Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znikną wilgoć i grzyb!

Alicja Kucharska
Figura Chrystusa Króla
Figura Chrystusa Króla Alicja Kucharska
Rusztowania opasały pomnik Chrystusa Króla.

Wielkie zainteresowanie mieszkańców wzbudziło rusztowanie okalające świebodzińską figurę Chrystusa Króla. Wybudowany przed sześcioma laty pomnik wymaga specjalistycznych działań, które nie pozwolą na jego dalszą degradację. Zbliżające się Światowe Dni Młodzieży, a co za tym idzie, uroczystości diecezjalne, które mają odbyć się w Świebodzinie, z pewnością przyśpieszyły decyzję o renowacji figury.

– Gdy budowano figurę Chrystusa Króla, technologie i materiały były zupełnie inne niż obecnie stosowane. Te wykorzystane przed laty nie wytrzymały próby czasu – wyjaśnia ks. Jan Romaniuk, proboszcz i kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Na pomniku widoczne są liczne pęknięcia, na zewnątrz pojawił się grzyb, a wewnątrz figury wilgoć. – Pierwszym etapem renowacji była instalacja wentylacji wewnątrz figury, która początkowo wymieniała 5 tysięcy metrów sześciennych powietrza, teraz osiem. Wiele dają nam konsultacje z profesorami i studentami Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Politechniki Wrocławskiej – dodaje ksiądz proboszcz.

Ze względu na zawilgocenie i pęknięcia pomnika u podstawy, podjęto próby ratowania figury i przywrócenia jej do pierwotnej świetności. Najkorzystniejszą ofertę przedstawiła austriacka firma, z oddziałem w Polsce. Postawieniem rusztowania zajęła się firma z okolic Stargardu Szczecińskiego. W krótkim czasie pojawiło się ono wokół całego pomnika. – Jadąc nad morze odwiedziliśmy to miejsce i możemy powiedzieć, że mieliśmy szczęście, bo gdy wracaliśmy, to cały pomnik był już przysłonięty przez rusztowanie. Figura wyróżnia to miasto i jest dużą atrakcją turystyczną – powiedzieli Anna i Konrad Mielczarkowie z Głogowa.

Z remontu cieszą się też mieszkańcy Świebodzina. – Codziennie widzę pomnik przez okno. Z daleka nie widać żadnych pęknięć czy pleśni. To pewnie można zobaczyć z bliska– zaznaczyła Kamila Dołęgowska, mieszkanka pobliskiego osiedla.
– Zakres prac uwzględnia oczyszczenie figury, podwójne szpachlowanie, a także malowanie specjalną fotoalkaiczną farbą, która ma chronić pomnik przed czynnikami zewnętrznymi. Cała powierzchnia będzie jednolita i gładka, tak, by do środka nie dostała się woda. Wewnątrz powierzchnię budowli czeka piaskowanie, cała konstrukcja zostanie pomalowana i zabezpieczona – tłumaczy proboszcz. Dla bezpieczeństwa zostanie też wzmocniony nasyp, na którym usytuowany jest pomnik.

Ponadto przed Światowymi Dniami Młodzieży zostanie uporządkowany cały teren wokół figury Chrystusa Króla. Na ukończeniu są prace związane z adaptacją domu pielgrzyma, który powoli odwiedzają podróżni. – Pragnienie jest takie, by powstała też druga część budynku, niezbędna do pełnego funkcjonowania, a więc: restauracja, kuchnia, kaplica, sala konferencyjna czy izba pamiątek, Realizacja zależna jest od środków finansowych – dodaje ks. Jan Romaniuk. Remont figury Chrystusa Króla to koszt rzędu 650 tysięcy złotych.

Remont nie ominął też samego sanktuarium. Naprawa była pilna, gdyż dach był w opłakanym stanie: pęknięcia, zacieki czy przegnita drewniana konstrukcja. Kościół w większości został odnowiony. Pozostały dwie wieże kościelne. Prace udało się wykonać dzięki datkom wiernych, ale też pielgrzymów odwiedzających Świebodzin. Nadal poszukiwane są osoby, które swoim datkiem chciałyby wesprzeć obie inicjatywy. Ofiary na remont kościoła i figury Chrystusa Króla można przekazywać na konto o numerze: 51 1090 1593 0000 0001 1454 8441.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska