Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zostały po nich tylko guziki?

(hak)
Rotmistrz 8. Pułku Ułanów w Krakowie (Artur Żmijewski) z żoną (Maja Ostaszewska)
Rotmistrz 8. Pułku Ułanów w Krakowie (Artur Żmijewski) z żoną (Maja Ostaszewska) Fot. ITI Cinema
Film "Katyń" to chyba najbardziej osobisty obraz w twórczości Andrzeja Wajdy.

Andrzej Wajda swoim filmem powraca do katyńskiego lasu, gdzie NKWD zamordowało jego ojca - Jakuba Wajdę.

W sobotę, 22 września, podczas kończącego się w Gdyni 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, specjalna komisja wskaże tytuł, który będzie polskim reprezentantem do Oscara. "Katyń" Andrzeja Wajdy ma tutaj duże szanse. Okazuje się, że temat II wojny światowej w wydaniu europejskich filmowców jest dobrze "czytany" w USA. W ostatnich latach nominacje do Oscara miały czeskie "Żelary", "Musimy sobie pomagać", niemiecki "Upadek", a dotyczące NRD "Życie na podsłuchu" statuetkę otrzymało w ub.r.

"Katyniem" już zainteresował się amerykański potentat na rynku dystrybucji Sony.

"Katyń" możemy oglądać w gorzowskim kinie Kopernik i zielonogórskim kinie Wenus.

KALENDARIUM ZBRODNI KATYŃSKIEJ

  • 17 września 1939 r.: na mocy ustaleń radziecko - niemieckich, zawartych w pakcie Ribbentrop - Mołotow, Armia Czerwona zadaje Polsce cios w plecy. Do końca września Rosjanie zajmują wszystkie wschodnie województwa Rzeczypospolitej. Do niewoli biorą blisko 18 tys. oficerów, 230 tys. żołnierzy i około 12 tys. funkcjonariuszy policji. Wśród nich są oficerowie wszystkich stopni oraz kilkunastu generałów. Znaczną część uwięzionych to oficerowie rezerwy, z których większość wywodzi się spośród polskiej inteligencji.

  • Do końca października 1939 r. zatrzymanych oficerów rozwozi się do obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.

  • 5 marca 1940 r. na wniosek Berii, Biuro Polityczne KCWKPb podejmuje decyzję o rozstrzelaniu niemal 15 tysięcy przebywających w obozach polskich jeńców. Rozkaz podpisuje Józef Stalin.

  • Wiosną 1940 r. w ośrodkach NKWD w lesie katyńskim (niedaleko Smoleńska), Twerze i Charkowie polscy jeńcy są mordowani strzałem w tył głowy. Ich ciała Rosjanie wrzucają do dołów, układają po ok. 10 warstw, przysypują ziemią. Potem sadzą drzewa. Zbrodnię chcą zachować w tajemnicy do tego stopnia, że wysiedlają wszystkich mieszkańców Katynia, a na ich miejsce sprowadzają ludzi z głębi Rosji.

  • W kwietniu 1943. r. postępująca na wschód armia niemiecka odkrywa katyńskie mogiły. Niemcy dokonują ekshumacji, zapraszają komisje, nagłaśniają mord w gazetach. Liczą, że poróżnią tym Rosję z zachodnimi członkami antyhitlerowskiej koalicji. Władze Związku Sowieckiego zaprzeczają niemieckim oskarżeniom. Usiłują wmówić światu, że polskich oficerów zgładzili Niemcy w 1941 r. (zorganizują później własną ekshumację i własne "badania"). Przywódcom Wielkiej Brytanii i USA zależy na dobrych stosunkach ze Stalinem, więc udają, że "kupują" tę wersję.

  • Przez cały PRL - aż do 1989 r. - władze komunistyczne starają się bezwzględnie fałszować prawdę o zbrodni katyńskiej. Temat Katynia jest "na indeksie", a orędownicy katyńskiej prawdy są prześladowani i surowo karani. Rodziny zamordowanych nie mogą zapalać zniczy nawet na symbolicznych grobach swoich bliskich.

  • W 1990 r. władze ZSRR po raz pierwszy przyznają, że zbrodnia została dokonana przez sowieckie NKWD. Dwa lata później prezydent Borys Jelcyn oficjalnie oświadcza, że stało się to na mocy rozkazu podpisanego przez Józefa Stalina.


  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska