Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwiedź z nami piękne okolice Bytomia Odrzańskiego

redakcja Gazety Lubuskiej
redakcja Gazety Lubuskiej
Legenda mówi, ze podobno każdego wieczora czarny kot w butach odprowadza do domu zawianych gości
Legenda mówi, ze podobno każdego wieczora czarny kot w butach odprowadza do domu zawianych gości Mariusz Kapała
Przed 1945 rokiem Środkowe Nadodrze było krainą małych, prowincjonalnych miasteczek z niepowtarzalnym klimatem. Mieliśmy trzymać się blisko wody, ale tym razem odjedziemy kilka kilometrów od brzegu Odry. Startujemy jednak na rzece, a raczej ponad jej nurtem. Bowiem zwiedzanie Bytomia Odrzańskiego proponujemy rozpocząć od... mola.

Ma 140 metrów długości i pozwala stanąć ponad rzeką skąd roztacza się rewelacyjny widok. Brama stanowiąca jego początek nawiązuje do konstrukcji mostu, który spinał Odrę przed 1945 rokiem. Pierwszą przeprawę przez rzekę zbudowano tutaj gdzieś w latach 1609 - 1611. Ten metalowy powstał ze składek społecznych i stanął w 1907 roku. Przeprawa była dziełem, a jakże, znanej nam już zielonogórskiej firmy Beuchelt. Aż do II wojny światowej pobierano tutaj opłatę mostową. Konstrukcję wysadziły wycofujące się oddziały niemieckie w styczniu 1945 roku. Próbę jego odbudowy podjęto w latach 60., ale na próbach i wylaniu nowego betonowego wieńca na jego filarach się skończyło...

Kliknij i zaplanuj wypoczynek. Zbierz kolekcję wszystkich 45 wyjątkowych Lubuskich Szlaków Turystycznych!

Przy niewielkiej budce zobaczymy łódź. Dzięki niej możemy przepłynąć na drugi brzeg i odwiedzić Siedlisko. Łódka zabiera także cyklistów. Jeśli nie pasuje nam ten rejs wkraczamy do portu i przystani. Na osobach, które były ostatnio w Bytomiu przed laty ogromne wrażenie zrobi skarpa, która przez dziesięciolecia była dżunglą chaszczy i ulubionym miejsce spotkań miłośników tanich alkoholi. Teraz mamy tutaj alejki spacerowe i belwedery z fontannami, specjalne oświetlenie parkowe w trzech poziomach, promenada. Jednak my wchodzimy na rynek słynnymi i klimatycznymi rybackimi schodami.

Sięgnijcie po kolekcję 45 Lubuskich Szlaków Turystycznych. Przygotowany przez dziennikarzy "Gazety Lubuskiej" przewodnik pomoże w odkrywaniu najciekawszych zakątków województwa lubuskiego.

W roku 1561 właścicielem Bytomia stał się lokalny krezus Fabian von Schönaich, który posiadał ogromne włości leżące między Nysą, Bobrem i Odrą. Był osobą starannie wykształconą, miał za sobą paziowanie i edukację na dworze Zygmunta I Starego. Był wojskowym i dyplomatą. Mimo katolickiego wyznania zapewniał luteranom pełną swobodę wyznania. Wraz z pastorem Peterem Tietzem uczynił wiele dla podniesienia rangi miasta. Kiedy w 1591 r. umarł Fabian von Schönaich, jego dobra przejął bratanek - Georg. Wykształcony na uniwersytecie w Wittenberdze przyjął nauki Lutra. Po podróży do Francji i Włoch przyjechał do Bytomia Odrzańskiego, gdzie skutecznie zarządzał majątkiem. Jego sukcesy gospodarcze były na tyle efektowne, że otrzymał funkcję kanclerza państwa (...) Czytaj więcej o krainie małych, prowincjonalnych miasteczek z niepowtarzalnym klimatem i wybierz się razem z nami niezapomnianą przygodę.

W dalszej części materiału znajdziesz:

  • Historyczne (i nie tylko) ciekawostki.
  • Opis zabytków, jakie spotkasz na szlaku.
  • Materiał wideo.
  • Interaktywne zdjęcia.
  • Interaktywne mapy.

Przeczytaj też:Atrakcje dla dzieci w Lubuskiem. Top 10 ciekawych miejsc [WIDEO, MAPA, ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska