Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znika najwyższy punkt Zielonej Góry – komin bloku węglowego Elektrociepłowni Zielona Góra [ZDJĘCIA, WIDEO]

red.
Mariusz Kapała / GL
Na terenie Elektrociepłowni „Zielona Góra”, należącej do PGE Energia Ciepła, spółki z Grupy Kapitałowej PGE, rozpoczęły się prace rozbiórkowe starego komina bloku węglowego. W najbliższym czasie komin, który jest najwyższym elementem Zielonej Góry zniknie z krajobrazu miasta.

Zielonogórska elektrociepłownia rozpoczęła już prace rozbiórkowe i porządkuje teren pod przyszłe inwestycje. Zniknęła już bocznica kolejowa służąca do transportu węgla, a także urządzenia do odpylania spalin przy kominie. Rozpoczął się również demontaż suwnicy bramowej. W zakresie prac zaplanowanych do marca 2020 roku znalazło się jeszcze wyburzenie galerii nawęglania i wieży przesypowej.

Zobacz również: Galeria handlowa Estrada i nowe rondo w Zielonej Górze już wkrótce będą gotowe. Jak dziś wygląda budowa? [WIDEO, ZDJĘCIA]

- Obecnie prowadzone prace mają przede wszystkim wymiar praktyczny. Utrzymanie nieużytkowanych instalacji i urządzeń kosztuje, a nieremontowany obiekt z biegiem czasu mógłby stanowić realne zagrożenie dla sąsiadujących budynków i pracowników. Drugim aspektem jest porządkowanie i przygotowanie terenu na potrzeby przyszłych inwestycji. Rozbiórka komina bloku węglowego ma też wyraźny wymiar symboliczny, ponieważ komin przy bloku węglowym był do tej pory charakterystycznym elementem widokowym w mieście. Jednak w najbliższych dniach zniknie, a Elektrociepłownia wykona kolejny krok w kierunku zapewniania bezpieczeństwa przy zachowaniu wymagań ochrony środowiska – podkreślił Krzysztof Kwiecień, Prezes Zarządu Elektrociepłowni „Zielona Góra”.

Znika najwyższy punkt Zielonej Góry

Rozbiórka najwyższej konstrukcji na terenie zakładu, czyli komina H-80 przy nieczynnym bloku węglowym, jest związana głównie ze stanem technicznym komina. Komin wolnostojący o konstrukcji stalowej z czterema przewodami spalin o przekroju 1,62 m ma aż 80 metrów wysokości i będzie wyburzany etapowo, zaczynając od szczytu. Do całej operacji został sprowadzony specjalny dźwig LTM 1350 przez wykonawcę prac, spółkę JDK z Katowic.

- Prace demontażowe są drobiazgowo zaplanowane. Priorytetem jest bezpieczeństwo robotników. Pracujemy pod ścisłym nadzorem służb BHP Elektrociepłowni „Zielona Góra”. Duży wpływ na przebieg prac będą miały czynniki pogodowe, czyli głównie wiatr i ewentualne ograniczenia widoczności. Bardzo się cieszę, że kwestie formalne związane z pracami budowlanymi udało się sfinalizować bardzo sprawnie w Biurze Administracji Budowlanej Urzędu Miasta. Dysponujemy wieloletnim doświadczeniem w podobnych zadaniach w całej Polsce i jestem przekonany, że cały zakres prac zostanie przeprowadzony sprawnie i bezpiecznie - powiedział Wacław Jedynak, koordynator robót po stronie wykonawcy, spółki JDK z Katowic.

Sprawdź także: Chcesz pracować w nowoczesnym zakładzie, który dba o pracowników? Saint-Gobain czeka na Ciebie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska