Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz miejsca, w których był Odyseusz

Redakcja
Okolice sycylijskiej Etny. To była kraina cyklopów?
Okolice sycylijskiej Etny. To była kraina cyklopów?
Czy to tylko bajka? Czy Homer wymyślił krainę Lotofagów, wyspę należącą do Cyklopów, Scyllę i Charybdę, jaskinię nimfy Kalipso? Dziś co druga spośród śródziemnomorskich wysp udowadnia, że to właśnie o nią chodzi w opowieści o tułaczce Odyseusza.
A tutaj uwaga! Capo Teste na Sardynii, czyli kraina kanibali - Lajstrygonów.

Zobacz miejsca, w których był Odyseusz

Jak to z tym Odyseuszem było? Spróbujmy ruszyć jego tropem. Najpierw był oczywiście koń trojański. Jak udowodnili archeologowie Troja leżała na zachodnim wybrzeżu Turcji. Później król Itaki płynie na północny wschód Morza Egejskiego, do Tracji, gdzie walczy z Keukonami i w niegodny bohatera sposób łupi miasto Ismar, dzisiejszą Kavallę. I tutaj zaczynają się jego problemy...

Dociera do krainy Lotofagów, czyli leżącej u wybrzeży Tunezji Dżerby. Jednak sielanka u osobników żywiących się kwiatami lotosu wyraźnie go nudzi. Co trudno powiedzieć o kolejnym odwiedzanym przez Odysa miejscu. Cyklopi, giganci - ludożercy żyli na jakiejś górzystej wyspie. Jak badacze wnioskują z homeryckiego opisu, to Sycylia z górującą nad nią Etną. I to właśnie ona miałaby być jednym z Cyklopów - Polifemem. Kolejny postój na Stromboli, jednej z wysp eolskich. To tutaj Odyseusz dostaje od boga wiatru Eola worek. Niestety pazerni kompani otwierają go, uwalniając złe wiatry. To one popychają ich ku krainie zamieszkałej przez Lajstrygonów, ludożerców mieszkających na północy Sardynii.

Dokładnie to rejon przylądka Capo Testa nad cieśniną Świętego Bonifacego. Kanibale pożerają większość jego towarzyszy. Pozostali docierają na wybrzeże dzisiejszego włoskiego Lacjum i tam u stóp góry Monte Circeo spotyka czarodziejkę Kirke, która zamienia towarzyszy Odyseusza w wieprze. A głównego bohatera wysyła do krainy umarłych - Hadesu, do której wejście znajdowało się w okolicy Neapolu. Po rocznej niewoli nasz bohater rusza dalej, ale niemal natychmiast czeka go kolejna próba, czyli spotkanie z syrenami grasującymi na wyspach zwanych dziś Galli, położonych niedaleko Sorento. Później słynna przeprawa między Scyllą a Charybdą, czyli przez Cieśninę Messyńską. Trudna do przepłynięcia nie tylko dla starożytnych żeglarzy.

I znów Odyseusz traci towarzyszy. Pozostali docierają do Trinakii, czyli północnej Sycylii. Gdy przywódcę morzy sen jego kompani zjadają święte byki boga słońca Heliosa. Za karę dopada ich burza morska, która sprawia, że od tego momentu Odyseusz podróżuje już sam. Dryfuje aż po kres antycznego świata i kolumny Herkulesa - dziś Gibraltar i Ceuta. Tam czeka na niego nimfa Kalipso. Zakochana po uszy czarodziejka uwodzi naszego bohatera i więzi w okowach miłości przez siedem lat. Według tej teorii na wyspie to Perejil. Inna wersja podpowiada, że chodzi o chorwacki Mljet. A później już tylko wyspa Feaków, czyli Korfu i Itaka. Jak chce Homer Odyseusz wrócił do domu po 20 latach tułaczki - 10 latach wojny i 10 podróży. Był to podobno 1178 rok p.n.e.

Czy to naprawdę prawdziwa trasa Odyseusza? Spokojnie Odysa chce przygarnąć Malta, Cypr, Baleary...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska