Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Życie babci to już nie ciepłe kapcie i telenowela. Mogły się o tym przekonać uczestniczki Miasteczka Kobiet w Kożuchowie

Urząd Marszałkowski
Debata o prawach kobiet w Miasteczku Kobiet w Kożuchowie w sobotę, 15 września
Debata o prawach kobiet w Miasteczku Kobiet w Kożuchowie w sobotę, 15 września Lubuskie.pl
- Jesteśmy wyjątkowym regionem w kraju. Mamy jedynego marszałka w spódnicy i wysoki poziom feminizacji – mówiła w Miasteczku Kobiet w Kożuchowie marszałek Elżbieta Anna Polak.

W sobotę przy ratuszu stanęło Miasteczko Kobiet, które jest zapowiedzią Lubuskiego Kongresu Kobiet i odbywa się w każdym powiecie regionu. To okazja do otwartego podejmowania tematów, które interesują kobiety.

- Wiele już się zmieniło – mówiła pomysłodawczyni tych imprez w regionie marszałek Elżbieta Anna Polak. - Wzrasta liczba radnych, panie chętnie startują do rad miejskich i obejmują mandaty. Ale to ciągle za mało! Jest nas więcej niż mężczyzn, a tego nie widać. Chciałabym zachęcić do aktywności, do udziału w życiu społecznym i politycznym.

Katarzyna Gaczyńska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Kożuchowie, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Kożuchowskiej przypomniała, że zostałyśmy tak wychowane, żeby cierpliwie czekać w kolejce po swoje prawa, żeby zajmować się domem i dziećmi. - Chyba nie tak powinno być. Mamy takie same prawa jak mężczyźni. Oni są ważni w życiu społecznym i politycznym i my także musimy wyjść z cienia – mówiła.

Dyrektor Centrum Kultury Zamek Urszula Stochel-Matuszak podkreśliła, że zanika stereotyp babci, której życie to ciepłe kapcie i telenowela. - Trzeba pamiętać, że seniorki odgrywają ogromną rolę w społeczeństwie - mówiła.

Joanna Kaniewska, radna powiatu nowosolskiego i pielęgniarka środowiskowa apelowała do kobiet, aby regularnie się badały. – Niewiele nas o tym pamięta, a to zapobiega wielu tragediom w rodzinie. Zachęcam do korzystania z programów profilaktycznych – podkreśliła.

Jedną z najbliższych imprez poświęconych kobietom będzie Wschowski Kongres Kobiet. Impreza odbędzie się 6 października w Zamku Królewskim we Wschowie pod hasłem „Pozwólmy, by wyrosły nam skrzydła”.

„Pisz po polsku, bo jest różnica, czy robisz komuś „łaskę”, czy „laske” - taki krąży mem internetowy ze zdjęciem prof. Jerzego Bralczyka, znanego językoznawcy. Nie wiemy, czy jest to autentyczna wypowiedź pana profesora, ale mem jest bardzo popularny. Przekazuje to, o czym słynny językoznawca wielokrotnie mówi: jeśli czujemy się Polakami, po polsku powinniśmy mówić i pisać poprawnie. To nie stan majątkowy decyduje, do jakiej klasy ktoś należy, ale właśnie między innymi poprawne mówienie i pisanie - według przyjętych zasad, zgodnie z ich znaczeniem i odpowiednio do sytuacji. Sprawdź, jak mówić i pisać poprawniej - a potem błyszcz w każdym towarzystwie! >>>ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ranking najpiękniejszych słów w języku polskim. Komentarz Pauliny Mikuły:źródło: DDTVN

Te błędy językowe robimy najczęściej. Sprawdź, czy je popełn...

W niedzielę 16 września w Kalsku odbył się Lubuski Kiermasz Ogrodniczy. Wydarzenie zorganizowane było przez Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku. Na miejscu można było spotkać setki zwiedzających. Wiele osób przyszło tu nie tylko kupić kwiaty, czy też zwierzęta hodowlane, ale rónież posłuchać ludowych pieśni i dobrze zjeść.

Lubuski kiermasz ogrodniczy w Kalsku [WIDEO, ZDJĘCIA]

WIDEO: Lubuskie Targi Rolnicze w Kalsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska