Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żydom oddano kirkut w Świebodzinie

Krzysztof Fedorowicz
Ten cmentarz zajmuje zaledwie kilka arów i zamiast pięknych, ustawionych pionowo macew znaleźliśmy tutaj przystrzyżony trawnik. Za to jest tablica pamiątkowa
Ten cmentarz zajmuje zaledwie kilka arów i zamiast pięknych, ustawionych pionowo macew znaleźliśmy tutaj przystrzyżony trawnik. Za to jest tablica pamiątkowa fot. Ryszard Poprawski
Podczas poniedziałkowej sesji rady miasta rajcy zdecydowali o przekazaniu działki przy ul Sobieskiego na rzecz gminy wyznaniowej.

- W tym roku zakończył się spór, który dotyczył gruntu przy ul. Studenckiej - tłumaczy Krzysztof Tomalak, zastępca burmistrza Świebodzina. - Ta działka przed wojną należała do Żydów, którzy mieli postawić tutaj synagogę. Natomiast w latach 70. i 80. zbudowano na niej garaże. Wcześniej grunt został skomunalizowany, a zabudowania postawiono na podstawie pozwolenia na budowę.

Kilka arów

Kilka lat temu Żydzi wystąpili do władz miasta o zwrot nieruchomości lub wypłatę odszkodowania za ten teren.

- Nie mogliśmy się na to zgodzić, bo działka przy Studenckiej ma dużą wartość i po wojnie zagospodarowano ją zgodnie z prawem - uważa K. Tomalak. - Natomiast gmina żydowska nic nie wiedziała o terenie byłego kirkutu. Negocjacje trwały długo i wiosną tego roku pojechałem do Warszawy, by przed sądem zawrzeć ugodę z Gminą Wyznaniową Żydowską.

Miasto przekazało Żydom kirkut, a oni zrzekli się praw do nieruchomości przy ul. Studenckiej. Ten cmentarz zajmuje zaledwie kilka arów i zamiast pięknych ustawionych pionowo macew znaleźliśmy tutaj przystrzyżony trawnik.

Zajrzyj do książki

- Zawsze dbaliśmy o n teren, ogrodziliśmy go, trawę kosimy, stoi tablica pamiątkowa. Dziś teren jest własnością ich gminy, ale my nadal będziemy o niego dbać - deklaruje zastępca burmistrza.

A czy świebodzinianie pamiętają o samym kirkucie i dawnych mieszkańcach?
- Nawet nie wiem, że w naszym mieście jest ich cmentarz - przyznaje większość osób zapytanych o to przez naszego reportera.

- Może warto opisać historię tego narodu w Świebodzinie - wskazuje licealista Marek Krzywicki. A wszystkich zainteresowanych tym problemem odsyłamy do książki Marka Nowackiego "Powiat świebodziński, szkice z historii". Można ją nabyć w Muzeum Regionalnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska