Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz, jak wybrać bezpieczną zabawkę dla Twojego dziecka

Katarzyna Borek
Największą czujność trzeba wykazać, gdy kupujemy zabawki dla najmłodszych. Bo lepiej dmuchać na zimne, niż później żałować…
Największą czujność trzeba wykazać, gdy kupujemy zabawki dla najmłodszych. Bo lepiej dmuchać na zimne, niż później żałować… DiGiTouch
Podpowiadamy, na co koniecznie zwrócić uwagę, wybierając zabawki. Dzięki temu znajdziesz te, które są atrakcyjne, ale i bezpieczne.

Każdego dnia na nasz rynek trafiają produkty, które mogą być szkodliwe dla zdrowia, a nawet życia dzieci. Szczególnie często uwagę kontrolerów inspekcji handlowej przyciągają produkty pochodzące z Chin. Ale nie ma w tym nic dziwnego - Azja dostarcza aż około 80 procent towarów. W tak ogromnej masie zawsze trafią się wadliwe. I potem czytamy o trujących ciuszkach, grzechotkach czy matach edukacyjnych.
W dzisiejszych czasach chińszczyzny nie da się uniknąć, często nawet nie trzeba. Ale zawsze warto kierować się podczas zakupów zdrowym rozsądkiem.

DOBRA RADA
Kupujmy nie tylko na oko, ale i na nos. Poważnie! Wąchajmy zabawki, ciuszki, buty. Bo trujące substancje po prostu śmierdzą. Zapach jest silny i duszący, nie da się go nie wyczuć.

JAK TO MOŻLIWE

Zgodnie z prawem dzieci są szczególnie chronioną prawem kategorią konsumentów. Choćby z tego powodu, że gwałtowniej reagują na różne toksyczne substancje, które im naprawdę mogą poważnie zaszkodzić. Powodując przykładowo uporczywe wypryski, zaczerwienienia skóry i ciągły kaszel. Rodzice leczą maluchy antybiotykami, nie kojarząc choroby z nowym ciuszkiem czy zabawką, które są prawdziwymi winowajcami.
Dlaczego możemy kupić zabawki, o których czytamy, że są zabójcze? Przecież każdy produkt dopuszczony na rynek UE musi spełniać określone w swojej grupie tzw. zasadnicze wymagania - potwierdzone badaniami laboratoryjnymi, procedurą itd. Zawsze nam przecież mówiono, że znak CE świadczy o tym, że dany produkt spełnia podstawowe wymagania dopuszczenia go na rynek.
Tak, to prawda. Ale okazuje się, że ostatecznie deklarację zgodności z wymogami bezpieczeństwa wystawia sobie… sam producent. To nie żart! Dopiero zewnętrzna kontrola może wykazać, czy obietnica jest zgodna z prawdą.

Tym bardziej musimy więc wiedzieć, jak sami możemy zadbać o nasze dzieci. Na co, oprócz zapachu, zwracać uwagę w sklepie? Czym się kierować, gdy wybieramy zabawkę? Sprawdź!

MIEJSCE ZAKUPU

- Zachęcam do kupowania zabawek w sklepach, i to markowych - mówi szefowa zielonogórskiej inspekcji handlowej Ewa Mazurkiewicz. - Na bazarach mogą pojawiać się towary, co do których istnieje podejrzenie, że przy ich sprowadzaniu niekoniecznie zachowano obowiązujące procedury.

CENA PRODUKTU

Niestety, niska to pierwszy sygnał, który powinien wzbudzić w nas podejrzenie, że produkt jest podrobiony lub nie spełnia warunków bezpieczeństwa. Na przykład w przypadku tanich zabawek dźwiękowych ich poziom decybeli może być tak duży, że uszkodzi słuch dziecka. Jeżeli już w sklepie dźwięk wydaje się zbyt głośny, natarczywy, to wybierzmy inny produkt.

WIEK DZIECKA

Zawsze wybieraj zabawki odpowiednie dla wieku dziecka. To ma ogromne znaczenie i może decydować o jego życiu i zdrowiu. Pomocne będą informacje na opakowaniu wskazujące, dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczona (na przykład dla maluchów poniżej 3. roku życia).

ZAPAMIĘTAJ
Zwrócić uwagę, czy na zabawce umieszczono informacje w języku polskim odnośnie ograniczeń wiekowych wraz ze wskazaniem niebezpieczeństwa, którego to ostrzeżenie dotyczy.

WYGLĄD ZABAWKI

Obejrzyj ją, ale nie pod kątem urody, ale bezpiecznego używania. Niektóre istotne cechy bez trudu można zbadać samodzielnie.

1. Sprawdź:

* ostrość krawędzi, czy są zadziory;

* zamocowanie elementów twarzy maskotek oraz lalek (np. oczy, nosy) i kółek w samochodzikach. Przykładowo: zobacz, czy na karnawałowej masce odpowiednio osłonięto zakończenia drutów;

* otwory lub luki, do których dziecko mogłyby włożyć palce i zranić się częściami mechanicznymi, które są wewnątrz zabawki.

WAŻNE
Koniecznie zwróć też uwagę, czy drobne elementy nie odpadają przy lekkim naciśnięciu, ponieważ wtedy dziecko może je połknąć lub się nimi udławić.

2. Zobacz, czy tworzywo sztuczne nie jest zbyt kruche (może się połamać na małe, ostre kawałki).

3. Zabawki, które można złożyć - na przykład krzesełka czy dziecięce deski do prasowania - muszą być wyposażone w blokadę zabezpieczającą. Wypróbuj, czy spełniają swoje zadanie.

4. Niebezpieczne części znajdują się nie tylko na zewnątrz zabawki, ale i w jej wnętrzu. Pomacaj materiał wypełniający na przykład maskotkę. Upewnisz się, że nie znajdują się tam twarde lub ostre elementy - kawałki metalu, gwoździe, igły, sznurki lub drzazgi.

UWAGA
Szczególnie trzeba uważać na występujące w niektórych zabawkach elementy magnetyczne. Gdy dziecko je połknie, mogą się ze sobą złączyć, co stanowi realne zagrożenie dla życia i zdrowia.

INSTRUKCJE

W tym punkcie sprawdź, czy do zabawki dołączona jest instrukcja montażu lub obsługi w języku polskim. Do niektórych towarów - na przykład rowerów, hulajnóg, huśtawek czy zabawek funkcjonalnych - powinna być dołączona również instrukcja użytkowania.

UWAGA
W przypadku zabawek edukacyjnych (pracownie chemiczne, ceramiczne itd.) koniecznie trzeba zwrócić uwagę na instrukcje ich użytkowania. Muszą zawierać ostrzeżenie o niebezpiecznym charakterze substancji oraz wskazywać środki ostrożności, które powinny być stosowane w celu uniknięcia zagrożeń.

SZNUREK

* Jednym z elementów zabawki są linki i sznurki zakończone kółkiem lub innym elementem, który może tworzyć zaciągającą się pętlę. Wtedy należy zbadać, czy nie są zbyt długie (poniżej 220 mm dla zabawki przeznaczonej dla malucha poniżej 3. roku życia).

* W przypadku huśtawek linki nie powinny być z kolei zbyt cienkie.

CO JEST ZABAWKĄ

Zgodnie z prawem jest nią każdy produkt lub materiał zaprojektowany czy też przeznaczony - wyłącznie lub nie - do użytku podczas zabawy przez dzieci poniżej 14. roku życia.

UWAGA
Wyrażenie "wyłącznie lub nie" ma znaczenie. Bo wskazuje, że produkt nie musi być przeznaczony wyłącznie do zabawy, aby go można było uznać za zabawkę. Dlatego jest nią także na przykład breloczek z przyczepionym misiem.

Czy jednak deskorolka to jeszcze zabawka czy już sprzęt sportowy? Okazuje się, że to zależy - od wagi dzieci. I tak deskorolka przeznaczona dla maluchów ważących poniżej 20 kg jest zabawką. Powinna wówczas posiadać deklarację zgodności i oznaczenia odnoszące się właśnie do tej kategorii towarów. Ale przekroczenie kryterium wagowego powoduje, że deskorolka trafia do grupy sprzętu sportowego, który podlega już innym przepisom. Warto o tym pamiętać.

GDZIE SIĘ ZGŁASZAĆ

Inspekcje handlowe regularnie sprawdzają rynek produktów dla dzieci. Kontrole wykazują najczęściej, że zagrożenia nie są poważne. Większość zarzutów dotyczy głównie braku odpowiednich oznaczeń. Ale oczywiście zdarzają się wyjątki. Co mamy zrobić w sytuacji, gdy mamy podejrzenie, że zakupiona zabawka jest niebezpieczna? Wtedy powinniśmy skontaktować się ze sprzedawcą oraz z inspekcją handlową. Konieczne będzie podanie informacji o producencie produktu, miejscu i dacie zakupu. Pomocne będzie dołączenie zdjęć wyrobu oraz opakowania.
Z kolei bezpłatną pomoc w dochodzeniu swoich praw uzyskamy u miejskich/powiatowych rzeczników konsumentów. Porad udziela również Stowarzyszenie Konsumentów Polskich pod numerem telefonu 800 800 008.

Konsultacja merytoryczna: inspekcja handlowa

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska