5/11
Dysk Sabu...
fot. replika prehistorycznego artefaktu, Christian Hart/Public domain

Dysk Sabu

Dysk Sabu to jeden z najbardziej tajemniczych artefaktów starożytnego Egiptu. Choć wygląda jak samochodowy kołpak, pochodzi sprzed ponad 5 tysięcy lat. Widoczny na zdjęciu obiekt to nie żart, lecz dosyć wierna replika.

Obiekt, znajdujący się dziś w zbiorach Muzeum Kairskiego, odkryto w 1936 roku w grobowcu Sabu - syna faraona Anedżiba. Sam grobowiec pochodzi z około 3100-3000 r. p.n.e. Tajemniczy dysk znajdował się wśród wielu typowych przedmiotów jak noże, strzały i ozdoby.

Artefakt został wykonany z meta-aleurolitu, popularnego materiału w Starożytnym Egipcie, używanego do rzeźbienia delikatnych przedmiotów. Najbardziej zagadkowy jest kształt dysku, a co za tym idzie - jego przeznaczenie. Kairskie muzeum tłumaczy, że dysk prawdopodobnie służył jako waza na kwiaty, z czym nie zgadza się szereg egiptologów. Wśród wielu teorii na temat funkcji dysku pojawiły się te o nawilżaczu powietrza, wirniku do pompy czy... części generatora.

Zagadka przeznaczenia dysku do dziś nie została rozwiązana, przez co jest on jednym z najbardziej tajemniczych przedmiotów pochodzących ze starożytnego Egiptu.

6/11
Koh-i-noor...
fot. replika diamentu, Wikimedia Commons/Chris 73/CC BY-SA 3.0

Koh-i-noor

Pochodzący z Indii diament Koh-i-noor, co z hinduskiego oznacza Góra światła, jest jednym z największych na świecie. Waży aż 105 karatów (21,6 g). Według legendy odkryto go w południowych Indiach 5 tysięcy lat temu, na czole chłopca porzuconego nad brzegiem rzeki. Jak się okazało, dziecko miało być Karną - synem Boga Słońca.

Tak naprawdę jednak nie są znane najwcześniejsze dzieje kamienia. Pierwsza informacja o diamencie - będącym własnością radży Malwy - znalazła się w kronikach w 1304 roku. Przez 200 lat o kamieniu nie pojawiały się żadne wzmianki, aż pojawił się w skarbcu Babura, założyciela dynastii Wielkich Mogołów w 1526 roku.

Ostatecznie wylądował w rękach Kompanii Wschodnioindyjskiej, która to, z okazji 250 rocznicy swojego istnienia, podarowała go królowej Wiktorii. Koh-i-noor do dziś zdobi koronę brytyjską. Legenda głosi jednak, że kamień przynosi nieszczęście - jego posiadacze mają umierać na skutek zdrady. W wyniku przeszlifowania diament utracił 40% pierwotnej masy.

7/11
Kamień ze Scone...
fot. replika kamienia, Wikimedia Commons/Aaron Bradley/CC BY-SA 2.0

Kamień ze Scone

Kamień koronacyjny królów Szkocji, a od roku 1296 - królów Anglii i Wielkiej Brytanii. Nazywano go „mówiącym” lub „proroczym” kamieniem, jako że, zgodnie z legendą, miał wskazywać prawowitego władcę. W obliczu samozwańczego uzurpatora kamień miał z trzaskiem pękać na pół.

Owiany legendami kamień ma nie mniej tajemniczą genezę. Miał służyć Jakubowi jako poduszka w Betel, gdzie Jakub doznał objawienia. Nie wiadomo, jak znalazł się w Szkocji, jednak wiadomo, że skradł go Edward I Długonogi, król Anglii.

Po przewiezieniu kamienia do opactwa westminsterskiego, przez pewien czas znajdował się on pod siedziskiem tronu, na którym koronowana była m.in. Elżbieta II. Dziś znajduje się na zamku w Edynburgu. Prawdopodobnie nigdy nie poznamy prawdziwego pochodzenia "kamienia przeznaczenia".

8/11
Sztylet Tutanchamona...
fot. Wikimedia Commons/Howard Carter, Daniela Comelli, Massimo D'orazio, Luigi Folco, et al./© John Wiley & Sons, Inc

Sztylet Tutanchamona

Sztylet znaleziony w grobie Tutanchamona, odkrytym w 1922 roku, ma... nieziemskie pochodzenie! Nie jest to jednak żadna teoria spiskowa, lecz zupełnie dosłowne rozumienie - ostrze sztyletu zostało bowiem wykonane z fragmentów meteorytu, który przed tysiącami lat uderzył w Ziemię.

W jaki sposób odkryto niezwykłość artefaktu? Jako jedyny z wielu przedmiotów znalezionych w grobowcu nie poddawał się biegowi czasu. Naukowcy przez lata zastanawiali się, skąd Egipcjanie znali tak wysoce zaawansowaną technikę wytapiania metali, pozwalającą na stworzenie niezwykle wyrafinowanego ostrza. Odpowiedź przyszła z czasem.

W 2000 roku w pobliżu Aleksandrii znaleziono meteoryt Kharga. Po porównaniu jego składu ze stopem, z którego wykonano ostrze okazało się, że właśnie udało się namierzyć najbardziej prawdopodobne źródło surowca. Egipcjanie musieli zdawać sobie sprawę z niezwykłego pochodzenia meteorytu - nie bez powodu wykuto z niego sztylet dla samego Faraona.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Nastolatek oszukał przeznaczenie! Auto rozpadło się na kawałki!

Nastolatek oszukał przeznaczenie! Auto rozpadło się na kawałki!

Gry na maj w PS Plus zapowiedziane. Do abonamentu trafią 4 hity

Gry na maj w PS Plus zapowiedziane. Do abonamentu trafią 4 hity

Największe hity Queen i niesamowity pokaz ognia w żarskim parku

Największe hity Queen i niesamowity pokaz ognia w żarskim parku

Zobacz również

Nastolatek oszukał przeznaczenie! Auto rozpadło się na kawałki!

Nastolatek oszukał przeznaczenie! Auto rozpadło się na kawałki!

Największe hity Queen i niesamowity pokaz ognia w żarskim parku

Największe hity Queen i niesamowity pokaz ognia w żarskim parku