Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żużel na stadionie przy Myśliborskiej (zdjęcia archiwalne)

mr_hyde
mr_hyde
Na zdjęciu zawodnicy Gwardii Gorzów.
Na zdjęciu zawodnicy Gwardii Gorzów. mr_hyde
W uzupełnieniu do moich artykułów rzekomo atakujących żużel i rzekomo gloryfikujących piłkę nożną, postanowiłem napisać coś dla wielbicieli obu tych sportów.

Gorzowski żużel ma swoje korzenie nie na stadionie przy ul. Śląskiej, powstałym na początku lat 50-tych, a na ul. Myśliborskiej, czyli dzisiejszym stadionie "Stilonu".
10 sierpnia 1947 odbyła się tam pierwsza impreza żużlowa, "I Złoty Puchar Ziemi Lubuskiej". Patronat nad zawodami, odbywającymi się od tej pory corocznie, do 1951 roku, objęła "Gazeta Poznańska". W tej premierowej żużlowej imprezie, rozegranej na bieżni lekkoatletycznej, zwyciężył ledwie 17-letni zawodnik LKM-u Leszno - Henryk Woźniak, który startując na motocyklu DKW uzyskał czas 4:55,4 min. Trzecie miejsce zajął reprezentant Unii Gorzów - Antoni Kapusta. Jako ciekawostkę można dodać, że w zawodach wzięło udział aż 135 (!) motocyklistów.
W 1947 r. odbyły się także na torze przy ul. Myśliborskiej eliminacje mistrzostw okręgu poznańskiego. Do zawodów tych dopuszczono wszystkich właścicieli prywatnych motocykli, posiadających ważne licencje. Ze względu na różnorodność maszyn turniej zorganizowano z podziałem zawodników na klasy: do 130 ccm, do 250 ccm, do 350 ccm, oraz powyżej 350 ccm. Gorzowianie nie odnieśli wielkich sukcesów, choć Mieczysław Cichocki, Tadeusz Stercel, Henryk Rzeczyński i Antoni Kapusta należeli do wyróżniających się uczestników imprezy. Ciekawostką jest fakt, że w zawodach wystąpiły dwie kobiety: w klasie 250 ccm Helena Budzan, a w klasie 350 ccm Barbara Eismond. Startowały bez powodzenia, ale ich występ spotkał się z dużą owacją licznie zgromadzonej gorzowskiej publiczności.
W 1948 r. rozegrano m. in. II Złoty Puchar Ziemi Lubuskiej. Zwyciężył as nad asy tamtych lat, czyli Alfred Smoczyk (LKM Leszno), czwartą lokatę zajął Tadeusz Stercel z Unii Gorzów.
25 września 1949 r. przy Myśliborskiej odbył się trójmecz Poznańskiej Ligi Okręgowej. Udział w zawodach wzięły ekipy: Gwardii Gorzów, Gwardii Poznań i Kolejarza Poznań.
W 1950 r. gospodarzami toru były sekcje żużlowe Gwardii i Stali. Ścigano się np. w Pucharze Ursusa (maj 1950 - zwyciężył Leszek Wesołowski z Włókniarza Piła), w Nagrodzie Gorzowa (czerwiec 1950 - zwyciężył Jan Prus z Gwardii Bydgoszcz), w Stalowym Bucie (lipiec 1950 - wygrał Mieczysław Cichocki, z kolei Roman Wielgosz ze Stali Ostrów ustanowił rekord toru czasem 92.3 sek.), w mistrzostwach okręgu zielonogórskiego, Złotym Pucharze Ziemi Lubuskiej, w Poznańskiej Lidze Okręgowej (sierpień i wrzesień 1950), w zawodach z okazji święta MO (z udziałem Gwardii Bydgoszcz, Gwardii Gorzów i Stali Gorzów).
19 sierpnia 1951 odbył się piąty Złoty Puchar Ziemi Lubuskiej. Zwyciężył młodziutki Marian Kaiser ze Stali Gorzów. Były to ostatnie zawody na torze przy ul. Myśliborskiej. W owym czasie zakazywano powoli startów na bieżniach lekkoatletycznych, tak że likwidacji uległo kilkadziesiąt ośrodków czarnego sportu w Polsce, od ... Szczecina po Jarosław. Bez toru pozostała także gorzowska Gwardia, z kolei na nowo oddanym torze przy ul. Śląskiej poczęli się ścigać gorzowscy stalowcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Żużel na stadionie przy Myśliborskiej (zdjęcia archiwalne) - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto