Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze z Międzyrzecza przejęli dowodzenie w Afganistanie

(th)
W środę żołnierze ze Świętoszowa przekazali dowodzenie PKW Afganistan kolegom z Międzyrzecza
W środę żołnierze ze Świętoszowa przekazali dowodzenie PKW Afganistan kolegom z Międzyrzecza Artur Weber/PKW Afganistan
W środę generał brygady Andrzej Reudowicz przekazał dowodzenia Polskim Kontyngentem Wojskowym w Afganistanie swojemu koledze gen. bryg. Andrzejowi Wojciechowskiemu. Żołnierze ze Świętoszowa wracają do Polski, zastępują ich wojskowi z Międzyrzecza.

- Jesteśmy dumni z pracy, którą tu wykonaliście - mówił w środę do polskich żołnierzy służących w Afganistanie minister obrony narodowej Bogdan Klich.
Tego dnia odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia nad Polskim Kontyngentem Wojskowym dziewiątej zmianie, pod dowództwem gen. bryg. Sławomira Wojciechowskiego. Teraz w Afganistanie będą służyli głównie żołnierze z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, którzy zastąpią wojskowych z 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie.

- Generał Reudowicz dobrze dowodził polskim kontyngentem. Ale kim byłby najlepszy nawet dowódca bez swych żołnierzy - podkreślał minister Klich. - Wiem, że nie mieliście łatwej zmiany. Wiem dużo o waszej dzielności i mogę powiedzieć, że jesteśmy dumni z tej pracy którą tu wykonaliście. Przyjmijcie wyrazu szacunku i wielkiego uznania, od Premiera Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, który prosił mnie, aby to uznanie, ten szacunek Wam przekazać.

Dowódca zakończonej VIII zmiany, gen. bryg. Andrzej Reudowicz podsumował, że sześć miesięcy spędzone w Afganistanie upłynęły bardzo szybko. Podziękował gubernatorowi prowincji Ghazni za jego wskazówki i pomoc w codziennej współpracy, kiedy podczas licznych spotkań dyskutowano o tym, jak pomóc i jak rozwiązać problemy Afgańczyków. - Przede wszystkim jednak chcę podziękować moim żołnierzom. Zarówno polskim, jak i amerykańskim - podkreślił.

Wojskowi, którzy byli w Afganistanie przez ostatnich sześć miesięcy, wyjechali na ok. 4,2 tys. patroli, w tym blisko 600 nocnych.
Nasi żołnierze przechwycili ponad 15 ton materiałów do produkcji najgroźniejszej broni rebeliantów - improwizowanych ładunków wybuchowych, ponad 400 granatów, 42 miny, czy blisko 43 tys. sztuk amunicji do broni strzeleckiej. Znaleźli także niemal 200 kg narkotyków.

Podczas operacji antyrebelianckich, prowadzonych wspólnie z Amerykanami i Afgańczykami poległo ponad 30 rebeliantów, a kolejnych 300 zostało zatrzymanych. Siły koalicyjne straciły 7 żołnierzy amerykańskich oraz 3 Polaków - 2 żołnierzy i 1 cywilnego ratownika medycznego.

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska