Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierz Armii Krajowej: nigdy nie przypuszczałem, że dożyję takiej chwili [WIDEO]

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Nowo mianowany por. Stefan Mrowiec przyjmuje gratulacje od wiceprezydent Wiolety Haręźlak
Nowo mianowany por. Stefan Mrowiec przyjmuje gratulacje od wiceprezydent Wiolety Haręźlak Natalia Dyjas
Święto zakończenia II wojny światowej było szczególnie ważne dla jednego kombatanta - Stefana Mrowca, żołnierza AK, powstańca warszawskiego. 93-latka mianowano oficjalnie porucznikiem.

Losy Stefana Mrowca, ale i jego bliskich, nadają się na kanwę filmu lub powieści. Aż dziw, że jeden człowiek przeżył aż tyle. Stefan Mrowiec to żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego, jako kapral podchorąży uczestniczył w walkach powstańczych na warszawskim Żoliborzu. Został ranny w przeddzień kapitulacji tej dzielnicy i przetransportowany do szpitala w Milanówku... Po wojnie był wykładowcą m.in. na Wyższej Szkole Inżynierskiej.

Teraz, przedstawiciele Domu Pomocy Społecznej, w którym żołnierz mieszka, postanowili połączyć obchody zakończenia II wojny światowej z wydarzeniem tak ważnym dla pana Stefana.

- Wielką uroczystością jest dla nas to, że pan Stefan Mrowiec otrzymuje kolejny stopień oficerski - porucznika - mówi dyrektor DPS dla Kombatantów w Zielonej Górze, Piotr Mazurek. - Pan Stefan jest nie tylko zasłużonym żołnierzem AK, ale też naszym wieloletnim mieszkańcem, który często wspomina relacje wojenne.

Na uroczystościach w zielonogórskim DPS nie zabrakło przedstawicieli władz wojewódzkich i miejskich, listów gratulacyjnych, morza kwiatów...

- Pan swoim cierpieniem, bo przecież był pan ranny, ale również wielkim zaangażowaniem jako bardzo młody człowiek chwycił za broń i walczył o wolną Polskę- mówił do nowo mianowanego porucznika wicewojewoda Robert Paluch. - Walczył o to, by wyzwolić Polskę.

- To wielki zaszczyt i honor mieszkać w mieście, gdzie jest tylu bohaterów i tylu wspaniałych ludzi - mówiła obecna na uroczystości wiceprezydent Wioleta Haręźlak.

- Chcę panu życzyć, by godnie pan przeżywał te lata w tym domu, razem z nami, w spokoju, radości i by ludzie o panu pamiętali - mówił ksiądz Mirosław Donabidowicz, proboszcz parafii pw. św. Urbana I. - Niech to bycie razem ze sobą dalej trwa.

A choć pan Stefan na co dzień często wspomina dawne żołnierskie losy, wczoraj wzruszenie odebrało mu mowę...

- Nigdy nie przypuszczałem, że dożyję takiej chwili - powiedział do zebranych porucznik Stefan Mrowiec. - Dziękuję.

Jakie to uczucie żyć ze świadomością, że twój bliski ma tak bogaty bagaż doświadczeń?

- Jak byłem dzieckiem, to o tych doświadczeniach wojennych za dużo nie rozmawialiśmy - mówi syn porucznika Mrowca, pan Zbigniew. - Natomiast jego życie miało na nas ogromny wpływ. Sam jestem kombatantem, byłem osobą represjonowaną...

Postawa rodziców miała ogromny wpływ na nasze wychowanie i późniejszy udział w Solidarności. Tata kiedyś opowiadając o swoich przeżyciach popłakał się, bo walczył o Polskę, był ciężko ranny w powstaniu, a nigdy w życiu nie nosił munduru polskiego. Ta uroczystość, jest więc dla niego uznaniem.

Podobne wspomnienia towarzyszyły uczestnikom obchodów 73. rocznicy zakończenia II_wojny światowej na pl. Bohaterów. Jednym z nich był Leszek Wieniawa-Długoszowski, wiceprezes Zarządu Okręgowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

- Dobrze pamiętam dzień zakończenia wojny. Choć dla nas ona się jeszcze nie skończyła - mówi. - Usłyszałem wtedy, że jesteśmy dzieciaki, mamy po 18 lat, ale walczymy dalej. Ujawniłem się dopiero w 1947 r. Grupa Kmicic Nowy Sącz. Uwierzyłem, że nam przebaczą. Zostałem jednak aresztowany. Trzy lata spędziłem w Tarnowie i Krakowie. Żyję do dziś dzięki prokuratorowi, którego córce w czasie wojny uratowałem życie.

Uciekając przed UB w sylwestrową noc znalazł się w Zielonej Górze. A że dyrektor Polskiej Wełny też był żołnierzem AK, szybko go zatrudnił. Jak i dwóch innych kolegów z Armii.

- Gdyby nie ci ludzie, nie byłoby mnie tu dziś - podkreśla bratanek generała i adiutanta marszałka Józefa Piłsudskiego.

Czytaj też: Jak Urząd Bezpieczeństwa prześladował bohaterów powstania warszawskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska