóch lat. Prace mają rozpocząć się wiosną. Przy nowej wieży natomiast ma powstać placu pełniący funkcję edukacyjną oraz kulturalno-rozrywkową o powierzchni ok. 3560 m kwadrat. Przypomnijmy. Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Nowej Soli rozbiórkę wieży dawnej fabryki nici Odra przeprowadziła firma Demolition Group. To ta sama grupa pracowników, którzy burzyli poprzednie części fabryki przeznaczone do rozbiórki. Do 8 stycznia mają czas na zakończenie prac, czyli wysprzątanie terenu. Urząd miasta informuje także o utrudnienia w ruchu na obszarze sąsiadującym z terenem budowy. - Zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu (dla najbliższego obszaru) na czas rozbiórki wieży. Przewidywane utrudnienia potrwają do ok. 16 grudnia 2019. Przepraszamy za powstałe utrudnienia - informuje urząd miasta.

Historyczny moment. Tak znikała ostatnia wieża w dawnej Fabr...

Park Odry będzie nową atrakcją Nowej Soli

Na koniec planowana jest rewaloryzacja parku przy ul. Wrocławskiej. Najpierw będzie rozbiórka fundamentów dawnej sceny w przyległym parku.
Projekt ma być gotowy w trzecim/ czwartym kwartale 2021 roku.

BUDUJE SIĘ W NOWEJ SOLI

ZOBACZ TEŻ:
Jak znikały kominy fabryki?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska