1/12
Czy równie gorąco będzie na koncertach zimą i wczesną...
fot. E. Gniewek-Juszczak

Czy równie gorąco będzie na koncertach zimą i wczesną wiosną? To się okaże w najbliższych tygodniach

2/12
Otyń, 14 lutego...
fot. Materiał prasowy GCK w Otyniu

Otyń, 14 lutego
Walentynkowy koncert Roberta Kasprzyckiego

W Gminnym Centrum Kultury zaplanowano walentynkowy koncert Roberta Kasprzyckiego – poety, muzyka, kompozytora.
Kasprzycki to przede wszystkim śpiewający autor, ale również okazjonalny recenzent muzyczny, felietonista i krytyk literacki. Mieszka w Krakowie. Muzyką zainteresował się już w szkole średniej, grając między innymi w zespole Harry Angel i próbując interpretować trudne piosenki Bułata Okudżawy czy Edwarda Stachury. W 1989 roku rozpoczął studia polonistyczne w krakowskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej.
Zadebiutował w 1992 roku otrzymując I nagrodę i stypendium imienia Wojciecha Bellona podczas Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Rok później zdobył I miejsce na XX Spotkaniach „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie wykonując utwór „ Brudny autobus do stacji Golgota” oraz ten sam laur w konkursie o „Złamane Pióro”. Dwa lata później wyróżniono go na festiwalu rockowym w Węgorzewie za tłumaczenia poezji Owidiusza i Horacego. W 1995 roku pojawił się na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w koncercie „Kraina Łagodności”. W 1996 roku piosenka artysty – „Niebo do wynajęcia” została uznana najlepszą piosenką literacką. Rok później zarejestrował recital w krakowskim Teatrze Bückleina. W 1998 roku wydał płytę – „Niebo do wynajęcia”, która zdobyła nominację do nagrody Fryderyka w kategorii Album Roku – Piosenka Poetycka. Longplay łączył w sobie wiele muzycznych fascynacji artysty – flamenco, folk, elementy rocka i jazzu. Ta różnorodność właśnie świetnie oddaje styl muzyczny Kasprzyckiego. Na jesieni 2006 roku ukazał się drugi krążek artysty – „Światopogląd” z jedenastoma kompozycjami. Klimat różni się tu zdecydowanie od poprzedniego albumu. Zdecydował się na egzystencjalne pytania o miejsce współczesnego człowieka w życiu, o zagubienie i poszukiwanie uczuć. Rok później ukazał się tomik jego wierszy i piosenek – „Piosenki i Nie”, do którego dołączano także koncertową płytę z szesnastoma utworami, z którym aż czternaście było premierowymi.
Czwartek, 14 lutego, godz. 19.00, Gminne Centrum Kultury w Otyniu. Wstęp 25 zł.

3/12
Nowa Sól, 15 lutego...
fot. Materiał prasowy Muzeum Miejskiego w Nowej Soli

Nowa Sól, 15 lutego
Dzieciństwo na biegunach. Wystawa zabawek z czasów PRL-u

W pawilonie przyrodniczym Muzeum Miejskiego otwarta zostanie wystawa pt. „Zabawki z czasów PRL-u". Zabawki pochodzą z II połowy XX wieku, należą do kolekcji Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju. - Wystawa pozwala wrócić na chwilę do beztroskich lat dzieciństwa, pokazać dzieciom i wnukom czym się bawiliśmy, przedstawić jak dawniej wyglądały zabawki. Chcemy, aby najmłodsi mogli przenieść się do świata dawnych zabawek, a ich rodzice i dziadkowie na nowo odkryli w sobie dziecko – podkreślają organizatorzy.
Piątek, 15 lutego, godz. 17.00, pawilon przyrodniczy Muzeum Miejskiego, ul. Muzealna 20. Wstęp wolny.

4/12
Nowa Sól, 17 lutego...
fot. Materiał prasowy NDK

Nowa Sól, 17 lutego
Czyżykiewicz & Cisło - PRETEKST Live

W niedzielę, 17 lutego, o godz. 17.00 wydarzenie w Nowosolskim Domu Kultury. PRETEKST Live / Czyżykiewicz&Cisło to projekt muzyczno-wokalny, który powstał wiosną 2017 roku jako efekt wieloletniej współpracy śpiewającego i grającego na gitarze Teryksa Mirka Czyżykiewicza z wirtuozem gitary barytonowej Witoldem Cisło. Zamysłem Artystów było stworzenie nowych gitarowych aranżacji do wierszy wykonywanych niegdyś przez Czyżykiewicza z zespołem „Kameleon” bądź też solo takich autorów jak: Josif Brodski, Włodzimierz Wysocki, Thomas Hardy, Edward Stachura.
Podczas koncertu usłyszymy również autorskie piosenki Mirka Czyżykiewicza w nowych gitarowych opracowaniach oraz te z muzyką (nowosolanina) Witolda Cisło.

MIROSŁAW CZYŻYKIEWICZ - z wykształcenia artysta grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Kompozytor, poeta, pieśniarz, malarz.
Biografia Mirosława Czyżykiewicza jest bardzo bogata, warto wymienić tu chociażby nagrody na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej (FAMA), I nagrodę im. J. Kaczmarskiego za całokształt swojej pracy przyznawanej przez Kapitułę tej nagrody Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, a także szereg wspaniałych, niezapomnianych koncertów na festiwalach, przeglądach, w audycjach radiowych.
Cenią go zarówno miłośnicy Stachury, Wysockiego jak i Leonarda Cohena. Czyżykiewicz śpiewa swoje utwory oraz wiersze Josifa Brodskiego, którym jest zafascynowany. Artystę wyróżnia charakterystyczny głos i swoisty typ emocji, gdzie jego własne aranżacje przerywa niespodziewanie krzyk, przejmujący szept, melorecytacja. Jego teksty pozostają niedoścignionym wzorem dla wielu młodych twórców. Ten artysta słowami potrafi oddać to, na co wielu z nas często nie znajduje własnych słów. Nadaje kształt emocjom, które możemy odnaleźć w każdej codzienności. O czym śpiewa Czyżykiewicz? Po prostu: o życiu. Jego pieśni to opis świata, zapis wrażeń, notatka z podróży.

WITOLD CISŁO - polski kompozytor, producent i multiinstrumentalista. Współpracował m.in. z takimi wokalistami jak Magda Umer, Kayah, Krzysztof Kiljański, Katarzyna Żak, Artur Gadowski, Zbigniew Wodecki, Olga Bończyk, Marek Dyjak,
W 1999 r. dołącza do zespołu Mirosława Czyżykiewicza, z którym poza koncertami, nagrywa płytę „Allez” (perkusja).
W tym czasie wziął także udział w nagraniu płyty Vojty Zicha – czeskiego wirtuoza banjo – „Drucha Miza” (perkusja, bas).
Na przestrzeni 2003-2005 r. rozpoczął pracę nad własną płytą, do której zaprosił Willy Bella (autora ang. tekstów) i wokalistę Krzysztofa Kiljańskiego. W tym czasie powstał materiał składający się na płytę „In the Room” (Kayax), której premiera odbyła się 24.01.2005 i po dwóch miesiącach uzyskała ona status złotej (35 tys. egz.), a do końca 2005 status platynowej (70 tys.). Utwór “Stay”, zapowiadający płytę, wziął udział w eliminacjach krajowych do konkursu Eurowizji 2004. Singiel z płyty "Prócz ciebie nic"– kompozycja Witolda Cisło z tekstem Kayah – została na festiwalu w Opolu 2005 przebojem roku.
Nowosolski Dom Kultury, ul. Piłsudskiego 49. Bilety: 20 zł, do nabycia online, w kasie NDK (wtorek-piątek w godz. 12.00-15.00) oraz pół godziny przed seansem.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Jest nowa komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

Jest nowa komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

7 mało znanych miejsc w Tatrach na wycieczki bez tłumów. To oazy spokoju

7 mało znanych miejsc w Tatrach na wycieczki bez tłumów. To oazy spokoju

Tyle osób było inwigilowanych za pomocą Pagasusa. „Skandal na miarę światową”

TYLKO U NAS
Tyle osób było inwigilowanych za pomocą Pagasusa. „Skandal na miarę światową”

Zobacz również

Jest nowa komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

Jest nowa komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

7 mało znanych miejsc w Tatrach na wycieczki bez tłumów. To oazy spokoju

7 mało znanych miejsc w Tatrach na wycieczki bez tłumów. To oazy spokoju