Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS rozda 50 mln na poprawę bezpieczeństwa w pracy. Kto może ubiegać się o wsparcie?

źródło: ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił kolejny konkurs na dofinansowanie projektów poprawiających warunki pracy. Wnioski można składać papierowo i elektronicznie od 27 lipca do 31 sierpnia 2020 r.

Finansowanie działań związanych z zapobieganiem wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym to ustawowy obowiązek ZUS. Dofinansowane mogą być działania pracodawców, których celem jest poprawa bezpieczeństwa w miejscu pracy oraz utrzymanie zdolności do pracy zatrudnionych, przez całą ich aktywność zawodową.

Najmniejsze firmy dostaną 90 proc. dofinansowania

W konkursie mogą wziąć udział wszyscy płatnicy składek, ale w przypadku mikro i małych przedsiębiorstw procent dofinansowania będzie największy. Firmy zatrudniające od 1 do 9 osób mogą otrzymać 90 proc. dofinansowania, które może wynieść do 140 tys. zł. Przedsiębiorstwa, które zatrudniają od 10 do 49 pracowników, dostaną nie więcej niż 80 proc, a zatrudniające od 50 do 249 – maksymalnie 60 proc. Duże firmy mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 20 proc., w ich wypadku może to być nawet 500 tys. zł. Środki te pochodzą z funduszu wypadkowego.

Dofinansowane mogą być tylko działania, które będą bezpośrednio ograniczać niekorzystne oddziaływania w miejscu pracy. Można więc zadbać o bezpieczeństwo instalacji technicznych, maszyn, urządzeń i miejsc pracy, kupić urządzenia chroniące przed hałasem i drganiami oraz promieniowaniem elektromagnetycznym i optycznym bądź urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości.

Firma nie może zalegać z opłatą podatków i składek ZUS

Wnioski mogą składać pracodawcy, którzy nie zalegają z opłatą składek i podatków oraz nie znajdują się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji lub postępowania układowego. Dopłatę można otrzymać nie częściej niż raz na trzy lata.
Złożone wnioski ZUS sprawdzi najpierw pod kątem formalnym - czy są kompletne i poprawne. Następnie merytorycznie zweryfikują je eksperci wyznaczeni przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 31 grudnia 2020 r.

Pytania lub wątpliwości dotyczące konkursu można zgłaszać elektronicznie na adres [email protected] od 27 lipca do 24 sierpnia 2020 r. Przed wysłaniem e-maila warto zapoznać się z opracowanymi przez ZUS przykładowymi pytaniami i odpowiedziami. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.zus.pl

Zobacz wideo: Praca sezonowa. Które zajęcia są najlepiej opłacane?

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska