MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze z całej Polski ćwiczą na podwodnym poligonie w Lubuskiem

(b)
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Blisko 50 wojskowych nurków z całej Polski doskonali swoje umiejętności w jeziorach znajdujących się na poligonie w Wędrzynie w powiecie sulęcińskim. Zgrupowanie żołnierzy potrwa do 12 lipca.

Nawigacja i schodzenie na duże głębokości

Doskonalenie technik nurkowania i prowadzenie podwodnej nawigacji to tylko niektóre zagadnienia kilkumastodniowego, podwodnego poligonu. Areną ćwiczeń jest Jezioro Rakowe i Buszno znajdujące się na wędrzyńskim poligonie.

- Na dnie jednego z akwenów zatopiona jest platforma z torem do ćwiczeń oraz wrak samochodu. Nurkowie doskonalą swoje inżynieryjne umiejętności, techniki nurkowania i podwodnej nawigacji – informuje kpt. Anna Dominiak, oficer prasowy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. - W czasie przebywania pod wodą umiejętność nawigowania jest kluczowa, ponieważ pozwala na dotarcie do celu nawet przy słabej widoczności – podkreśla.

Drugie jezioro, zlokalizowane nieopodal Trzemeszna Lubuskiego, ma nieco inną specyfikę.

- Głębokość jeziora Buszno wynosi około 37 metrów. To idealny akwen do nurkowania na głębokości większe niż 20 metrów – opowiada jeden z uczestników letniego szkolenia.

Każdy z nurków schodzi na głębokość zgodną z posiadanymi uprawnieniami. Wszyscy uczestnicy mają już doświadczenie w pracy pod wodą i zaliczony kurs przynajmniej na młodszego nurka.

Na poligonie w Wędrzynie trwają ćwiczenia wojskowych nurków
Na poligonie w Wędrzynie trwają ćwiczenia wojskowych nurków kpt. Anna Dominiak

Nad wszystkim czuwają saperzy z Krosna Odrzańskiego

Szkolenie nurków zorganizował 5 Kresowy Batalion Saperów z Krosna Odrzańskiego podlegający pod 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną.

Na lubuski poligon przyjechali nurkowie z 1 Pułku Saperów, 5 Pułku Inżynieryjnego, 2 Batalionu Saperów, 4 Batalionu Inżynieryjnego, 10 Brygady Kawalerii Pancernej oraz żołnierze z 43 Batalionu Saperów, 3 Pułku Saperów, Komendy Portu Wojennego ze Świnoujścia i Gdyni oraz z 12 Dywizjonu Trałowców.

Po raz pierwszy w zgrupowaniu udział biorą nurkowie - minerzy z marynarki wojennej, którzy specjalizują się w poszukiwaniach, identyfikacji i neutralizacji min morskich oraz innych przedmiotów i materiałów niebezpiecznych i wybuchowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska