Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym różni się żurek od barszczu białego? Na wsiach zakwas ma znaczenie! Zobacz, jak przygotować wielkanocne zupy

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Która zupa króluje na wielkanocnym stole? Rywalizacja między tymi daniami od lat nie została zakończona. Co roku jedni opowiadają się za wyższością żurku, drudzy stawiają na barszcz biały.
Która zupa króluje na wielkanocnym stole? Rywalizacja między tymi daniami od lat nie została zakończona. Co roku jedni opowiadają się za wyższością żurku, drudzy stawiają na barszcz biały. 123rf/olbann
Żurek i barszcz biały: na pierwszy rzut oka podobne, jednak różnią się składem i konsystencją. Podawane jako główne dania wielkanocne, często z jajkiem na twardo i białą kiełbasą. Jak łatwo rozpoznać obie zupy? Podpowiadamy.

Spis treści

Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc. W niejednej kuchni zapanuje kulinarny rozgardiasz, wiele gospodyń z wyprzedzeniem zaplanowało świąteczne menu. Co najlepiej podać na stole? Nie obejdzie się bez jaj, mięs i zup. Jak wygląda przygotowanie żurku, a jak barszczu białego?

Po pierwsze zakwas. Zobacz, jaki wybrać na żur, jaki na barszcz biały

Podstawową różnicę między żurkiem a barszczem białym stanowi użycie zakwasu. W pierwszym przypadku zupę gotujemy na bazie zakwasu żytniego, w drugim na bazie zakwasu pszennego. Finalnie ma to wpływ na kolor wywaru.

Do przygotowania zakwasu trzeba mieć cierpliwość i najlepiej zabrać się za to kilka dni przed Wielkanocą. Wybieramy odpowiednią mąkę, wsypujemy ją do słoika, zalewamy wodą (w proporcji pół litra na szklankę mąki), dodajemy przyprawy. Gospodynie często stawiają na ziele angielskie, czosnek i liść laurowy. Gotowa zaprawa posłuży jako baza do zup.

Po drugie konsystencja. Tym różni się żurek od barszczu białego

Żurek zazwyczaj jest bardziej gęsty niż barszcz. Pierwotnie funkcjonował jako żur, żurkiem określano lżejszą wersję. Dodaje się do niego kiełbasę lub wędzonkę, a kolor jest intensywnie szary. W niektórych regionach kraju podaje się go z ziemniakami. Barszcz biały jest z kolei lżejszy, może być na samej białej kiełbasie. Obowiązkowe dodatki to przyprawy, chrzan oraz dorzucone na koniec jajko na twardo. Dania mogą być podane w okrągłym chlebku, co zwiększa walory estetyczne.

Lista produktów tradycyjnych. Znajdziesz na niej żurki i barszcze

Obie zupy na dobre zakorzeniły się w polskiej tradycji, żur najczęściej gotuje się na Śląsku. W zależności od regionu istnieją modyfikacje potraw. Część wyrobów, w tym także żurów i barszczyków, widnieje na ministerialnej liście produktów tradycyjnych. Wśród nich są. m.in. żur żeniaty, żur kujawski, żur z ziołami, karczmiski barszcz biały i barszcz biały na króliku po tokarsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska