Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak żyć w świecie ciszy i ciemności? [ZDJĘCIA]

Artur Anuszewski
Organizatorem happeningu „Dotknij świat, poznaj muzykę”, było Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym, które wsparły miejscowe władze. Jedną z jego odsłon był film z audiodeskrypcją. Co to takiego? Audiodeskrypcja to werbalny opis treści wizualnych dla osób niewidomych i słabo widzących. Była to pierwsze takie wydarzenie w naszym mieście.  TPG zaprosiło na ten szczególny seans nie tylko osoby z niepełnosprawnością zmysłu wzroku, ale wszystkich mieszkańców. Każdy mógł wejść w świat
Organizatorem happeningu „Dotknij świat, poznaj muzykę”, było Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym, które wsparły miejscowe władze. Jedną z jego odsłon był film z audiodeskrypcją. Co to takiego? Audiodeskrypcja to werbalny opis treści wizualnych dla osób niewidomych i słabo widzących. Była to pierwsze takie wydarzenie w naszym mieście. TPG zaprosiło na ten szczególny seans nie tylko osoby z niepełnosprawnością zmysłu wzroku, ale wszystkich mieszkańców. Każdy mógł wejść w świat Artur Anuszewski
Nietypowy film, warsztaty i koncert – tak w skrócie wyglądała sobotnia impreza w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury. Uczestnicy mogli poznać świat osób niewidomych i głuchych oraz razem z nimi przełamać bariery, utrudniające im normalne życie.

Organizatorem happeningu „Dotknij świat, poznaj muzykę”, było Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym, które wsparły miejscowe władze. Jedną z jego odsłon był film z audiodeskrypcją. Co to takiego? Audiodeskrypcja to werbalny opis treści wizualnych dla osób niewidomych i słabo widzących. Była to pierwsze takie wydarzenie w naszym mieście. TPG zaprosiło na ten szczególny seans nie tylko osoby z niepełnosprawnością zmysłu wzroku, ale wszystkich mieszkańców. Każdy mógł wejść w świat niewidomych, nakładając przepaski i wyobrażając sobie opisane w audiodeskrypcji kadry.

Zobacz wideo z koncertu w MOK

Po filmie odbyły się warsztaty, podczas których - dzięki przygotowanym symulatorom - chętni mogli się dowiedzieć, jak poruszać się i wykonywać proste czynności, mając jednoczesne problemy ze wzrokiem i słuchem.

Czym maluchy wzruszyły dorosłych

Na koniec klubowicze TPG przygotowali krótki występ muzykoterapeutyczny. Głuchoniewidomi artyści do muzykowania zaprosili też mieszkańców miasta. Warsztaty miały charakter integracyjny. Wzięło w nich udział wiele osób w różnym wieku. Zarówno rodziny z dziećmi, jak i międzyrzecka młodzież. Wszyscy dali się ponieść muzyce, w jednym rytmie zniknęły wszelkie bariery i granice.

Zobacz wideo z inscenizacji batalistycznej

Uczestnicy zgodnie zaznaczali, że takie imprezy to wspaniała forma poznawania świata przez zmysły, a także społecznej integracji. Granie na etnicznych i archaicznych instrumentach, to nie jedyna domena głuchoniewidomych z Lubuskiej Jednostki Wojewódzkiej TPG. Dwie panie - Grażyna Mikołajewska i Elżbieta Prędkiewicz - własnoręcznie wykonanymi na szydełku ozdobami przystroiły kasę kina w MOK.

Więcej informacji z powiatu międzyrzeckiego i regionu w „Gazecie Lubuskiej”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto