MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zostańcie u siebie

BEATA BIELECKA
- Dlaczego po wejściu Polski do Unii Europejskiej nie będziemy mogli pracować na Zachodzie - pytali studenci Collegium Polonicum, komisarza Michela Barnier, który gościł wczoraj na uczelni.

Marta Wańczka nie ukrywała, że młodzi Polacy bardzo na to liczyli, a decyzja o okresach przejściowych rozczarowała ich. - Co Unia jest nam w stanie zaproponować? - dopytywała.

Zostańcie u siebie

M. Barnier, odpowiedzialny w UE za politykę regionalną i reformę instytucjonalną, przyznał, że obawy przed napływem polskich pracowników rzeczywiście istnieją. - Jeżeli chce się razem żyć, trzeba brać pod uwagę wzajemne obawy - przekonywał. Radził też: - Powinniście mieć ambicje żyć dobrze w Polsce, a nie emigrować. Naszym zadaniem jest wam w tym pomóc, bo projekt europejski wtedy będzie pomyślny, jak w swoim kraju Polacy znajdą dobrą przyszłość - mówił. Przypomniał, że kiedy do UE weszła Portugalia, wielu jej mieszkańców emigrowało do Francji. Kiedy kraj ten rozwinął się, problem przestał istnieć.
Szef przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Bruno Dethomas, który też uczestniczył w spotkaniu, wyliczył korzyści, jakie Polska osiągnęła od momentu akcesji z UE. - Na przestrzeni 12 lat produkt krajowy brutto, w przeliczeniu na osobę, wzrósł w waszym kraju z 3,7 tys. dolarów do 5 tys. dolarów - podkreślał.

Gonią Amerykanów

A ma być jeszcze lepiej, bo po 1 maja, pomoc będzie jeszcze większa. W dodatku od 2007 roku unijny budżet wzrośnie z 1proc. PKB UE do 1, 11 proc. Dziennikarz ,, Maerkische Oder-zeitung’’ Dietrich Schroeder pytał jednak, jak Unia chce przekonać kraje członkowskie do płacenia wyższych składek, skoro już dziś towarzyszą temu spory. - UE po przyjęciu nowych państw, zwiększy się o jedną trzecią i na to są potrzebne pieniądze - tłumaczył M. Barnier. Dodał też, że Europa osiągnie sukces gdy jej przestrzeń gospodarcza będzie spójna. Porównał również budżet Unii do amerykańskiego, i stwierdził, że jest on o 20 razy mniejszy. Jeżeli więc Europa chce liczyć się w świecie, musi mieć większy budżet.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska