Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz niesamowity dworzec w Jasieniu. To kawał historii nie tylko lubuskiej kolei

Dariusz Chajewski
Dariusz Chajewski
Dworcowi w Jasieniu nie można odmówić klimatu. Kiedyś musiał robić naprawdę imponujące wrażenie
Dworcowi w Jasieniu nie można odmówić klimatu. Kiedyś musiał robić naprawdę imponujące wrażenie Dariusz Chajewski
Niedawno pisaliśmy o najstarszym lubuskim dworcu w Lubsku i o najstarszym węźle kolejowym w Jankowej Żagańskiej. A co takiego ma w sobie dworzec w Jasieniu? Zobaczcie sami...

Kolej pojawiła się w Jasieniu 1 września 1846r. Ta data pojawia się w wielu miejscowościach, bowiem tego dnia została uruchomiona Kolej Dolnośląsko-Marchijska, która łączyła Berlin z Wrocławiem przez Guben, Lubsko, Jasień, Węgliniec i Legnicę. Stację kolejową zlokalizowano w pewnym oddaleniu od centrum miasta. Dworzec w powstał w 1975 roku wraz z kolejowym węzłem, gdy Jasień zyskał połączenie z Żaganiem poprzez Miłkowice…

Zobacz, jak wygląda dworzec w Jasieniu

Jasień na torach

Wędrując po Jasieniu czujemy, że jesteśmy w kolejarskim mieście, chociażby za sprawą licznych mostów kolejowych. I charakterystycznych budynków z czerwonej cegły. Powoli także sam Jasień rozbudowuje się w kierunku dworca, powstają budynki mieszkalne, hotel, gospody.

Powstały bocznice prowadzące do zakładów przemysłowych – cegielni, fabryki maszyn rolniczych Flöthera, prywatna bocznica z wagą towarową..

Pod torami stacyjnymi poprowadzony był tunel, pod którym poprowadzone było torowisko kolejki wąskotorowej należącej do cegielni, którym wagoniki dowoziły surowiec z kopalni położonej na północ od stacji do zakładu, położonego po południowej stronie stacji.
Sam dworzec robił i robi wrażenie. Położony wysoko, stąd prowadzą do niego schody nadając budowli wręcz pałacowy charakter. U ich stóp skrzyżowanie z dwoma tunelami.

Hula wiatr

Do dworcowego budynku zaglądamy przez brudne szyby. Przestronna poczekalnia, bar, kasa. Na górze, gdzie dziś znajdują się mieszkania, były zapewne kolejowe biura. Wokół była nastawnia, toaleta, magazyn towarowy, rampa boczno-czołowa, skrajnik, plac ładunkowy z suwnicą.
Cios jasieńskiej stacji zadała wojna, była poważnie zniszczona. Stopniowo na znaczeniu tracą kolejne linie, znikają tory, a nasypy porastają krzaki. Jasień przestał być stacją węzłową w 1992 roku kiedy zamknięto linię przez Sieniawę Żarską do Żar. Ostatni pociąg pasażerski przyjechał do Jasienia 16 maja 1995 r. z Żagania. Od 2005 r. dawna stacja Jasień jest wyłącznie bezobsługową ładownią z wieloma wyburzonymi obiektami. Dziś w budynku stacji są mieszkania prywatne...

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska