Żużlowcy Falubazu Zielona Góra ze srebrnym medalem Mistrzostw Polski Par Klubowych. Unia – mistrzem, Stal – czwarta

Jarosław Miłkowski
Falubaz.com/Foto Forysiak
Żużlowcy Falubazu Zielona Góra osiągnęli duży sukces na torze w Gdańsku. Zdobyli srebrny medal Mistrzostw Polski Par Klubowych. Tytuł wywalczyli zawodnicy Fogo Unii Leszno, którzy wygrali wszystkie swoje wyścigi. Tuż za podium sklasyfikowana została Stal Gorzów.

Finał Mistrzostw Polski Par Klubowych to impreza, o obsadzie której w poprzednich latach przeważnie decydowały turnieje eliminacyjne. W tym roku, z powodu pandemii, z nich zrezygnowano. Jak zatem wytypowano finalistów?

Skąd taka obsada?

Do finału MPPK dostały się zespoły według klucza: cztery najlepsze zespoły ekstraligi z ubiegłego sezonu (Fogo Unia Leszno, Betard Sparta Wrocław, Eltrox Włókniarz Częstochowa i RM Solar Falubaz Zielona Góra), zwycięzca zeszłorocznych rozgrywek I ligi (PGG ROW Rybnik), gospodarz (Zdunek Wybrzeże Gdańsk) oraz drużyna, która była najwyżej sklasyfikowana w finale MPPK w 2019 r., a nie spełniała wcześniejszych kryteriów. Tym sposobem w środowym turnieju wystartowała ekipa Cash Broker Stali Gorzów, która w zeszłym roku zdobyła w parach srebrny medal.

O ile jednak zielonogórzanie wystawili do finału dwóch najlepszych polskich zawodników (Piotra Protasiewicza i Patryka Dudka), o tyle gorzowianie do pary z Bartoszem Zmarzlikiem desygnowali Szymona Woźniaka, dla którego tegoroczne starty dalekie są, niestety, od występów marzeń.

Jak jechał Falubaz?

Para RM Solaru Falubazu Zielona Góra była uważana za jednego z głównych faworytów finału. Początkowo wydawało się, że może ona sięgnąć po złoto. Zaczęła bowiem od zwycięstwa 4:2 z parą ROW-u, a później pokonała podwójnie gorzowian. Później już tak wyśmienicie nie było. Falubaz przegrał 2:4 wyścig z Betardem Spartą i 1:5 z Fogo Unią Leszno. W międzyczasie pokonał 5:1 gospodarzy i 4:2 złożoną z juniorów parę z Częstochowy. Takie wyniki starczyły jednak do barażu o srebrny medal. W nim Piotr Protasiewicz wygrał z Maciejem Janowskim. To już 13. medal Falubazu w tych rozgrywkach.

Jak jechała Stal?

Gorzowianie marzenia o jakimkolwiek krążku mogli odłożyć już w środkowej fazie finału. Po porażce z zielonogórzanami, wygrali tylko 4:2 z gospodarzami. A że w kolejnym wyścigu stalowcy podwójnie przegrali z leszczynianami, szans na medale już nie było. Dodajmy, że w kolejnych wyścigach Stal pokonała 4:2 częstochowian, zremisowali z wrocławianami. Na sam koniec było jeszcze zwycięstwo 5:1 z najsłabszymi w środę rybniczanami.

Unia mistrzem!

Mistrzami – w pełni zasłużenie! – została para Fogo Unii Leszno. Nie dała szans żadnym z rywali. Piotr Pawlicki i Dominik Kubera od początku zawodów wygrywali z rywalami podwójnie. Jedynie w ostatnim swoim starcie leszczynian potrafił rozdzielić wrocławianin Maciej Janowski