Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwrot podatku PIT za 2019 r. Kiedy dostaniesz pieniądze? Sprawdź terminy!

Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
123RF
Do końca kwietnia mamy czas na złożenie deklaracji podatkowej za 2019 r. Jeśli okaże się, że mamy nadpłatę, warto zrobić to jak najszybciej. Wówczas możemy liczyć na szybki zwrot pieniędzy. Zobacz, kiedy otrzymasz zwrot podatku za rok 2019 r.

Jak długo trzeba czekać na zwrot podatku za 2019 rok?

Składając zeznanie podatkowe PIT możemy to zrobić w formie papierowej lub przez Internet. Ta druga opcja jest korzystniejsza nie tylko ze względu na oszczędność czasu, który musielibyśmy poświęcić na stanie w kolejce. Osoby, które rozliczą się z fiskusem w formie elektronicznej, ewentualny zwrot podatku otrzymają najpóźniej w ciągu 45 dni.

Warto zaznaczyć, że o ostatecznym terminie zwrotu nadpłaconego podatku decyduje data złożenia deklaracji. Jednak dla deklaracji złożonych przed 17 lutego, termin liczenia 45 dni rozpoczyna się od tej daty.

Aby złożyć zeznanie przez Internet, potrzebujemy zaledwie kilku minut. Wystarczy wejść na stronę https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/, zalogować się poprzez podanie danych osobowych oraz kliknąć akceptuj. Zwrot nadpłaty otrzymamy w ciągu 45 dni od momentu zaakceptowania zeznania podatkowego.

Uwaga! Zeznania podatkowe w usłudze Twój e-PIT za 2019 r. przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową zostały udostępnione 15 lutego 2020 r.

Trwa głosowanie...

W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?

Kiedy otrzymasz zwrot podatku za 2019 r.? Zobacz terminy

Najłatwiej sprawdzić termin otrzymania zwrotu poprzez wykonanie prostego obliczenia:

  • jeśli złożyliśmy PIT elektronicznie – do daty dnia następnego po dniu złożenia doliczamy 45 dni,
  • jeśli złożyliśmy PIT metodą tradycyjną – do daty dnia następnego po dniu złożenia doliczamy 90 dni.

Pamiętaj! Liczymy dni kalendarzowe, a nie robocze.

Deklaracje PIT składać (przekazywać) można od 1 stycznia 2020 do 30 kwietnia 2020 r.

Terminy, w których możemy otrzymać zwrot podatku w przypadku PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38:

  • deklaracje złożone między 1 stycznia a 17 lutego 2020 r. - zwrot najpóźniej do 1 kwietnia 2020 r.,
  • deklaracje złożone między 17 lutego a 30 kwietnia 2020 r. w formie elektronicznej – zwrot powinien nastąpić w ciągu 45 dni od dnia po złożeniu PIT,
  • deklaracje złożone między 17 lutego a 30 kwietnia 2020 r. w formie papierowej – zwrot powinien nastąpić w ciągu 3 miesięcy od dnia następującego po złożeniu deklaracji. Oznacza to, że pieniądze mogą wpłynąć na konto dopiero na koniec lipca 2020 roku.
  • PIT-37 lub PIT-38, których podatnik nie złożył (udostępniona w usłudze „Twój e-PIT”) - 3 miesiące, licząc od 30.04.2020 r. – termin zwrotu to maksymalnie 31 lipca 2020 r.

Przykładowo: Jeśli podatnik otrzymał deklarację PIT-11 15 lutego 2020 r. Deklarację roczną złożył 15 marca 2020 r. Termin maksymalny na zwrot nadpłaty to: 29 kwietnia (45 dni) – w przypadku, gdy rozliczy się elektronicznie, lub 16 czerwca 2020 r. (3 miesiące)– w przypadku gdy rozliczy się w innej formie.

Zwrot podatku po złożeniu korekty termin zwrotu z niej wynikający wynosi 2 miesiące.

Terminy zwrotu PIT z deklaracji PIT-28:

  • deklaracja PIT-28 złożona elektronicznie (e-deklaracje) - w ciągu 45 dni, licząc od dnia następującego po dniu złożenia deklaracji (termin ostateczny na złożenie PIT-28 w 2020 r. to 2 marca),
  • deklaracja PIT-28 złożona w wersji drukowanej – w ciągu 3 miesięcy, licząc od dnia następującego po dniu złożenia deklaracji.

TO WARTO WIEDZIEĆ

Kto może szybciej otrzymać zwrot podatku?

Na szybszy zwrot podatku mogą nieoficjalnie liczyć posiadacze Karty Dużej Rodziny. Ministerstwo Finansów zobowiązuje bowiem corocznie zarządzeniami wewnętrznymi naczelników urzędów skarbowych do tego, by zwroty takie realizowane były nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia deklaracji. Wystarczającym jest w tym przypadku zaznaczenie w części "Informacje uzupełniające" na poszczególnych deklaracjach PIT, że podatnik posiada taką kartę.

Organy podatkowe nie będą przekazywały zwrotów podatku przed 17 lutego 2020 r.

Jak sprawdzić, na jakim etapie jest nasz PIT?

Jeśli chcemy sprawdzić, jaki jest status przetwarzania naszego PIT-u i czy np. nie dokonano rozliczenia wcześniej, niż deklaruje ostateczny termin, możemy sprawdzić postęp przetwarzania internetowo. W tym celu musimy zalogować się ponownie do swojego konta na Portalu Podatkowym i wejść w zakładkę złożone dokumenty.

W jakiej formie otrzymamy zwrot podatku?

Zwrot podatku możemy otrzymać na konto bankowe lub przekazem pocztowym. Warto przy tym zaznaczyć, że w przypadku przekazu pocztowego może nam zostać potrącona kwota manipulacyjna w wysokości kosztu usługi pocztowej oraz wysokości 1 proc. zwrotu.

Natomiast jeśli chcemy, aby zwrot nadpłaconego podatku został przelany na nasz rachunek w banku, powinniśmy zgłosić jego numer na druku ZAP-3. A w przypadku przedsiębiorców przez CEIDG-1.

Warto przy tym pamiętać, że numer konta podajemy w zeznaniu podatkowym tylko raz. Potem urząd skarbowy będzie domyślnie zakładał, że dalej używamy tego samego rachunku. Jeśli jednak będziemy chcieli, aby pieniądze zostały przelane na inny rachunek, musimy o tym poinformować fiskusa.

Zobacz też: TYLE ZARABIAJĄ PRACOWNICY W WOJEWÓDZKIM URZĘDZIE PRACY. OD SPRZĄTACZKI PO DYREKTORA

Co zrobić, gdy nie otrzymamy zwrotu podatku w terminie?

Może się zdarzyć, że urząd skarbowy nie dotrzyma terminu zwrotu. Wówczas od dnia następnego po upływie terminu podatnikowi przysługują odsetki za zwłokę. Stosuje się w takim przypadku odsetki podatkowe (8 proc. rocznie), z wyjątkiem przypadku, gdy kwota spóźnionego zwrotu nie przekracza 23,20 zł. Do tej kwoty zwrotu - nawet, jeśli będzie on spóźniony - odsetek nie nalicza się.

Gdyby natomiast podatnik wymusił zwrot podatku nienależnie, wówczas grożą mu nie tylko za odsetki za zwłokę z tego tytułu, ale również kara, np. mandat. Odsetki nie wystąpią ze strony podatnika, gdy ich wartość nie przekroczy 8,70 zł (jest to tzw. trzykrotna wartość opłaty pobieranej przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe za traktowanie przesyłki listowej jako przesyłki poleconej).

Kiedy nie otrzymasz zwrotu nadpłaty podatku?

Mimo złożenia wniosku o zwrot podatku, podatnik może nadpłaty nie otrzymać lub otrzymać tylko jej część. Może się tak zdarzyć np. w sytuacji, gdy mamy jakieś zaległości względem fiskusa lub innych urzędów, albo np. niezapłacony mandat. W takiej sytuacji kwota zwrotu nadpłaty podatku może być pomniejszona. Spłatę tego typu długów fiskus uznaje bowiem za priorytetową względem wypłaty zwrotu z podatku.

Jeśli jednak coś takiego ma miejsce, urząd każdorazowo musi poinformować podatnika o takim zajęciu nadpłaty podatku. W sytuacji, gdy podatnikowi zajęto nadpłatę na poczet długów, ale nie otrzymał on stosownego powiadomienia w tej sprawie, powinien niezwłocznie złożyć zażalenie do urzędu, do którego składał swój PIT.

Zwrot podatku – podsumowanie

Od 2019 roku obowiązują nowe terminy dotyczące zwrotu podatku.

  • W przypadku rozliczenia elektronicznego, czas rozliczenia zwrotu podatku wynosi maksymalnie 45 dni od dnia złożenia deklaracji.
  • W przypadku rozliczenia papierowego, czas rozliczenia zwrotu podatku wynosi maksymalnie 3 miesiące od dnia przesłania deklaracji.
  • Wskazane terminy są czasem maksymalnym – urząd skarbowy może dokonać zwrotu wcześniej.
  • Termin zwrotu naszego podatku możemy sprawdzić za pomocą rządowego „Portalu Podatkowego”. Sprawdzenie jest bezpłatne.
  • Usługa „Twój e-PIT” dotyczy wyłącznie deklaracji PIT-38 i PIT-39.
  • Deklaracje podatkowe PIT można składać do 30.04.2020 r.
  • W przypadku opóźnienia w zwrocie nadpłaty, podatnikowi należą się odsetki.
  • Nadpłatę podatku wypłaca się na wskazany rachunek bankowy lub w gotówce.

źródło: podatki.gov.pl

TO WARTO WIEDZIEĆ

Zobacz też:W podatkach pojawiają się nowe trendy. Nie wszyscy podatnicy są na to przygotowani

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska