Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zostań wolontariuszem, zmieniaj świat!

(slon)
- Zostań wolontariuszem, zmieniaj siebie i świat - to hasło Europejskiego rok wolontariatu.
- Zostań wolontariuszem, zmieniaj siebie i świat - to hasło Europejskiego rok wolontariatu. archiwum
- Większym wyzwaniem jest tworzenie społeczeństwa obywatelskiego, niż budowa dróg i autostrad - takimi słowami rozpoczęła dzisiejszą konferencję marszałek Elżnieta Polak.

Dziś w urzędzie marszałkowskim odbyła się konferencja pt. Wolontariat wart zachodu. Spotkanie miało zwrócić uwagę opinii publicznej na europejski rok wolontariatu. Zaproszeni goście dyskutowali o barierach i problemach związanych z bezinteresownym niesieniem pomocy.

Mirosław Glazur, szef departamentu infrastruktury społecznej przedstawił plany na bieżący rok. - Będą szkolenia, konkursy, a w grudniu podsumujemy nasze działania - zapowiedział Glazur.

Minister Jolanta Fedak uczciwie przyznała, że polskie prawo traktuje marginalnie kwestie wolontariatu. - Jedną z podstawowych barier jest zamożność społeczeństwa. Kolejny problem, to ultimatum, jakie często niesłusznie się stawia: albo rodzina, albo pomoc innym. Tymczasem rodzina jest najlepszym przykładem na to, że bezinteresowne wsparcie jest możliwe. Minister zwróciła uwagę na jeszcze jedną kwestię. - Proszę zauważyć, że w Stanach Zjednoczonych, inicjatywa zawsze wychodzi od dołu. Zanim obejmie się jakąkolwiek funkcję publiczną, trzeba wykazać się aktywnością w strukturach lokalnych. U nas jest odwrotnie. To góra narzuca inicjatywy. Właśnie w taki sposób została zbudowana nasza niediskonała ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Na potrzebę budowania społeczeństwa obywatelskiego zwróciła również uwagę marszałek Elżbieta Polak. - W przestrzeni publicznej jest dużo miejsca. Oprócz partii, politycznych sporów i przepychanek, jest w niej miejsce dla inicjatyw społecznych - skwitowała marszałek. - Państwo ma zająć się tym, czym musi. Tym, czym nie musi, zajmie się obywatel - wolontariusz. W Europie jesteśmy przedostatni, jeśli chodzi o społeczeństwo obywatelskie. Za nami jest tylko Rumunia. W tej chwili większym wyzwaniem jest tworzenie społeczeństwa obywatelskiego, niż budowa dróg i autostrad.

Do obywatelskiej postawy nie trzeba przekonywać harcerzy. Młodych społeczników chwaliła dziś Katarzyna Kawka, szef zespołu kształcenia w Lubuskiej Chorągwi ZHP: - Nasza działalność ściśle wiąże się z wolontariatem. Organizujemy kursy nadające uprawnienia państwowe, zwołujemy konsultacje, uwrażliwiamy i motywujemy młodych ludzi do aktywości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska