1/11
W piątek i w sobotę, 18 i 19 maja 2018 r., większość...

LUBUSKA NOC MUZEÓW 2018

W piątek i w sobotę, 18 i 19 maja 2018 r., większość placówek muzealnych w woj. lubuskim kusić będzie atrakcjami w ramach Europejskiej Nocy Muzeów.
Pierwszy był Berlin. To tam w styczniu 1997 wielbiciele sztuki „polowali” na arcydzieła w otwartych nocą muzealnych galeriach. Później był Paryż, a w 2003 r. Europejska Noc Muzeów zawitała do Poznania, Krakowa... Okazało się, że lubimy smakować sztukę o nietypowej porze, w atmosferze święta - pospolitego ruszenia. Z czasem okazało się, że dzieła z ekspozycji stałych już nie wystarczą. Że trzeba na Noc w Muzeum wymyślać atrakcje.
To dlatego w tym roku w Muzeum Archeologicznym w Świdnicy zobaczymy pokaz mody z pradziejów, a w Lubuskim Muzeum Wojskowym dadzą popis kawalerzyści. A Muzeum Ziemi Lubuskiej będzie mówić i śpiewać po czesku... Ruszajmy! Wstęp wolny.

2/11
W Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze Czeska Noc - w...
fot. Anna Kaczmarz

W Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze Czeska Noc - w sobotę, 19 maja 2018 r. Sobotni maraton atrakcji rozpoczną o 17.00 plenerowe harce Krecika (spektakl Teatru Terminus A Quo). O 17.45 o relacjach polsko-czeskich opowie wybitny znawca tematu red. Leszek Mazan. Później wykłady: 18.00 - Krecik i przyjaciele (słynne czeskie animacje), 19.00 - Specjały kuchni czeskiej, 19.30 - Alfons Mucha - czeski poeta secesji, 21.00 - Bachus nad Wełtawą (o czeskim winie), Czechy, nieznany sąsiad. Do tego wystawy: rysunku satyrycznego Břetislava Kovařika, „Kobieta w malarstwie polskim w XX w. - ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”, „Panie i Panowie, trzymajcie kapelusze!” - nakrycia głowy ze zbiorów Muzeum w Nowym Jiczynie. 22.30 - koncert zespołu Terne Chave. Muzeum Ziemi Lubuskiej, sobota, 19 maja, 17.00-24.00, wstęp wolny!
Fot. Anna Kaczmarz

3/11
W programie Nocy w Muzeum Miejskim w Nowej Soli m.in.:...

W programie Nocy w Muzeum Miejskim w Nowej Soli m.in.: koncert „Odrzańskie pejzaże dźwiękowe” w wykonaniu muzyka i kompozytora Michała Zygmunta, projekcja filmu z cyklu „Muzeum Utracone” - „Królewski sen”, wystawa „Historia płynie jak Odra” na temat wpływu Odry na rozwój miasta, wystawa „Powiat nowosolski na dawnej kartce pocztowej. Śladem europejskiego dziedzictwa kulturowego”.
Muzeum Miejskie, piątek, 18 maja 2018 r, od 17.15, wstęp wolny.

4/11
Noc Muzeów w Muzeum Regionalnym w Świebodzinie zostanie...

Noc Muzeów w Muzeum Regionalnym w Świebodzinie zostanie otwarta w piątek, 18 maja 2018 r. o 17.00 prelekcją Małgorzaty Żukowskiej z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu – Tajniki sztuki konserwacji” (wykopaliska w Egipcie, skarb sierpów z brązu z okolic Brójec). 18.00 Ku pokrzepieniu serc... Jan Matejko „Bitwa pod Grunwaldem” – wykład dra Włodzimierza Kwaśniewicza, 19.00 Muzeum Utracone – pokaz multimedialny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 20.00 Dzwony w dawnej i współczesnej kulturze z uwzględnieniem obszaru świebodzińskiego – wykład połączony z prezentacjami filmowymi i muzycznymi, w tym z muzyką współczesną, m.in. Pink Floyd, AC/DC – dr hab. Marceli Tureczek, prof. UZ, Uniwersytet Zielonogórski, 21.00 Koncert duetu Domo Tonika: Dominik Fijałkowski – gitara, śpiew, Martyna Fijałkowska – skrzypce, śpiew; w programie covery przebojów.
Muzeum Regionalne, piątek, 18 maja 2018 r., 17.00-23.00, wstęp wolny.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Jedenastka 31. kolejki Ekstraklasy. Walka o tytuł zamieniła się w parodię

Jedenastka 31. kolejki Ekstraklasy. Walka o tytuł zamieniła się w parodię

Pampersy na murawie. Tak kibice Pogoni powitali piłkarzy w Szczecinie po finale

Pampersy na murawie. Tak kibice Pogoni powitali piłkarzy w Szczecinie po finale

Raport z trybun. Wściekła Żyleta, obrażony Kolejorz i dużo opraw

Raport z trybun. Wściekła Żyleta, obrażony Kolejorz i dużo opraw

Zobacz również

Historyczny dzień Stali Gorzów. W drużynie pojechali sami debiutanci

Historyczny dzień Stali Gorzów. W drużynie pojechali sami debiutanci

Ostatnie pożegnanie Mirosława Rataja, redaktora naczelnego "GL", prezesa Lubpressu

Ostatnie pożegnanie Mirosława Rataja, redaktora naczelnego "GL", prezesa Lubpressu