Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zrywanie chodników na osiedlu Pomorskim w Zielonej Górze. To kolejna odsłona konfliktu spółdzielni i mieszkańców?

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Mieszkańcy os. Pomorskiego martwią się likwidacją chodników
Mieszkańcy os. Pomorskiego martwią się likwidacją chodników Maciej Dobrowolski
Regularnie opisujemy konflikty, do jakich dochodzi na osiedlach Pomorskim i Śląskim w Zielonej Górze pomiędzy częścią mieszkańców a Spółdzielnią Mieszkaniową „Kisielin”. Teraz zostaliśmy zaalarmowani, że przed blokiem os. Pomorskie 2 zerwany został chodnik. – Czy to kolejna forma represji? – pytają mieszkańcy.
  • W ostatnich miesiącach problemów na os. Pomorskim oraz Śląskim w Zielonej Górze nie brakowało.
  • Donosiliśmy m.in. o odcinaniu bloków os. Śląskie 9 i 10 od ogrzewania (ich wspólnoty mieszkaniowe wyszły spod kurateli SM „Kisielin”), o pozwach opiewających na kilka tysięcy złotych wobec mieszkańców za korzystanie z chodników i parkingów czy też o procesie pomiędzy spółdzielnią a miastem w związku z użytkowaniem z drogi dojazdowej do Zespołu Edukacyjnego nr 3.
  • Teraz osoby z bloku os. Pomorskie 2, który kilka lat temu również „odłączył się” od spółdzielni, poinformowały nas, że przed ich budynkiem zerwano chodniki prowadzące m.in. do parkingu.

Problemy na os. Pomorskim i Śląskim

– Nie wiemy, co się dzieje. Podejrzewamy, że jest to kolejna forma represji, jakie na nas spadają, bowiem w ostatnim czasie spółdzielnia przegrała część procesów związanych z roszczeniami za korzystanie z należącej do niej infrastruktury – uważa jeden z mieszkańców (nazwisko do wiadomości redakcji).

– W paru miejscach prowadzone są chyba jakieś nasadzenia, ale to nie ma sensu. Z tych chodników ludzie korzystali od lat, one służyły nie tylko wspólnotom, ale również członkom bloków, które wciąż należą do spółdzielni. Nie odmawiamy opłaty za korzystanie z infrastruktury. Oczekujemy jednak, że spółdzielnia przedstawi jasne i uczciwe wyliczenia – podkreśla.

Nie odmawiamy opłaty za korzystanie z infrastruktury. Oczekujemy jednak, że spółdzielnia przedstawi jasne i uczciwe wyliczenia.

- Bardzo negatywnie podchodzę do tego, co tu się dzieje. Co będzie następne? Zlikwiduje się nam parkingi? Przecież my, z naszych funduszy remontowych, dokładaliśmy się do ich remontów. To wszystko, cały ten konflikt, to nie jest normalne – twierdzi z kolei pan Mariusz, inny mieszkaniec bloku.

Mieszkańcy os. Pomorskiego martwią się likwidacją chodników
Mieszkańcy os. Pomorskiego martwią się likwidacją chodników Maciej Dobrowolski

Na złość mieszkańcom?

Ryszard Wojtyniak z firmy ARBUD, która zarządza w imieniu wspólnot mieszkaniowych m.in. blokiem os. Pomorskie 2, zwraca uwagę na inny aspekt sprawy. – To nie jest tak, że cały ten teren to jest wyłączna własność spółdzielni, istnieją również części wspólne. Tymczasem zarząd SM „Kisielin” traktuje to jak prywatny folwark. Na pewno będziemy poruszać ten temat – zapowiada Wojtyniak. Jego zdaniem również inne decyzje spółdzielni budzą wątpliwości.

To nie jest tak, że cały ten teren to jest wyłączna własność spółdzielni, istnieją również części wspólne. Tymczasem zarząd SM „Kisielin” traktuje to jak prywatny folwark.

- Niedawno przestawiono pojemniki na odpady selektywne, z których korzystali mieszkańcy os. Pomorskiego 2 pod szczyt bloku nr 1. Nas o tym nie poinformowano. Co gorsze, cała sytuacja doprowadziła do konfliktu pomiędzy mieszkańcami obu budynków. Być może to było celem – zastanawia się nasz rozmówca. – Bardzo przykry był również przypadek pozbawienia osoby niepełnosprawnej miejsca parkingowego, z którego korzystała od lat. Wcześniej nikomu to nie przeszkadzało, a teraz dosłownie kazano je parkować na grządkach i kwiatkach… Jak to oceniać?

Odpowiedź spółdzielni mieszkaniowej

W związku z całą sprawą skontaktowaliśmy się drogą elektroniczną, z oficjalnego adresu e-mailowego, z SM „Kisielin” prosząc o zajęcie stanowiska w całej sprawie oraz pytając, czy w miejscu zerwania chodników planowane są jakieś inwestycje.
Oto odpowiedź, jaką otrzymaliśmy: „Jeśli, jest Pan rzeczywiście dziennikarzem „Gazety Lubuskiej”, to proponujemy prowadzenie korespondencji ze skrzynki e-mailowej tejże gazety. Ponadto nie widzimy potrzeby prowadzenia polemiki pomiędzy Spółdzielnią Mieszkaniową a mieszkańcami Wspólnoty Mieszkaniowej Pomorskie 2 ABCDE za pośrednictwem mediów.”

WIDEO: Wspólnota mieszkaniowa przy os. Śląskim 10 toczy ostry spór ze spółdzielnią „Kisielin”

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska