MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zygmunt Rolat nie żyje. Był orędownikiem dialogu polsko-żydowskiego. Miał 93 lata

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
Nie żyje Zygmunt Rolat. Filantrop, mecenas kultury, działacz i orędownik zbliżenia polsko- żydowskiego zmarł w niedzielę w Nowym Jorku. Miał 93 lata.

Zygmunt Rolat nie żyje

Nie żyje Zygmunt Rolat. Orędownik polsko-żydowskiego dialogu zmarł w niedzielę, 19 maja, w Nowym Jorku. Miał 93 lata.

„Polska zapamięta pana Zygmunta Rolata przede wszystkim jako rodaka, który urodził się w Polsce, stracił dużą część rodziny w czasie II wojny światowej i wyemigrował później do Stanów Zjednoczonych. Zawsze był adwokatem pamięci o historii. Nie tylko o tragicznej historii II wojny światowej, ale tysiącleciu współistnienia i życia na jednym terytorium Polaków i Żydów, tego jak polska i żydowska kultura się przenikały, nawzajem wzbogacały” – powiedział PAP konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

Podkreślił, że pomnikiem dzieła Rolata jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które bez jego osobistego zaangażowania prawdopodobnie by nie powstało. Uznał on placówkę za bardzo potrzebną, dla przypominania Polakom i Żydom, którzy przyjeżdżają z różnych miejsc na świecie o naszych wspólnych korzeniach.

Zygmunt Rolat nie żyje.
Zygmunt Rolat nie żyje. PAP/Darek Delmanowicz

Aktywny do końca życia

„Pan Zygmunt Rolat do końca życia był aktywny. W ostatnim czasie nie działał już publicznie, ale wiem - też od jego bliskich przyjaciół - o jego zaangażowaniu w rozmaite sprawy. Polska zawdzięcza mu bardzo ważny rozdział traktujący o pozytywnej historii Polaków i Żydów. Dokonał bardzo wiele, aby nas ponownie zbliżyć do siebie. Będzie nam go brakowało, a naszym zobowiązaniem jest kontynuować tę pracę i pamiętać o tym co nam powiedział i co zostało utrwalone” – ocenił konsul.

Zygmunt Rolat urodził się w Częstochowie w 1930 roku. W czasie okupacji trafił najpierw do częstochowskiego getta, a później do obozu pracy Hasag Pelcery. Hitlerowcy zabili jego matkę i brata Jerzego. Po wojnie wyemigrował do USA, gdzie ukończył studia prawnicze i był odnoszącym sukcesy biznesmenem.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Poświęcił się też działalności dobroczynnej, a także sprawowaniem mecenatu artystycznego. Współfinansował m.in. wystawę „Żydzi Częstochowianie”, książki i albumy o historii Częstochowy, której był honorowym obywatelem. Wspierał finansowo budowę Pomnika Pamięci Żydów Częstochowian, koncerty wybitnych artystów w Filharmonii Częstochowskiej, Teatr Wielki - Operę Narodową w Warszawie oraz Zachętę-Konduktorownię. Aktywnie uczestniczył w działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. Był członkiem Rady Nadzorczej Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku.

Zygmunt Rolat został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zygmunt Rolat nie żyje. Był orędownikiem dialogu polsko-żydowskiego. Miał 93 lata - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska