Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwycięstwo polsko-niemieckiego zespołu architektów w prestiżowym nowojorskim konkursie. Zespołem kierował pochodzący z Pszczyny Piotr Kuczia

red.
Sunglider to w całości zasilana energią słoneczną kolejka miejska, mająca szansę zrewolucjonizować transport publiczny w miastach. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Sunglider to w całości zasilana energią słoneczną kolejka miejska, mająca szansę zrewolucjonizować transport publiczny w miastach. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE materiały prasowe NY Project Design Awards
Polsko-niemiecki zespół architektów, którym kierował pochodzący z Pszczyny Piotr Kuczia, zdobył jedną z dwóch głównych nagród w prestiżowym nowojorskim konkursie NY Product Design Awards. Nagrodzony projekt to proekologiczna kolejka miejska Sunglider.

NY Product Design Awards to organizowany przez International Awards Assosiate konkurs, którego celem jest promocja innowacyjności i kreatywności w dziedzinach wzornictwa, mediów i reklamy. Na zakończonej właśnie pierwszej edycji konkursu jedną z dwóch głównych nagród - Product Desiner of the Year - zdobył polsko-niemiecki zespół architektów, którego kierownikiem był Piotr Kuczia, światowej sławy projektant i architekt, absolwent gliwickiego Wydziału Architektury.

Piotr Kuczia jest ekspertem w dziedzinie projektowania budynków solarnych i zrównoważonych. Po uzyskaniu dyplomu gliwickiego Wydziału Architektury wyjechał do Niemiec i prowadzi obecnie praktykę w Osnabrücku. Od kilku lat buduje jednak znów w rodzinnych stronach, na Śląsku. Najsłynniejszy jego projekt to dom EKoLOGICZNY nad Jeziorem Łąckim.

Nie przeocz

Nagrodzonym w nowojorskim konkursie projektem jest Sunglider – ekologiczna kolejka miejska, w całości zasilana energią słoneczną. Ta miałaby być pobierana z paneli słonecznych, montowanych nad trasą kolejki. Do budowy Sunglidera wykorzystane miałyby zostać materiały pochodzące z recyclingu, zaś same elementy konstrukcji produkowane w technologii druku 3D. Gotowa kolejka miałaby szansę zredukować ruch samochodowy w przestrzeni miejskiej o 60% - jeżeli nie całkowicie.

Sunglider miałby być darmowy w użyciu - pasażerowie nie musieliby ponosić kosztów przejazdu, a to dzięki możliwości odsprzedaży nadmiaru energii, wytwarzanych przez panele słoneczne kolejki, przynosząc tym samym zysk.

?enablejsapi=1" type="text/html" width="425" height="344" allowfullscreen frameborder="0">

Zobacz także

Projekt powstał z myślą o rejonie niemieckiego miasta Osnabrück, jednak łatwo może zostać zaadaptowany na potrzeby ośrodków miejskich na całym świecie. Dzięki ujemnemu poborowi energii, zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla i wykorzystaniu pochodzących z recyclingu i przyjaznych naturze, Sunglider mógłby rozwiązać problemy z transportem i ochroną środowiska także w Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska