Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zuchwała kradzież dzwonu w Sobolicach w gminie Przewóz

Kamila Kamiennik
Kościół w Sobolicach pochodzi z połowy XIX wieku
Kościół w Sobolicach pochodzi z połowy XIX wieku Kamila Kamiennik
Zuchwała kradzież w Sobolicach w gminie Przewóz. Z wiejskiego kościółka zniknął spiżowy dzwon. Parafianom rzecz nie mieści się w głowie.

Do niedawna największą ozdobą zabytkowego kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sobolicach był dzwon ze spiżu, wiszący na stalowej dzwonnicy przerobionej ze słupa energetycznego. Trafił tu w 2005 roku, gdy okazało się, że wieża kościoła grozi zawaleniem. Wówczas za przeniesienie dzwonu odpowiedzialnych było kilku mężczyzn, którzy na zaimprowizowaną dzwonnicę wciągnęli go za pomocą lin.

Ilu złodziei trzeba było, by dzwon stamtąd ściągnąć? Mieszkańcy oceniają, że przynajmniej dwóch.
- Prawdopodobnie jedna osoba wspięła się na wieżyczkę, przecięła liny mocujące dzwon i zrzuciła go na dół. W ziemi było wgniecenie, więc dzwon musiał uderzyć o ziemię. – mówi pan Kukułka, właściciel sklepu w Sanicach.

Nabożeństwa w Sobolicach odbywają się tylko w niedziele i święta. W dni powszednie nikt w tamte okolice nie zagląda. Brak dzwonu zauważyli wierni, którzy udali się dziewiątego października na mszę świętą.

Wcześniej w gminie Przewóz występowały ulewy, więc ślady kradzieży zostały całkowicie zatarte. Teren wokół kościoła dodatkowo zryty został przez dziki.

- Dzwon już jest prawdopodobnie w Niemczech - mówi Wioletta Kukułka, sołtys wsi.

Więcej o sprawie w najbliższym wydaniu Kuriera Żarsko - Żagańskiego.

Ze strony lubuskiego konserwatora zabytków: Wieś Sobolice położona jest malowniczo nad Nysą Łużycką, w południowo-zachodniej części gminy Przewóz z dala od większych dróg. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z pocz. XV w., zaś majętność ziemska potwierdzona jest źródłowo w 2 poł. XVIII w. Od 1756 r. należała ona do rodziny von Damnitz.

W XIX w. właścicielami majątku byli przedstawiciele rodzin: Brauchitsch, von Alvensleben, von Grabowsky, von Unruh, von Seelig, von Tiele i von Kittlitz. Ostatnim właścicielem Sobolic przed II wojną światową był Albert von Kittlitz, który został pochowany w 1945 r. na cmentarzu w pobliskim Lodenau.

W pocz. XX w., prawdopodobnie na zrębach starszej siedziby, wzniesiony został zachowany do dnia dzisiejszego pałac wraz z otaczającym go parkiem o charakterze krajobrazowym, który od kilku lat stanowi własność prywatną. Nowy właściciel powoli przymierza się do remontu i adaptacji zabytku na cele hotelowo-konferencyjne. Jednak już teraz służy on integracji mieszkańców wsi coraz liczniej odwiedzanej przez turystów nie tylko z naszego regionu, ale również Niemiec.

Wpisanie do rejestru zabytków pałacu, parki i kościoła w Sobolicach dowodzi, że położona nieco na uboczu naszego regionu miejscowość posiada wyjątkowy potencjał kulturowy, który w przyszłości może zaowocować rozwojem m.in. turystyki kulturalnej.

Zobacz też: Kostrzyn: Policjanci zatrzymali złodzieja samochodu chorego Dominika

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska