5/12
Zamiast Karpacza i Zakopanego, proponujemy Wam spędzenie...
fot. Google Street View, paź 2011

Zamiast Karpacza i Zakopanego, proponujemy Wam spędzenie długiego weekendu listopadowego w Beskidzie Sądeckim. To cudownie piękna okolica, bogata nie tylko w szlaki spacerowe, ale też zabytki sztuki i architektury.

W Krynicy można przyjrzeć się prawosławnym cerkwiom, z których słynie miejscowość. Jednak chyba najbardziej znaną atrakcją jest tutaj Muzeum Nikifora, słynnego krynickiego prymitywisty, autora charakterystycznych obrazów, którego brawurowo zagrała Krystyna Feldman w filmie „Mój Nikifor” z 2004 r.

Muzeum Nikifora jest nieczynne w święta i dni poświąteczne, więc w długi weekend w listopadzie 2022 musimy je sobie zaplanować na sobotę lub niedzielę. Bilet zwykły kosztuje 21 zł, a ulgowy 16. Wszelkie informacje dostępne są na stronie internetowej Muzeum.


6/12
Świetnym miejscem na spędzenie czterech wolnych dni jest...
fot. Dariusz Gdesz / Polska Press

Świetnym miejscem na spędzenie czterech wolnych dni jest Kotlina Kłodzka. Wśród licznych atrakcji regionu każdy znajdzie coś dla siebie.

Z pięknej architektury sakralnej słyną np. Wambierzyce, zwane śląskim Jeruzalem z uwagi na dużą ilość świątyń. To tutaj Jan z Raszewa miał dawnymi czasy w cudowny sposób odzyskać wzrok. W miejscu, gdzie doszło do cudownego uzdrowienia, stoi dziś Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin, dziś w randze bazyliki mniejszej. W Wambierzycach warto też zwiedzić kościół parafialny Nawiedzenia NMP. Do najsłynniejszych atrakcji należy też Góra Kalwaria, gdzie znajduje się najdłuższa na Śląsku droga krzyżowa.



7/12
W nieodległej od Wambierzyc Kudowej-Zdroju fani mocnych...
fot. Dariusz Gdesz / Polska Press

W nieodległej od Wambierzyc Kudowej-Zdroju fani mocnych wrażeń powinni zwiedzić Kaplicę Czaszek, wzniesioną w XVIII w. przez księdza Wacława Tomaszka z przypadkowo odnalezionych na zrujnowanym cmentarzu kości ofiar licznych wojen, które przetoczyły się przez ziemię kłodzką. Kaplica, choć makabryczna, to niesamowity zabytek, który mówi wiele i wyjątkowo dobitnie o historii regionu. Niektóre kości da się zidentyfikować, np. czaszka sołtysa Martinca, rozstrzelanego w czasie wojny trzydziestoletniej, ma ślad po kuli.


8/12
Przenieśmy się teraz trochę bliżej środka Polski. W...
fot. Google Street View, cze 2017

Przenieśmy się teraz trochę bliżej środka Polski. W okolicach Łowicza spędzić można kilka dni na odpoczynku wśród pięknej przyrody i zabytków. Łowicz po sezonie wakacyjnym jest wyjątkowo przystępny, a jego atrakcje tylko zyskują na uroku, gdy nie trzeba się do nich przeciskać przez tłum ludzi. To dobra pora, by przespacerować się po parku w Arkadii czy zwiedzić zamek w Oporowie.

W samym Łowiczu koniecznie trzeba zwiedzić bazylikę z kryptami i malowniczy ratusz. Rynek miasta wyróżnia się trójkątnym kształtem. To jeden z zaledwie trzech zachowanych trójkątnych rynków w całej Europie. Warto też odwiedzić Muzeum w Łowiczu i tzw. miniskansen, czyli gromadzący zabytki z czasów Księstwa Łowickiego. Zgromadzono w nim wiele obiektów, głównie kolorowych chałup, które ukazują, jak wyglądała łowicka wieś w drugiej poł. XIX w. Niestety, duży skansen w podłowickich Maurzycach jest niedostępny dla zwiedzających od listopada do marca.

Kompletny cennik Muzeum w Łowiczy możecie znaleźć TUTAJ. Wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny we wtorek, a do miniskansenu – w piątek.

Muzeum w Łowiczu oferuj też możliwość zwiedzania wielu obiektów online. Ekspozycje 3D dostępne są TUTAJ.


Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Radość Wisły, smutek Pogoni. Dekoracja po finale Pucharu Polski

Radość Wisły, smutek Pogoni. Dekoracja po finale Pucharu Polski

Wisła Kraków zdobyła Puchar Polski! Drużyna z 1 ligi w europejskich pucharach

Wisła Kraków zdobyła Puchar Polski! Drużyna z 1 ligi w europejskich pucharach

Dwie oprawy kibiców Pogoni Szczecin na finale Pucharu Polski

Dwie oprawy kibiców Pogoni Szczecin na finale Pucharu Polski

Zobacz również

Gorzowianie rozłożyli 100-metrową Biało-Czerwoną. Tak obchodzili Dzień Flagi

Gorzowianie rozłożyli 100-metrową Biało-Czerwoną. Tak obchodzili Dzień Flagi

W majówkę jest rzadka okazja, aby wejść do tych podziemi w Zielonej Górze

W majówkę jest rzadka okazja, aby wejść do tych podziemi w Zielonej Górze