Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żurek wielkanocny. Zupa z tradycjami. Jaka jest jej historia? Jak przygotować ten idealny żurek wielkanocny? Poznaj sprawdzony przepis

oprac.maw
ŻUREK WIELKANOCNY> Aby nadać charakterystycznego smaku, warto do żuru dodać czosnek, chrzan lub kwaśnej śmietany
ŻUREK WIELKANOCNY> Aby nadać charakterystycznego smaku, warto do żuru dodać czosnek, chrzan lub kwaśnej śmietany mat.prasowe
Żurek wielkanocny. Specjalność naszej polskiej kuchni znana od pokoleń. Jego charakterystyczny smak i aromat teraz wiąże się przede wszystkim z Wielkanocą. Ale nie od zawsze był on świątecznym specjałem. Jaka jest historia żuru? Jak przygotować ten wyjątkowy w smaku żurek wielkanocny? Sprawdźcie!

Ze źródeł historycznych wynika, że pierwszymi zupami, które do dzisiaj goszczą na naszych stołach, są żur i barszcz. Pierwszą z nich głównie zajadał się lud wiejski. Mówi się, że to potrawa, która wynikała z biedy, skromności i przede wszystkim umiejętności wykorzystania tego, co nam zostało w spiżarni.

ŻUREK: Powstał z … zakładu

Jedna z legend wielkopolskich pochodzenie żuru tłumaczy pewnym zakładem skąpego karczmarza- piekarza z tajemniczym nieznajomym. Nieznajomy miał zostać wynajęty przez niezadowolonych klientów, których oszukiwał starszy mężczyzna. Zakład polegał na tym, że nieznajomy oferował worek złota w zamian za najgorszą zupę, jaką przygotuje mu karczmarz i po której nie nabawi się niestrawności. Jeśli jednak nie udałoby się spełnić tych wymagań, przejmie prawo do lokalu i na własność zabierze przepis do tej zupy. Niemiły karczmarz podjął wyzwanie. Propozycja była kusząca. Co zrobił? Resztki zakwasu na chleb razowy zalał wrzątkiem. Do tego dodał uwędzonej kiełbasy, starej wędzonki, czosnku, kilka warzyw i stare grzyby. Był przekonany, że wygrał, a efekt zaskoczył nie tylko jego. Nieznajomy mężczyzna ze smakiem zjadł cały posiłek. Nie mógł nadziwić się wyjątkowym smakiem i aromatem zupy. Ta legenda przekazywana jest z pokolenia na pokolenie i dla wielu stanowi podstawę do rozpraw właśnie na temat pochodzenia żuru.

Jak widać dawniej przysmak ludu, teraz jedna z droższych pozycji w restauracyjnych kartach dań. To tylko kolejny przykład na to, że ludowe potrawy z upływem lat szlachetnieją.

ŻUREK: Kwaśna zupa ze Śląska?

Zakwaszana zupa mączna to specjalność regionalnej kuchni polskiej, ale i białoruskiej, czeskiej czy słowackiej. Nazwa jej pochodzi od niemieckiego słowa sauer, czyli kwaśny, zakwaszany, ukiszony. I tak przyjęła się w Polsce ok. XV wieku, ale wtedy oznaczała nie tylko zupę, lecz wszystkie potrawy, które powstały na bazie zakwaszanej mąki.
Na początku popularna była na Śląsku. Często więc znaleźć możemy informacje o tym, że żur jest śląski. Można powiedzieć, że to właśnie w tej części zyskał sobie największych fanów. W większości śląskich domów znajdował się nawet specjalny garnek zwany „żurokiem”, w którym kisił się żur. Zupę podawano nie tylko na święta. Serwowana była jako śniadanie, na obiad czy kolację. Jak czytamy na serwisie kuchnia-slaska.pl, to ile razy na stole i na jakie posiłki pojawiał się żur, zależało od zamożności gospodarstwa domowego, a także od pory roku. Na dawny Śląsku żur jedzono przez cały post, na każdy posiłek. Kiedy post się kończył, odbywało się tradycyjne palenie żuru. Z upływem lat, gdy post nie był już tak rygorystycznie przestrzegany, żur podawano na kolację wielkanocną, a później pojawił się już na wielkanocnym śniadaniowym stole.

żur, żurek wielkanocny, przepisy na żur
ŻUREK WIELKANOCNY> Aby nadać charakterystycznego smaku, warto do żuru dodać czosnek, chrzan lub kwaśnej śmietany mat.prasowe

Żur czy barszcz biały?

Często zastanawiamy się, czy żur to barszcz biały. Wszystko zależy od tradycji. Jedna mówi, że nazwy te można stosować wymiennie. W innych natomiast żur różni się od barszczu zakwasem. Przyrządzany na bazie mąki żytniej, a nie jak do barszczu z mąki pszennej. Jak podaje internetowa encyklopedia Wikipedia, są też inne zwyczaje, nakazują żurkiem nazywać zakwaszaną zupę postną podawaną z jajkiem lub ziemniakami zaś barszcz biały miałby być zupą zakwaszaną przyrządzaną na bazie wywaru z boczku i kiełbasy.

ŻUREK: Nie może go zabraknąć na wielkanocnym stole

Żurek to od wielu lat obowiązkowa pozycja na wielkanocnym stole. Znany jest od pokoleń i ma swój charakterystyczny smak. Zawdzięcza go właśnie zakwasowi. W zależności od regionu istnieją różne receptury na przyrządzenie tej kwaśnej zupy. Różnica tkwi przede wszystkim w doborze mięsa, na którym gotuje się wywar na zupę. Często też zabielany jest mlekiem i podawany w chlebie z ugotowanymi na twardo jajkami. Ale to nie wszystko. Pojawiają się też dodatki w postaci suszonych grzybów czy ziemniaków. Wyrazisty smak pozwoli nam uzyskać dodatkowo chrzan czy odrobina kwaśnej śmietany. Prawdziwy żur najlepiej przygotowywać kilka dni przed podaniem. Zyskamy wtedy wyjątkowy smak i aromat.

Z jajek można przyrządzić rewelacyjne dania. Przepisy naszych Czytelniczek i Czytelników idealnie sprawdzą się przy okazji śniadań, obiadów, kolacji oraz na Wielkanoc.

Najlepsze przepisy na potrawy z jajek. Idealne i pyszne pomy...

Sprawdzone przepisy na żur wielkanocny

Chrzanowy żurek w chlebie - PRZEPIS
Składniki:

  • 1 szklanka żurek zakwas
  • 1/2 kg białej kiełbasy
  • 2 żeberka wędzone
  • 2 ząbki czosnku
  • szklanka śmietany 12-procentowej
  • 1 marchewka
  • 2 liście laurowe
  • chrzan
  • uniwersalna przyprawa vegeta
  • 4 jajka
  • chlebki

Przygotowanie:Chlebki (moje przygotowuję sama) wydrążamy, ale nie za dużo. W garnku nastawiamy wodę, dodajemy wędzone żeberka, liść laurowy i gotujemy ok. 30 min. Następnie dodajemy pokrojoną w kosteczkę marchewkę, zakwas i mieszamy. Zagotowujemy, gotujemy ok. 15 min. Dodajemy przyprawę uniwersalną do smaku. Zaciągamy śmietaną. Dodajemy wyciśnięty czosnek - już nie gotujemy. Jajka gotujemy na twardo, obieramy i siekamy. Kiełbasę białą zaparzamy i kroimy w plasterki. Na dno chlebka nakładamy posiekane jajko i łyżkę chrzanu, zalewamy żurkiem. Na wierzch układamy plasterki białej kiełbasy.
Czytelniczka Ewa Sidor

Staropolski żur z grzybami - PRZEPISSkładniki:

  • 600 g szynki z liściem laurowym
  • 50 g suszonych grzybów
  • 4 liście laurowe
  • 3 ząbki czosnku
  • 1 łyżka pieprzu
  • 1 łyżka soli
  • 1 łyżka majeranku
  • 1 szklanka śmietanki 12 proc,.
  • 500 ml zakwasu na żur
  • 2 litry zimnej wody
  • 2 jajka na twardo

Przygotowanie:
Do garnka wkładamy grzyby oraz pokrojoną w kostkę szynkę i zalewamy zimną wodą. Gotujemy wywar przez 30 minut. Dodajemy sól, pieprz, rozgnieciony czosnek i zakwas. Gotujemy przez 15 minut, na koniec zabielamy zupę śmietanką. Dodajemy majeranek, liść laurowy i gotujemy przez 20 minut. Podajemy z jajkiem lub chrzanem wedle uznania.
(mat.prasowe)

Jajko, sól, wędlina, maślany baranek i... inne różności. Właśnie takie produkty zanieśli w koszyczkach do poświecenia nasi Czytelnicy. Pokazali nam swoje koszyczki! Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę to wielowiekowa tradycja. I choć każdy Polak zna podstawowy zestaw produktów, który należy do koszyczka włożyć, to jednak co rodzinna to inne dodatki. Poprosiliśmy Czytelników z Gorzowa, by podzielili się zdjęciami swoich koszyczków. Oto, jakie fotografie dostaliśmy. Życzymy Wam wesołych świąt. Spędźcie je z bliskimi, przyjaciółmi. POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Co za zdjęcia! Zobacz jak wyglądają koszyczki wielkanocne pr...

POLECAMY TAKŻE:

Składniki: 3 jaja, 3 plastry schabu, 6 szt suszonych pomidorów w zalewie, bułka tarta1 jajo do panierki, sól i pieprz do smaku, 1 łyżeczka ziół prowansalskich, olej do smażenia.Przygotowanie: Jaja gotujemy na twardo i obieramy ze skorupek.Schab rozbijamy tłuczkiem na bardzo cienkie plastry. Solimy i pieprzymy z obu stron. Suszone pomidory siekamy drobno i mieszamy z ziołami prowansalskimi. Papkę pomidorową wykładamy na środek schabu i rozsmarowujemy. Kładziemy na to jajko i mocno owijamy je schabem. Panierujemy w rozmąconym jajku i bułce tartej. Smażymy na gorącym oleju na rumiano ze wszystkich stron. Smacznego!

27 przepisów na najlepsze potrawy z jajek - wyniki konkursu,...

Zobacz także: Jak przygotować jajka faszerowane pieczarkami?

źródło: Kocham Gotować/x-news

W koszyczku ze święconką nie może zabraknąć chleba, soli i baranka. Chleb we wszystkich kulturach jest pokarmem zapewniającym przetrwanie. Dla chrześcijan oznacza ciało Pana Jezusa i jest najważniejszym z symboli. Sól to minerał dający życie i podstawa istnienia, a baranek – symbol zwycięstwa dobra nad złem i życia nad śmiercią.Baranek z ciasta chlebowego, cukru, czekolady lub marcepanu, a dawniej: uformowany z masła, oznacza pokorę i łagodność. Ten z czerwoną chorągiewką jest symbolem Chrystusa Zmartwychwstałego ze sztandarem, który podkreśla triumf i zwycięstwo.

Koszyczek wielkanocny. Pokarmy do święconki wielkanocnej i i...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska