ZUS w szkole

Materiał informacyjny
Udostępnij:
Dlaczego musimy się ubezpieczać? Skąd biorą się pieniądze na emeryturę? Dlaczego warto opłacać składki? – na te i wiele innych pytań z zakresu ubezpieczeń społecznych już w krótce odpowiedź znajdą uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wszystko dzięki akcjom edukacyjnym organizowanym przez ZUS.

Lubuskie oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zapraszają szkoły do wzięcia udziału w dwóch wyjątkowych przedsięwzięciach: „Lekcjach z ZUS” oraz „Projekcie z ZUS”. Są to ogólnopolskie akcje społeczne, których celem jest upowszechnianie i pogłębianie wiedzy z zakresu ubezpieczeń społecznych.

„Lekcje z ZUS” to cykl czterech zajęć skierowanych do uczniów szkól ponadgimnazjalnych. Podczas nich, uczniowie poznają m.in. historię ubezpieczeń społecznych w Polsce, dowiedzą się jaka jest rola i zadania ZUS, jakie świadczenia dzięki ubezpieczeniom będą mogli uzyskać oraz jak założyć własną firmę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnia niezbędne materiały szkoleniowe (dostępne w formie papierowej bądź elektronicznej na stronie zus.pl/lekcjezzus) oraz pomoc merytoryczną w postaci szkoleń dla nauczycieli mających poprowadzić lekcje.

Zakończeniem „Lekcji z ZUS” będzie Olimpiada Wiedzy o ubezpieczeniach społecznych (znana z poprzednich lat jako Konkurs), która nie tylko pozwoli zweryfikować zdobytą wiedzę ale będzie także okazją do zdobycia cennych nagród. Jakich? Tego na razie zdradzać nie będziemy. Zgłoszenia do Olimpiady przyjmujemy do 14 listopada 2016 r.

W tym roku po raz pierwszy rusza także „Projekt z ZUS”. Jest to jedna lekcja, której celem jest popularyzacja wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. „Projekt z ZUS” może być przeprowadzony w trakcie trwania całego roku szkolnego. Z myślą o szkołach zainteresowanych projektem, ZUS wspólnie z metodykami nauczania przygotował atrakcyjne dla uczniów materiały dydaktyczne. Nauczyciele natomiast mają do dyspozycji gotowe scenariusze lekcji, prezentacje, film, karty projektu i arkusze ocen. Materiały można pobrać ze strony zus.pl/edukacja. Po przeprowadzonej lekcji uczniowie muszą zrealizować projekt na bazie informacji, które zdobyli. Projekt może mieć formę np. filmu, komiksu bądź prezentacji.

Uczestnictwo w „Lekcjach z ZUS” oraz „Projekcie z ZUS” jest bezpłatne. Więcej informacji o akcjach edukacyjnych ZUS na stronie www.zus.pl/edukacja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie