Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze wrócili z misji w Iraku do Sulechowa. Zobacz, jak ich przywitaliśmy

Leszek Kalinowski, Tomasz Rybarczyk
Na Placu Ratuszowym w Sulechowie uroczyście powitano żołnierzy, którzy wrócili z Iraku
Na Placu Ratuszowym w Sulechowie uroczyście powitano żołnierzy, którzy wrócili z Iraku
Do Sulechowa wraz z dowódcą kontyngentu pułkownikiem Romanem Brudło powrócili żołnierze XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Na Placu Ratuszowym zostali powitani przez przełożonych każdego szczebla, władze samorządowe oraz najbliższą rodzinę.

Trzon XII zmiany PKW tworzyli sulechowscy artylerzyści. Uroczystość rozpoczęła się odczytaniem rozkazu (decyzji) o powrocie PKW z rejonu misji wojskowej oraz zmianie jego podporządkowania.

Na Placu Ratuszowym w Sulechowie uroczyście powitano żołnierzy, którzy wrócili z Iraku

Żołnierze wrócili z misji w Iraku do Sulechowa. Zobacz, jak ...

Następnie został podpisany protokół o przekazaniu kontyngentu przez przedstawiciela Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk Krzysztofa Pola w podporządkowanie Dowódcy Generalnemu RSZ, reprezentowanego przez gen. dyw. Sławomira Owczarka. Po podpisaniu protokołu odbyły się okolicznościowe wystąpienia. Głos zabrali: Inspektor Rodzajów Wojsk gen. dyw. Sławomir Owczarek, Dowódca 12 SDZ generał brygady Szymon Koziatek, pełniący obowiązki dowódcy 5. Lubuskiego Pułku Artylerii ppłk Arkadiusz Sułek, wicewojewoda lubuski Olimpia Tomczyk-Iwko, wicestarosta zielonogórski Tadeusz Pająk, burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys.

Flaga, defilada i wyróżnienia

Generał Owczarek zaznaczył, że misja w Iraku była wielkim wyzwaniem i egzaminem zdanym na ocenę celującą. Generał Koziatek zwrócił uwagę na wysokie wyszkolenie żołnierzy pełniących misję, które zapewniło wszystkim bezpieczeństwo w tym dalekim kraju. Żołnierzy uroczyście powitał również burmistrz Sulechowa, któremu dowódca kontyngentu płk Brudło przekazał flagę Sulechowa. Flaga powiewała w polskiej bazie Al Asad u boku naszej flagi narodowej i innych sojuszniczych państw. Miłym momentem dla wyróżniających się podczas służby „misjonarzy” było wręczenie medali pamiątkowych XII zmiany PKW Irak. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów biorących udział w powitaniu kontyngentu przy oprawie muzycznej orkiestry wojskowej z Żagania.

Współpraca z sojusznikami

Głównym zadaniem żołnierzy pełniących służbę w Iraku było doradztwo irackim siłom i instytucjom bezpieczeństwa. Część kontyngentu była przydzielona do kompanii ochrony, która dbała o bezpieczeństwo wojskowych doradców. Sulechowscy żołnierze służyli w grupach doradczych, plutonie ochrony i plutonie inżynieryjnym, a nieodłącznym elementem kontyngentu był także narodowy element wsparcia logistycznego. Artylerzyści w codziennej służbie współpracowali z sojusznikami m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Danii, Litwy, Hiszpanii, Norwegii oraz Niemiec.
Zobacz też oświadczyny podczas przysięgi w Sulechowie:

W sobotę, 6 lutego, na terenie koszar 5. Lubuskiego pułku artylerii w Sulechowie odbyła się przysięga wojskowa żołnierzy służby przygotowawczej. Po oficjalnej ceremonii Kacper Matz, a ppor. Anna Dudek poprosiła o wyjście na plac Patrycję Zarychtę. Dziewczyna była zszokowana. Nie wiedziała, co się dzieje. Tymczasem jej chłopak uklęknął, wyciągnął pierścionek i poprosił ją o rękę.

Ale numer! Oświadczył się podczas przysięgi wojskowej w Sule...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska