Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze z Międzyrzecza ścigali się w maskach przeciwgazowych

Dariusz Brożek
Uczestnicy zawodów musieli m.in. przebiec 500 m. z maskami przeciwgazowymi na głowach.
Uczestnicy zawodów musieli m.in. przebiec 500 m. z maskami przeciwgazowymi na głowach. fot. Archiwum 17. WBZ
Reprezentacja 1. batalionu piechoty zmotoryzowanej 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej wygrała brygadowe zawody użyteczno-bojowe z zakresu Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia.

Zawody odbyły się w Ośrodku Szkolenia Chemicznego koło wsi Św. Wojciech pod Międzyrzeczem. O tytuł najlepiej wyszkolonego pododdziału z OPBMR rywalizowały pięcioosobowe zespoły złożone z zespołu kierowania OPBMR, wykrywania i monitorowania skażeń oraz zespołu likwidacji skażeń. Szef Wojsk Chemicznych kpt. Rafał Kochan zapoznał wszystkich z regulaminem oraz warunkami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas zawodów.

- Zgodnie z programem szkolenia zespołów obrony przeciwchemicznej kompanii raz do roku przeprowadzane są takie zawody. Ich celem jest podnoszenie kwalifikacji żołnierzy, a w szczególności wyłonienie najlepszych zespołów z brygady - zaznaczył kpt. Kochan.

Decydowały sekundy

Pierwszą odsłoną zawodów było posługiwanie się maską przeciwgazową MP-5. Następną konkurencją przeznaczoną dla żołnierza zespołu kierowania było utworzenie meldunku NBC. Za poprawne i szybkie wykonanie zadania zawodnik mógł otrzymać nawet 50 punktów. Dla zespołu likwidacji skażeń przewidziano konkurencję polegającą na przygotowaniu odkażającego Indywidualnego Zestawu Samochodowego (IZS) do pracy za pomocą sprężarki samochodowej i pompki samochodowej.

Zespoły wykrywania i monitorowania skażeń testowano z umiejętności przygotowania rentgenoradiometru DP-75 do pracy. Ostatnią konkurencją chemików Czarnej Dywizji (11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej) było pokonanie skażonego odcinka terenu o długości 0,5 km w masce przeciwgazowej (MP-5) i hełmie. Tu również najwyżej punktowany był najlepszy czas. W każdej konkurencji zarówno błąd, jak i dłuższy czas wykonania zadania powodował zmniejszenie punktacyjnej puli.

Każdy z zawodników pracował na indywidualny i zespołowy budżet. Suma zebranych punktów decydowała o zwycięstwie. W klasyfikacji zespołowej najlepsi okazali się żołnierze z 1. batalionu piechoty zmotoryzowanej (1bpzmot) z sumą 737 punktów. Drugie miejsce zajęli żołnierze z 3 batalionu piechoty zmotoryzowanej, a trzecie: batalion dowodzenia.

Najlepsi z najlepszych

Indywidualnie, w każdym z zespołów na najwyższych miejscach uplasowali się:

Zespół kierowania OPBMR

kpr. Wojciech Krzymiński (dywizjon przeciwlotniczy) - 99 pkt
kpr. Grzegorz Cichański (1 bpzmot) - 93 pkt.
mł. chor. Łukasz Mazur (kompania saperów) - 82 pkt

Zespół wykrywania i monitorowania skażeń

st. szer. Marcin Piróg (1 bpzmot) - 158 pkt.
st. szer. Grzegorz Duda (1 bpzmot) - 155 pkt.
szer. Paweł Bardeński (3 bpzmot) - 123 pkt.

Zespół likwidacji skażeń

st. szer. Michał Strychalski (3 bpzmot) 174 pkt.
st.szer. Krzysztof Piśko (1 bpzmot) 172 pkt.
st. szer. Dawid Szikart (3 bpzmot) 170 pkt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska