Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze z Sulechowa wrócili z największych ćwiczeń artyleryjskich w NATO. Jak się tam spisali?

Leszek Kalinowski, Zbigniew Płaczkiewicz
Ćwiczenia wojskowe DYNAMIC FRONT – 22, w których udział wzięli żołnierze z Sulechowa
Ćwiczenia wojskowe DYNAMIC FRONT – 22, w których udział wzięli żołnierze z Sulechowa Ppor. Piotr Brzozowski, Public Affairs 7th ATC, szer. Patryk Bijan
Sulechowscy żołnierze wzięli udział - obok 3 tys. wojskowych z 19 armii, w najważniejszych ćwiczeniach artyleryjskich w NATO. Osiągnęli w nich jedne z najwyższych wyników w strzelaniu artyleryjskim.

Żołnierzy 2 dywizjonu artylerii samobieżnej (2 das) biorących udział w ćwiczeniu DYNAMIC FRONT – 22, uroczyście powitał zastępca dowódcy 5 Lubuskiego Pułku Artylerii im. gen. artylerii koronnej Marcina Kątskiego – ppłk Piotr Męczyński.

Ćwiczenia wojskowe DYNAMIC FRONT – 22, w których udział wzięli żołnierze z Sulechowa

Żołnierze z Sulechowa wrócili z największych ćwiczeń artyler...

Sprawdzian współdziałania pododdziałów z różnych państw NATO

Zastępca dowódcy w swym wystąpieniu podziękował żołnierzom za ich trud i wysiłek włożony w międzynarodowe ćwiczenie oraz pogratulował osiągnięcia jednych z najwyższych wyników w strzelaniu artyleryjskim. Na uwagę zasługuje również fakt, że zmaganiom swoich podwładnych przyglądał się osobiście w niemieckim Grafenwoehr - dowódca pułku płk Grzegorz Parol.

W ćwiczeniu DYNAMIC FRONT - 22, którym kierowało 56 Dowództwo Artylerii US Army, obok sulechowskich artylerzystów, udział wzięło 3 tys. żołnierzy z 19 armii i 80 różnego rodzaju systemów artyleryjskich.

Celem artyleryjskich manewrów było sprawdzenie współdziałania pododdziałów z różnych państw NATO i krajów partnerskich Sojuszu. To najważniejsze ćwiczenie artyleryjskie w NATO, które po raz pierwszy odbyło się w 2015 roku.

Ćwiczenia wojskowe DYNAMIC FRONT – 22, w których udział wzięli żołnierze z Sulechowa
Ćwiczenia wojskowe DYNAMIC FRONT – 22, w których udział wzięli żołnierze z Sulechowa Ppor. Piotr Brzozowski, Public Affairs 7th ATC, szer. Patryk Bijan

Ćwiczenia w DYNAMIC FRONT – 22

Na czas ćwiczeń nasi żołnierze zostali przydzieleni do 4 Batalionu (dywizjonu) 319 Pułku Artylerii Polowej z USA, który dysponuje haubicami M777. Zgodnie ze scenariuszem głównym zadaniem „krabowców” było udzielanie wsparcia operującym w polu pododdziałom ogólnowojskowym. Załogi Krabów działały m.in. na podstawie procedur Call For Fire i Counter Battery Fire. Pierwsza polega na ostrzelaniu pozycji przeciwnika na wezwanie własnych pododdziałów, druga na rażeniu prowadzącej ostrzał nieprzyjacielskiej artylerii. Jak podkreślają oficerowie z 2 das, manewry w Grafenwoehr to cenny sprawdzian w międzynarodowym środowisku, zacieśnianie więzów z oddziałami artylerii innych państw NATO, jednym słowem - budowa interoperacyjności, która stanowi fundament Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Godnym wspomnienia jest fakt, że w ubiegłym roku w DYNAMIC FRONT – 21 na toruńskim poligonie, razem z „bombardierami” z Sulechowa ćwiczyli żołnierze 26 Berdyczowskiej Brygady Artylerii wyposażeni w holowane haubice Hiacynt-B. Chwała Ukraińskim Artylerzystom.

Zobacz też oświadczyny podczas przysięgi w Sulechowie:

W sobotę, 6 lutego, na terenie koszar 5. Lubuskiego pułku artylerii w Sulechowie odbyła się przysięga wojskowa żołnierzy służby przygotowawczej. Po oficjalnej ceremonii Kacper Matz, a ppor. Anna Dudek poprosiła o wyjście na plac Patrycję Zarychtę. Dziewczyna była zszokowana. Nie wiedziała, co się dzieje. Tymczasem jej chłopak uklęknął, wyciągnął pierścionek i poprosił ją o rękę.

Ale numer! Oświadczył się podczas przysięgi wojskowej w Sule...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska