Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Znów milion do wzięcia, czyli organizacje i stowarzyszenia mogą dostać pieniądze na pomysły związane z jubileuszem miasta

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Zielona Góra obchodzi podwójny jubileusz - 800-lecie miasta i 700-lecie uzyskania praw miejskich
Zielona Góra obchodzi podwójny jubileusz - 800-lecie miasta i 700-lecie uzyskania praw miejskich Mariusz Kapała
Zielona Góra świętuje przez dwa lata podwójny jubileusz. Z tej okazji w zeszłym roku organizacje pozarządowe mogły startować w konkursie na pomysły związane z urodzinami miasta. Do podziału był milion złotych. W tym roku - zgodnie z zapowiedzią prezydenta - także będzie można zdobyć pieniądze. Niebawem miasto znów ogłosi konkurs. Warto już przygotować wniosek.

Prezydent Janusz Kubicki podkreśla, że choć czeka nas trudny rok i wszędzie szukamy oszczędności, to jednak miasto nie zamierza zrezygnować z konkursu dla organizacji pozarządowych i stowarzyszeń, które mają pomysł, jak uczcić jubileusz miasta. A w tym roku obchodzimy 700-lecie uzyskania praw miejskich (w zeszłym 800-lecie istnienia miasta).

Zielona Góra obchodzi podwójny jubileusz - 800-lecie miasta i 700-lecie uzyskania praw miejskich

Znów milion do wzięcia, czyli organizacje i stowarzyszenia m...

W zeszłym roku wpłynęły prawie 100 propozycji świętowania jubileuszu

Na zeszłoroczny konkurs wpłynęło prawie 100 propozycji. Oto przykłady: Muzyczny Festiwal WINOgRANIE w Zielonej Górze. Cztery koncerty, wieczorową porą, od środy do soboty w Muzeum Wina, połączone z degustacją lokalnych win. Inna propozycja związana jest z przyszłością Winnego Grodu i nazywa się LEGO Zielona Góra. Architekci, studenci i naukowcy wydziału architektury UZ, urzędnicy i planiści zbudują makietę Zielonej Góry - a). stan aktualny oraz b). przebudują stan aktualny - wizja miasta za 50 lub 100 lat! A potem przedszkolaki przebudowałyby tę makietę po swojemu! Kolejna propozycja na jubileusz to wyeksponowanie najwyższego punktu w mieście (210 m n.p.m.), Nie brakowało też pomysłów związanych z gwiazdami, które związane są z miastem. Np. na budynkach, w których wychowały się Urszula Dudziak i Maryla Rodowicz (o ile się zgodzą), umieścić tablice pamiątkowe, ale mogą być również murale. Jest też wiele pomysłów, dotyczących wydawnictw np. stworzenie zbioru kilkunastu baśni inspirowanych kluczowymi momentami z dziejów Zielonej Góry, konkurs literacki na serię książek o Zielonej Górze.

To między innymi zrealizowano na urodziny miasta

Spośród wielu propozycji wybrano 40 do realizacji m.in. przed muzeum pojawiła się pamiątkowa płyta. Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej poświęciło ją prof. Marianowi Eckertowi, wybitnemu historykowi, rektorowi WSInż i honorowemu obywatelowi naszego miasta.
Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry Winnica zorganizowało cykl spotkań z autorami publikacji „Historia Zielonej Góry”. Natomiast Stowarzyszenie Pro Cultura et Musica im. Edyty Stein przygotowało wystawę przedwojennych kart pocztowych z Zielonej Góry. Na podstawie tych zbiorów wydano album prezentujący pocztówki umieszczone na wystawie. Innym trwałym elementem było kupno zdigitalizowanych roczników czasopisma „Grünberger Wochenblatt” (propozycja Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich). Są publikowane w internetowej Zielonogórskiej Bibliotece Cyfrowej.

Wiele spotkań, wystaw, koncertów

Największym przedsięwzięciem były Dni Otwartych Piwnic Winiarskich organizowane przez Fundację Tłocznia. Zielonogórzanie i goście mogli odwiedzić 20 historycznych piwnic winiarskich, w których zaprezentowało się ok. 30 winnic z regionu. Fundacja wytyczyła również szlak winiarski prowadzący m.in. z centrum miasta do najcenniejszej zabytkowej piwnicy przy ul. Wodnej.
Zorganizowano wiele wystaw, konkursów i spotkań...

Zobacz Winobranie 2022 - oficjalne otwarcie świętowania jubileuszu miasta

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska