5/13
Głaz narzutowy z Bobrówka - przed laty nazywany był Breiter...
fot. MAG/ MM Gorzów

NAJWIĘKSZY GŁAZ NARZUTOWY W LUBUSKIEM

Głaz narzutowy z Bobrówka - przed laty nazywany był Breiter Stein i od niego właśnie swoją nazwę wzięła miejscowość Breitenstein, czyli Bobrówko. Mieszkańcy okolicy nazywają go Leżącym Słoniem. Głaz to bryła gnejsu plagioklazowo-biotytowego. Jest największym w Lubuskiem głazem narzutowym, ma 7,9 m długości, maksymalna szerokość sięga 3,9 m, a wysokość 1,2 m. W pobliżu archeolodzy odkryli fragmenty jakiejś drewnianej konstrukcji. Znaleziono również kilka krzemieni noszących ślady obróbki, datowanych na VII-V tysiąclecie p.n.e. oraz fragmenty ceramiki kultury łużyckiej.

Jak znaleźć? Leżący Słoń znajduje się niedaleko drogi biegnącej z Bobrówka do Machar. Głaz wygląda niepozornie (znaczna jego część jest w ziemi), leży na polu pomiędzy tymi dwoma miejscowościami.

Co w okolicy? W Strzelcach Krajeńskich przemierzmy miejski szlak turystyczny z Basztą Więzienną, spichlerzem, zespołem fortyfikacji miejskich, Bramą Więzienną, ratuszem... W okolicy najdłuższy po mazurskim szlak wodny w Polsce! Rozpoczyna się w miejscowości Długie, nad jeziorem Lipie, następnie przebiega przesmykiem do jeziora Słowa i dalej Osiek i rzeką Mierzęcka Struga do Jeziora Wielgiego Dobiegniewskiego. Wykorzystując system kanałów i przesmyków, możliwe jest dotarcie do rzeki Drawy, następnie do Noteci. W Długim znajduje najdłuższa plaża w Lubuskiem.

6/13
Bukowiec to najwyższe wzgórze Pojezierza Łagowskiego i Ziemi...
fot. Archiwum GL

NAJWIĘKSZE WZNIESIENIE W LUBUSKIEM

Bukowiec to najwyższe wzgórze Pojezierza Łagowskiego i Ziemi Lubuskiej. Ma niezbyt imponującą wysokość 225,4 m n.p.m. (czasem podawana jest wysokość 227 m). Teren Bukowca został objęty specjalnym obszarem ochrony siedlisk Buczyny Łagowsko-Sulęcińskie. Ok. 0,4 km na południowy zachód znajduje się rezerwat przyrody Buczyna Łagowska. Przed 1945 rokiem wzniesienie miało niemiecką nazwę Buchwaldhöhe. Zdaniem niektórych regionalistów najwyższa jest Góra Żarska (226,9 m n.p.m.) leżąca ok. 3 km na południe od Żar, na terenie lasu-parku Zielony Las.

Jak znaleźć? Wzniesienie leży w powiecie sulęcińskim, w gminie Sulęcin, w północnej części Łagowskiego Parku Krajobrazowego. Można dotrzeć na szczyt oznakowanym niebieskim lub żółtym szlakiem.

Co w okolicy? Oczywiście sam Łagów. Nie na darmo nazywany jest Lubuską Perłą. Leży na terenie Łagowskiego Parku Krajobrazowego, nad jeziorami Trześniowskim i Łagowskim, należącymi do Pojezierza Łagowskiego. Miejscowość o pasjonującej historii. Najstarsza część znajduje się na przesmyku między jeziorami Trześniowskim i Łagowskim. Zabytki: zamek joannitów, kościół pw. Świętego Jana Chrzciciela, Brama Polska, Brama Marchijska, mury obronne, most kolejowy - wiadukt nad ul. Mostową.

7/13
Dąb Chrobry - najstarszy dąb w Polsce. Jak chce legenda, pod...
fot. Archiwum GL

NAJSTARSZY DĄB W POLSCE

Dąb Chrobry - najstarszy dąb w Polsce. Jak chce legenda, pod tym drzewem, a nie w pradawnej stolicy Polski, odbył się słynny Zjazd Gnieźnieński. Wprawdzie ten dąb nie jest aż tak wiekowy, ale i tak dzierży tytuł najstarszego przedstawiciela swojego gatunku w Polsce. Jego wiek został określony na 760 lat. W latach 70., gdy wraz z reformą administracji wyznaczano granice nowych 49 województw, wywiązał się spór między władzami Zielonej Góry a Legnicy o granicę województwa. Notable zabiegali, aby Chrobry był na terenie ich województwa. Dąb został w ówczesnym Zielonogórskiem.

Jak znaleźć? Rośnie w pobliżu rezerwatu przyrody Buczyna Szprotawska w Borach Dolnośląskich w okolicy Piotrowic (województwo dolnośląskie), jednak pod względem administracyjnym zaliczany jest do województwa lubuskiego.

Co w okolicy? I tutaj mamy dylemat, gdyż w okolicy roi się od atrakcji, przede wszystkim zabytkowe miasta Szprotawa i Żagań. My jednak proponujemy wycieczkę szlakiem okolicznych pałaców. Mamy zatem Wiechlice tuż obok poradzieckiego lotniska, Cieciszów z pałacem o czterospadowym dachu z belwederem, Suchą Dolną, Siecieborzyce i wspaniałą wieżę rycerską w Witkowie. Przy okazji spróbujmy odnaleźć ślady Wałów Śląskich i Ilavii, gdzie Chrobry spotkał się z Ottonem III.

8/13
Nowosolski Park Krasnala słynie z największego krasnala na...
fot. archiwum GL

PARA NAJWIĘKSZYCH KRASNALI NA ŚWIECIE

Nowosolski Park Krasnala słynie z największego krasnala na świecie, który został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa. Krasnal mierzy 541 cm, nazywa się Soluś. Nie tak dawno przybyła mu równie imponujących rozmiarów towarzyszka życia, a ślub był huczny. Ten plac zabaw to wymarzone miejsce na wizytę z małymi i ciut większymi dziećmi. Goście znajdą tutaj wiele atrakcji, m.in.: zjeżdżalnie, huśtawki, bohaterów bajek, dinozaury, wiklinowy labirynt. Na miejscu jest także sala zabaw. Furorę robią krowy ucharakteryzowane na znane z historii postacie oraz prawdziwy domek na kurzej nóżce.

Jak znaleźć? Park Krasnala to plac zabaw położony przy al. Wolności 11 w Nowej Soli, niedaleko przystani kajakowej. W Nowej Soli należy kierować się na Wschowę i Siedlisko. Solusia nie przeoczycie.

Co w okolicy? Sporo do zaoferowania ma sama Nowa Sól. Mamy tutaj unikalny most zwodzony oraz efektowny port i przystań dla wodniaków. Jednak wystarczy ruszyć w drugą stronę, by trafić do Siedliska. A tutaj znajdziemy zespół zamkowy (niestety, w większości zrujnowany), uchodzący za największy na Dolnym Śląsku. Niestety, obecnie jest to własność prywatna, brama zazwyczaj zamknięta, ale spacer wokół tej rycerskiej siedziby daje pojęcie o jej ogromie.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Gorzowianie rozłożyli 100-metrową Biało-Czerwoną. Tak obchodzili Dzień Flagi

Gorzowianie rozłożyli 100-metrową Biało-Czerwoną. Tak obchodzili Dzień Flagi

Najpiękniejszy obrazek finału Pucharu Polski. Kibic Pogoni z fanką Wisły pod rękę

Najpiękniejszy obrazek finału Pucharu Polski. Kibic Pogoni z fanką Wisły pod rękę

W majówkę jest rzadka okazja, aby wejść do tych podziemi w Zielonej Górze

W majówkę jest rzadka okazja, aby wejść do tych podziemi w Zielonej Górze

Zobacz również

Gorzowianie rozłożyli 100-metrową Biało-Czerwoną. Tak obchodzili Dzień Flagi

Gorzowianie rozłożyli 100-metrową Biało-Czerwoną. Tak obchodzili Dzień Flagi

W majówkę jest rzadka okazja, aby wejść do tych podziemi w Zielonej Górze

W majówkę jest rzadka okazja, aby wejść do tych podziemi w Zielonej Górze