ZUS: Świadczenia chorobowe dla powracających z zagranicy i poddanych obowiązkowej kwarantannie. Co zrobić, aby je otrzymać?

źródło: ZUS
Krzysztof Kapica / Polska Press
Udostępnij:
Osoby objęte obowiązkową kwarantanną po przekroczeniu granicy, mogą ubiegać się o świadczenia chorobowe. Aby je otrzymać, należy w ciągu trzech dni roboczych od zakończenia kwarantanny złożyć specjalne oświadczenie.

Każdy, kto obecnie przekracza granicę państwową, ma obowiązek odbyć czternastodniową kwarantannę. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia taka osoba może ubiegać się o świadczenia z tytułu choroby. Aby je uzyskać, należy złożyć oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny w ciągu trzech dni od jej zakończenia. Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie www.zus.pl.

Takie oświadczenie należy złożyć do swojego płatnika składek, np. pracodawcy lub zleceniodawcy. Prowadzący działalność gospodarczą i osoby z nimi współpracujące powinny je złożyć w ZUS. Mogą to zrobić elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE).

ZUS i pracodawca mogą skontrolować

Zarówno płatnik składek, który wypłaca zasiłki, jak i ZUS mogą wystąpić do właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej w celu weryfikacji danych zawartych w oświadczeniu.

Trzeba pamiętać, że jeśli państwowy inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu z kwarantanny, to osoba, która ją odbywa, powinna poinformować o tym wypłacającego świadczenie chorobowe.

Osoby, które powracają z zagranicy i są objęte obowiązkową kwarantanną, mają prawo do świadczenia chorobowego na ogólnych zasadach. Oznacza to, że zleceniobiorcy i przedsiębiorcy, aby otrzymać świadczenie, muszą podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.

Czytaj też: Koronawirus w Lubuskiem. ZUS pomoże przedsiębiorcom w trudnej sytuacji

Zobacz wideo: Tarcza Antykryzysowa. Morawiecki: Państwo będzie mogło pokrywać 40 proc. wynagrodzenia do wysokości wynagrodzenia średniego w gospodarce krajowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie