Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS: Świadczenia chorobowe dla powracających z zagranicy i poddanych obowiązkowej kwarantannie. Co zrobić, aby je otrzymać?

źródło: ZUS
Krzysztof Kapica / Polska Press
Osoby objęte obowiązkową kwarantanną po przekroczeniu granicy, mogą ubiegać się o świadczenia chorobowe. Aby je otrzymać, należy w ciągu trzech dni roboczych od zakończenia kwarantanny złożyć specjalne oświadczenie.

Każdy, kto obecnie przekracza granicę państwową, ma obowiązek odbyć czternastodniową kwarantannę. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia taka osoba może ubiegać się o świadczenia z tytułu choroby. Aby je uzyskać, należy złożyć oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny w ciągu trzech dni od jej zakończenia. Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie www.zus.pl.

Takie oświadczenie należy złożyć do swojego płatnika składek, np. pracodawcy lub zleceniodawcy. Prowadzący działalność gospodarczą i osoby z nimi współpracujące powinny je złożyć w ZUS. Mogą to zrobić elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE).

ZUS i pracodawca mogą skontrolować

Zarówno płatnik składek, który wypłaca zasiłki, jak i ZUS mogą wystąpić do właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej w celu weryfikacji danych zawartych w oświadczeniu.

Trzeba pamiętać, że jeśli państwowy inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu z kwarantanny, to osoba, która ją odbywa, powinna poinformować o tym wypłacającego świadczenie chorobowe.

Osoby, które powracają z zagranicy i są objęte obowiązkową kwarantanną, mają prawo do świadczenia chorobowego na ogólnych zasadach. Oznacza to, że zleceniobiorcy i przedsiębiorcy, aby otrzymać świadczenie, muszą podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.

Czytaj też: Koronawirus w Lubuskiem. ZUS pomoże przedsiębiorcom w trudnej sytuacji

Zobacz wideo: Tarcza Antykryzysowa. Morawiecki: Państwo będzie mogło pokrywać 40 proc. wynagrodzenia do wysokości wynagrodzenia średniego w gospodarce krajowej

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska