Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz, jak piękny jest jesienią zielonogórski Park Braniborski! Już w tę sobotę odbędzie się tutaj spacer poznawczy [ZDJĘCIA]

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Park Braniborski w Zielonej Górze w jesiennej odsłonie.
Park Braniborski w Zielonej Górze w jesiennej odsłonie. Natalia Dyjas
Już w tę sobotę, 1 grudnia, zielonogórscy społecznicy zapraszają na spacer poznawczy po Parku Braniborskim. To będzie okazja do aktywności na świeżym powietrzu oraz nauki. My już dziś prezentujemy piękno tego miejsca, w którym naprawdę można się zakochać.

- Czy wiecie, jakie tajemnice i skarby przyrody skrywa Park Braniborski? Zapraszamy na grudniowy spacer poznawczy, podczas którego Sebastian Pilichowski wprowadzi nas w niesamowitą opowieść o przyrodzie tego parku - zapowiadają organizatorzy wydarzenia. - W planach jest między innymi marsz do pomnikowej alei modrzewi i buka, mierzenie obwodów drzew. Może uda się zaobserwować i usłyszeć ptaki. Spacer będzie połączeniem edukacyjnej przygody, czasu na świeżym powietrzu w pięknych okolicznościach parku a także kontaktu z jesiennym pejzażem natury.

Inicjatorzy akcji zapraszają wszystkich miłośników przyrody, spacerów, a szczególnie mieszkańców okolicznych osiedli.

- Jak wiadomo Park Braniborski to obszar chroniony, przyrodniczo-cenny. Również w najbliższym czasie czeka go mała rewitalizacja, aby teren stał się przyjazny mieszkańcom, znajdą się tam ławki, tablice edukacyjne i ścieżki spacerowe w ramach wygranego zadania z budżetu obywatelskiego - dodają organizatorzy sobotniego wydarzenia. - Chcemy budować społeczność wokół parku, a także wspólnie poznawać jego potencjał.

No dobrze, ale gdzie konkretnie przyjść, by wziąć udział w tym wydarzeniu? Zbiórka chętnych odbędzie się w dwóch miejscach: na boisku przy ul. Władysława Jagiełły (dawna Armii Ludowej) oraz na placu zabaw przy ul. Chmielnej, przy wysokich blokach. Grupy te połączą się w jeden spacer. Obie zbiórki zaplanowano na godz. 11.00. Warto wziąć ze sobą lornetki, ale i aparaty. Jest co podziwiać!

ZOBACZ TEŻ:Park Braniborski w Zielonej Górze to enklawa dzikiej zieleni w centrum miasta

Zobacz również: Otwarcie odcinka S3 Zielona Góra Niedoradz

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

W piątek, 30 listopada, odbyło się oficjalne otwarcie drugiej jezdni trasy S3, która łączy węzeł Zielona Góra Północ i węzeł Niedoradz. To trzynastokilometrowy fragment, który ułatwi m.in. wjazd do Zielonej Góry od os. Pomorskiego. Kiedy do użytku kierowców oddane będą kolejne fragmenty drogi ekspresowej?  - Nie wyobrażam sobie już funkcjonowania, rozwoju, również gospodarczego, naszego województwa bez trasy S3 - mówił wojewoda lubuski, Władysław Dajczak, podczas piątkowego otwarcia drugiej jezdni trasy S3 na odcinku pomiędzy węzłem Zielona Góra Północ a Niedoradzem. -  - Ten fragment trasy to ważny element Środkowoeuropejskiego korytarza transportowego - mówi wiceminister infrastruktury i budownictwa, Marek Chodkiewicz. - To trasa ważna nie tylko dla regionu, Zielonej Góry, ale i całej Europy Środkowej. Zobacz film z otwarca odcinka S3 Zielona Góra - Niedoradz:W ramach inwestycji powstała wschodnia, czyli lewa jezdnia drogi, przejścia dla zwierząt, zmodernizowano funkcjonującą nitkę trasy. Nieco ponad 13 kilometrów ekspresówki to nie tylko łatwiejszy przejazd dla kierowców z całego województwa i kraju, ale i udogodnienie dla mieszkańców Zielonej Góry. Ważnym elementem jest łącznik z drogą wojewódzką nr 282, którą łatwiej dostać się na os. Pomorskie czy do Zielonej Góry Nowego Kisielina. Koszt tego elementu  budowy pokryły po połowie miasto Zielona Góra i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Włączenie do drogi S3 sfinansowała GDDKiA, a budowę ronda na Szosie Kisielińskiej – miasto.- Ten oddany fragment trasy  jest także kluczowy dla Obwodnicy Południowej Zielonej Góry, z którą będzie się krzyżować droga już za jakiś czas - mówi wiceprezydent Zielonej Góry, Krzysztof Kaliszuk.  - Do końca tego roku planujemy jeszcze oddanie odcinka pomiędzy węzłem Niedoradz a węzłem Nowa Sól Południe - wyjaśnia dyrektor GDDKiA w Zielonej Górze, Marek Langer. Inwestycja, współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, kosztowała 211 mln zł. Ponad 13-kilometrowy fragment krajówki zbudowała firma Budimex, a prace zakończono 20 listopada. Przypomnijmy, że pierwotnie zakładano, iż fragment drogi S3 z Zielonej Góry do Niedoradza będzie gotowy w maju. Jak się okazało, konieczne było zwiększenie zakresu robót, stąd sześciomiesięczne opóźnienie.  POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:Kradzież wielkiej gotówki! Złodzieje ukradli utarg

Kolejny fragment trasy S3 otwarty! Droga między węzłem Zielo...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska