MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zostały brudne talerze

KATARZYNA BOREK
Wodna spółka istnieje już tylko na papierze. Miała skanalizować północną część gminy, skończyło się na os. Czarkowo w Łężycy. Czy tylko po to została powołana w 2001 roku?

Na to wskazywałby m.in. pierwotny układ udziałów w spółce Media Zielona Góra. Gminie przypadło 85 proc. udziałów. Pozostałe objęły dwa podmioty, które mogło interesować szczególnie skanalizowanie Czarkowa - firma Limex miała tu nieruchomości gruntowe i budowała bloki dla RTBS-u; biuro projektów budownictwa pośredniczy obecnie w sprzedaży działek w Łężycy.

Zostały brudne talerze

Spółka na sfinansowanie budowy sieci wodno-kanalizacyjnej na Czarkowie wzięła 1,3 mln zł kredytu poręczonego przez Limex. Kredyt zaciągnięto na siedem lat z 18-miesięcznym odroczeniem spłaty. Odsetki wynosiły ok. 8 tys. zł miesięcznie, od grudnia 2002 r. - 30 tys. zł miesięcznie plus raty.
Po wybudowaniu sieci zaczęły się finansowe kłopoty spółki. Szef jej zarządu Leszek Klim ostrzegł, że spółce grozi upadłość. Przestrzegł radnych, że to proces kosztowny i mogący skończyć się przejęciem sieci przez "obcy" podmiot. Sugerował, by sposobem na zakończenie działalności spółki była jej likwidacja.
"Kiełbasy nie ma, została musztarda. Teraz ten talerz trzeba honorowo umyć" - przekonywał radnych były wójt i pomysłodawca Mediów Eugeniusz Uglik, którego odwołano we wrześniu 2001 r. za niewłaściwe reprezentowanie interesów gminy w organach nadzorczych spółki.
Wybrali honor

Wybrali honor

Obecnie jedynym udziałowcem będącej w likwidacji od grudnia 2002 r. spółki jest gmina. Do niej należy także sieć wodno-kanalizacyjna na Czarkowie. Ceną była m.in. spłata z budżetu zaciągniętego przez spółkę kredytu i poniesienie opłat związanych z jego obsługą.
- Wybranie honorowego wariantu "likwidacja" kosztowało gminę ok. 2,5 mln zł. Spółka uzbroiła tereny za pieniądze gminy, choć sama miała finansować prace. Tak mówił biznesplan, który według mnie miał zgrabnie uzasadnić konkretne potrzeby - ocenia były członek zarządu gminy, radny Mieczysław Jargas.
Spłata kredytu spółki, zdaniem niektórych radnych, odbije się zastojem inwestycyjnym w gminie. Media Zielona Góra nadal są w likwidacji. Pojawił się pomysł, by spółka była wkładem gminy w inwestycję planowaną wraz z miastem i gminą Świdnica.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska