Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zrujnowany dworzec ma już nowego właściciela

Dariusz Brożek
Zwiastunem przyszłego remontu jest stojący przed dworcem kontener, do którego robotnicy wrzucają gruz ze zrujnowanych pomieszczeń.
Zwiastunem przyszłego remontu jest stojący przed dworcem kontener, do którego robotnicy wrzucają gruz ze zrujnowanych pomieszczeń. fot. Dariusz Brożek
Stację PKP kupił przedsiębiorca spod Międzyrzecza. Zapowiada remont, zaczął od osuszania piwnic. Kolej zamierza wystawić na przetarg inne obiekty: wieżę ciśnień, stolarnię i stołówkę.

Przez kilka ostatnich lat dworzec popadał w ruinę. Wpierw spłonęły sąsiadujące z nim magazyny, potem pożar strawił dach głównego budynku, który w 2009 r. został zamknięty na przysłowiowe cztery spusty. Przed dwoma laty zabezpieczono jego dach i poznański oddział Gospodarowania Nieruchomościami PKP wystawił go na sprzedaż. Cena wywoławczą ustalono na 420 tys. zł, co odstraszył ewentualnych kupców. Fiaskiem zakończył się również kolejny przetarg, dlatego jesienią ub.r. kolej obniżyła cenę i ogłosiła rokowania. Dopiero wtedy nieruchomość kupił przedsiębiorca spod Międzyrzecza. Nie chce nazwiska w gazecie, zdradził nam jednak swoje plany.

- Chce go zaadaptować na potrzeby jednej z miejscowych firm. Prowadzimy negocjacje na ten temat. Zgłosiły się do mnie także osoby zainteresowane odkupieniem obiektu. Remont zaczynam od osuszenia piwnicy. Są kompletnie zalane. Potem wezmę się za dach - zapowiada.

Prace już ruszyły

W budynku ruszyły już prace. Robotnicy usuwają gruz ze zrujnowanych pomieszczeń. Mieszkańcy liczą, że obiekt odzyska dawny blask. - Bardzo dobrze, że wreszcie ktoś się zabrał za remont. To przecież jedna z wizytówek miasta - mówi Władysław Kołodziejczyk z Międzyrzecza.

Stacja wybudowana została w 1885 r. Obecnie to zabytek, znajduje się pod ochroną konserwatorską. Dlatego remont musi być prowadzony pod nadzorem konserwatora zabytków. Budynek ma 717 m. kw. powierzchni. Przedsiębiorca kupił też przylegający do niego plac. - A co z peronami? Czy będziemy mogli z nich korzystać - dopytują mieszkańcy.

Rzecznik poznańskiego oddziału Zakładu Nieruchomości PKP Piotr Kryszak zapewnia, że perony będą dostępne dla pasażerów, gdyż nadal są własnością kolei. Kasy biletowej w Międzyrzeczu prawdopodobnie jednak nie będzie. Podróżni mają kupować bilety u konduktorów.

Wieżę też chcą sprzedać

Celowo używamy terminów "będą" i "mają", gdyż ostatnio spółka kolejowa Przewozy Regionalne zawiesiła połączenia pasażerskie na linii z Międzyrzecza do Gorzowa Wlkp. i Zbąszynka. Powodem jest remont torowisk, który ma potrwać do końca roku. Potem na tej trasie ponownie mają się pojawić szynobusy. Wielu międzyrzeczan nie wierzy jednak w te zapowiedzi. - Jeśli sprzedali dworzec, to i połączenie zlikwidują - komentuje jeden z naszych rozmówców.

Budynek wraz z działką został sprzedany za 280,1 tys. zł. Kolej przygotowuje się do prywatyzacji kolejnych obiektów w mieście nad Obrą i Paklicą. W br. pod przysłowiowy młotek mają pójść kolejowa wieża ciśnień, stolarnia i dawna stołówka. P. Kryszak zapowiada, że ogłoszenia o przetargach ukażą się na stronach internetowych PKP oraz prawdopodobnie w dzienniku "Rzeczpospolita".

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska