Zamknij

Gazeta Lubuska

Żołnierze uczcili rocznicę zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej [ZDJĘCIA]

Uroczystości rozpoczęły się w kościele garnizonowym Parafii Wojskowej p.w. Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego w Żaganiu, a następnie kontynuowane

chor. Rafał Mniedło

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/33] Następne

Uroczystości rozpoczęły się w kościele garnizonowym Parafii Wojskowej p.w. Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego w Żaganiu, a następnie kontynuowane były na Skwerze Czołgisty. Tam, w obecności asysty i kompanii honorowej wystawionej przez 34BKPanc odczytano „Katyński Apel Poległych”, a dla upamiętnienia obu wydarzeń oddano salwę honorową. - Zebraliśmy się na tym uroczystym apelu na Skwerze Czołgisty w Żaganiu, aby w 76. rocznicę zbrodni katyńskiej przywołać pamięć żołnierzy polskich zamordowanych za wierność przysiędze wojskowej, upamiętnić męczeństwo Polaków, ich prześladowania, aresztowania i deportacje oraz uczcić pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej, które zginęły w drodze do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku”. – mówił do zebranych gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca 11LDKPanc.

- Ta tragedia dotknęła również bezpośrednio jednego z mieszkańców Żagania śp. gen. broni Tadeusza Buka, który dowodząc 34 Brygadą Kawalerii Pancernej zapamiętany został w naszych sercach, jako wybitny dowódca i przyjaciel Żagania. – zaznaczył gen. Mika. Pod pomnikiem zmarłego w katastrofie generała Buka oddano hołd i złożono kwiaty.

Tadeusz Buka przez wiele lat służył w Żaganiu, tu stawiał swoje pierwsze kroki oficerskie, by później w latach 2002-2005 dowodzić 34. Brygadą Kawalerii Pancernej i zdobyć pierwszą gwiazdkę generalską. Jego pamięć uczą także żołnierze-sportowcy, którzy wystartują ze Spały, spod grobu generała w sztafecie jego pamięci. Sztafeta startuje ze Spały, a kończy się w Żaganiu, gdzie jest elementem obchodów święta 34. Brygady Kawalerii Panc. Jak co roku start został zaplanowany na 10 kwietnia, a zakończenie 25 kwietnia. Na trasie pojawi się 11 żołnierzy, którzy podczas 11 etapów pokonają 400 km.

Zobacz także: Leopardy w akcji. Strzelecki chrzest Brabantczyków na poligonie [ZDJĘCIA]

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy