Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Został oszukany! Stracił 50 tysięcy złotych! Oszust podawał się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Mieszkaniec powiatu krośnieńskiego padł ofiarą oszustwa i stracił 50 tys. zł!
Mieszkaniec powiatu krośnieńskiego padł ofiarą oszustwa i stracił 50 tys. zł! Lubuska Policja
Oszuści wymyślają kolejne metody, aby wyłudzać pieniądze. Jeden z nich podawał się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Jeden z mieszkańców powiatu krośnieńskiego dał się nabrać i stracił aż 50 tys. zł! O sprawie informuje Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim.

W ostatnim czasie do jednego z mieszkańców powiatu krośnieńskiego zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji, informując o prowadzonym na szeroką skalę śledztwie dotyczącym ataków hakerskich na konta bankowe. Dodał, że zagrożenie są również jego konta, na których ktoś właśnie próbuje wykonywać przelew środków pieniężnych.

- By uwiarygodnić swoją tożsamość, „funkcjonariusz” poprosił mężczyznę, by ten nie rozłączał się i wybrał numer alarmowy 112 lub 997 - relacjonuje oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim, podkom. Justyna Kulka. - Mężczyzna wybrał wskazany numer, a po chwili usłyszał, że telefon odebrał mężczyzna przedstawiający się jako oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim, który potwierdził mu dane i identyfikator dzwoniącego do niego „funkcjonariusza”, cel akcji, a także dodał żeby współpracował z tym „funkcjonariuszem”.

Po rozłączeniu się mieszkaniec powiatu ponownie otrzymał telefon od tego samego „funkcjonariusza”, który zaczął wypytywać go o nazwę banku, a także wszystkie dane niezbędne do zalogowania się przez aplikację mobilną na konto banku. Mężczyzna nic nie podejrzewając wykonał wszystkie polecenia, a także zaakceptował przelew pieniędzy ze swojego konta oszczędnościowego na konto bieżące. Wykonanie tych przelewów miało być prowokacją w celu zmylenia hakerów i miało umożliwić przelanie pieniędzy na konto przeznaczone do takiej operacji.

- Po chwili mieszkaniec powiatu ponownie dostał informację z prośbą o zatwierdzenie transakcji przelewu 50 tysięcy złotych - dodaje J. Kulka.

Po akceptacji przelewu, „funkcjonariusz” poprosił o dane banku do drugiego obsługiwanego przez niego konta, a gdy dowiedział się, że mieszkaniec nie obsługuje tego konta przez bankowość elektroniczną, polecił aby niezwłocznie udał się do banku i założył aplikację bankową. Ponadto „funkcjonariusz” chcąc być cały czas w kontakcie z mężczyzną poprosił go o numer telefonu komórkowego, a następnie dzwoniąc do niego nie kazał się rozłączać i poinstruował, jakie ma podjąć kroki.

- Chwila zwątpienia i pierwsze podejrzenia że coś jest nie tak, przyszły po tym, gdy założył już konto w banku i słyszał kolejne polecenia - opowiada Kulka. - Mężczyzna osobiście pojechał do Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim, gdzie dowiedział się że padł ofiarą oszustwa.

Jak uchronić się przed oszustami?

Policjanci z Krosna Odrzańskiego po raz kolejny przestrzegają przed oszustami, którzy wymyślają nowe metody, aby wyłudzać pieniądze.

Przeciwdziałając takim sytuacjom, pamiętaj:

  • zachowaj spokój i nie działaj pod wpływem emocji;
  • Jeśli odebrałeś/aś telefon z informacją od osoby podającej się za policjanta i żądającej przekazania pieniędzy, zawsze zachowaj ostrożność. Policjanci NIGDY nie żądają pieniędzy ani danych do kont bankowych, nie informują przez telefon o prowadzonych przez siebie działaniach, ani też nie angażują osób postronnych w policyjne akcje;
  • Bez względu na to za kogo podaje się rozmówca, nigdy nie podawaj loginu i hasła przez telefon;
  • Nigdy nie podawaj kodów weryfikacyjnych do płatności mobilnych;
  • Dzwoniąc na numer 997 lub 112, skontaktujemy się z operatorem centrum powiadamiania ratunkowego, który obsługuje telefony alarmowe, a nie bezpośrednio do dyżurnego jednostki Policji;
  • Chcąc zweryfikować dane rozmówcy, rozłącz się, upewnij się że rozmowa została zakończona i po chwili wybierz numer telefonu pod który chcesz zadzwonić. O ile masz drugi numer telefonu najlepiej jak z niego skorzystasz do weryfikacji danych dzwoniącego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska